Nejedná se přitom o ojedinělý případ. Každý rok ombudsmanka Anna Šabatová řeší až deset podobných stížností týkajících se diskriminace lidí s asistenčními a vodicími psy. „Týkají se omezení či bránění ve vstupu např. do dopravních prostředků, prodejen, zaznamenali jsme potíže ve škole, ve zdravotnickém zařízení,“ sdělila Deníku mluvčí ombudsmanky Iva Hrazdílková.

Podobných případů je ale zřejmě daleko více, ne všichni si totiž stěžují. Ombudsmanka navíc není sama, kdo si jich všiml. Eviduje je i Národní rada osob se zdravotním postižením či lidé, kteří asistenční a vodicí psy vychovávají.

Ti dokonce sepsali petici, která požaduje, aby byly legislativně uznány definice asistenčních a vodicích psů. To by podle textu petice umožnilo, aby držitelé těchto psů měli stejná práva vstupu na veřejná místa jako zdraví lidé bez nich.

Bez odpovědi

Existují zákony o zdravotnických a stravovacích službách, podle kterých musejí být handicapovaným s pomocnými zvířaty zpřístupněny třeba nemocnice, ambulance či restaurace. „Tahle definice přitom ne-existuje, takže mají problémy třeba při cestování,“ dodává Zuzana Daušová z centra pro výcvik psů pro postižené Helppes.

Podle Daušové i Hrazdílkové se tak organizace handicapovaných snaží tlačit na ministerstva, aby to řešila. Už v roce 2016 tak ombuds-manka doporučila vládě vypracování zákona. „Ten tehdy usnesením doporučení přijala a uložila tehdejší ministryni práce a sociálních věcí, aby návrh zákona ministerstvo zpracovalo,“ říká Hrazdílková. Od té doby prý však nedošlo k posunu.

Zpřístupněte cesty

Problémy nevidomým nepůsobí jen diskriminace, ale i jejich orientace na internetu. Ne vždy je jim přizpůsobená. A to i přesto, že nevidomí při pohybu nainternetu používají například takzvané odečítače obrazovky. „Což je software, který informace z obrazovky čte nebo ukazuje ve formě Braillova písma,“ řekl nedávno Deníku Michal Jelínek ze Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých ČR (SONS).

Využít mohou i další pomůcky. Třeba kameru připevněnou na brýlích. „Pomocí umělé inteligence předčítá tištěné texty na papíře i na monitoru či displeji, poznává obličeje a výrobky, bankovky nebo barvy,“ říká Irie Meltzer ze společnosti OrCam, která jeden z typů vyrábí. Váhově se toto zařízení pohybuje lehce nad dvaceti gramy. Většinu jeho ceny přitom hradí prostřednictvím Úřadu práce ministerstvo práce a sociálních věcí.