V následujících týdnech se vydají na tradiční vyjížďky po běžně nesjízdných tocích, jako je například Vavřinecký potok na Kutnohorsku. Největší vodáčtí vytrvalci však své lodi a pádla do loděnice neuloží až do prvních mrazíků.

Vzhledem k dlouhodobě panujícímu teplému počasí je právě nyní podle odborníků na vyplutí na české řeky nejvhodnější doba. „Máme babí léto, je nádherně, vody je ještě dost a na vodě skoro nikdo není, takže to doporučuju,“ řekl Jan Novotný, šéfredaktor serveru www.hydromagazin.cz zaměřeného právě na vodáky.

Vodymilovní turisté si tak podle něj v těchto dnech nejlépe vychutnají „prázdninové“ řeky Vltavu, Sázavu a nově i Ohři, které zejména přes léto trpí pod náporem davů lidí. Mnohdy musí lodě čekat na řece frontu, aby mohly sjet jez. „Už mnoho let je na nejfrekventova­nějších řekách víc lidí, než je zdrávo,“ posteskl si Novotný. „Na vodu se jezdí víc než dřív a počasí tomu letos vcelku přálo, takže to byla dobrá sezona,“ konstatoval.

„Teď se ale děje ještě spousta vodáckých akcí,“ uvedl Novotný. „Hlavní sezona nám sice končí v polovině října, ale skalní vodáci některé akce pořádají i začátkem listopadu,“ konstatoval.

Dnes řadu vodáků čeká na Vltavě závod vodních skautů nazvaný Napříč Prahou, který se právě na svátek sv. Václava koná již od roku 1939. Tehdy jej uspořádal jeden z pražských oddílů vodních skautů při příležitosti otevření nové klubovny; tradice trvá dosud. Právě pro tento závod bývají výjimečně sjízdné jinak zavřené propusti na trojici jezů v centru města – Šítkovském pod Jiráskovým mostem, Staroměstském nad Karlovým mostem a Helmovském jezu u Štvanice.

Spousta akcí

Vodáky letos čeká ještě například 8. října Krumlovský vodácký maraton na Vltavě, o týden později zamykání Sázavy, Ohře a Mrliny. S Opatovickým kanálem, Ostravicí a Doubravou se rozloučí 22. října, ve stejný den je čeká i splutí pražské Rokytky.

Splutí další říčky v metropoli, Botiče, si však letos budou muset odpustit – důvodem je nedávná oprava Hostivařské přehrady, v níž bude po opětovném napouštění dostatek vody až v listopadu, vysvětluje vodácký server. Poslední říjnový týden vodáci uspořádají ještě uzavírání Orlice, až 5. listopadu se budou loučit s Úhlavou.

Vodáci se podle Novotného nemusí spokojit jen s většími řekami nebo malými, tradičně splouvanými toky; i dnes se mohou v Česku pouštět do dobrodružných prvosjezdů dosud nesjízdných potoků. „Sice se má za to, že je skoro všechno sjeté a není co objevovat, ale není to úplně pravda,“ míní Novotný.

Důvodem jsou zejména klimatické změny, kvůli kterým občas extrémně silné přívalové deště výrazně zvednou hladiny obvykle klidných malých potůčků. „Když se i ony rozvodní, a pokud je nablízku nějaký vodák a sjede je, tak se i on může chlubit prvosjezdem,“ uvedl Novotný. „Ale je to spíš legrace, ne, že by to bylo masově využitelné,“ dodal.