Pohodička s kamarády na dece doplněná atmosféru provoněného kouře za rytmu tichého bublání vody v dýmce. Když je pěkné počasí, skýtá se Olomoučanům v parcích takový pohled stále častěji. Vyznavači vodních dýmek rádi relaxují také v čajovnách, anebo pozvou přátele domů. Odborníci však poukazují na to, že užívání vodní dýmky představuje skutečné zdravotní riziko a při pravidelném kouření může vést k závislosti.

„Proč kouřím vodní dýmku? Protože mi chutná. Sejdu se u ní s přáteli, popovídáme si, je to společenský zážitek, spojený s jistou duševní relaxací,“ popisoval devětadvaceti­letý Marek.

Většinou kouří tabák. Nejraději má broskvový s trochou mátového. „V devadesáti procentech k vodní dýmce popíjím čaj. Jen výjimečně si dopřeji něco tvrdšího,“ uvedl mladý muž, který relaxu spojenému s vodní dýmkou holduje už několik let.

Boom vodních dýmek pominul

Podle kuřáků vodní dýmky i majitelů čajoven, z nichž někteří zároveň prodávají vodní dýmky a jejich komponenty, prožívalo Česko boom vodních dýmek před třemi čtyřmi lety. „Dnes je to něco naprosto běžného,“ poznamenal Marek. „Dříve byl problém je tady koupit, lidé je vozili jako suvenýry z dovolených, dnes se už moc nenakupují, trh je nasycený,“ uvedla provozovatelka přerovské čajovny Martina Nevřelová.

Kouří hlavně mladí. „Nejvíce chodí lidé od osmnácti do dvaceti let. Pravidelně. Ti přijdou vyloženě na vodní dýmku a čaj vnímají jen jako doplněk. Naopak třicátníci a starší přijdou spíše na čaj,“ líčila Nevřelová.

Vědí kuřáci vodní dýmky o její škodlivosti? „Vím, že zdraví rozhodně neprospívá. Přečetl jsem si řadu studií na jejich téma, například, zda jsou škodlivé stejně jako cigarety, a výsledky byly natolik rozdílné, že jsem se tím přestal zabývat,“ reagoval Marek.

Kouření vodní dýmky škodí

Podle Státního zdravotního ústavu však i v dnešní době převládá mezi kuřáky vodní dýmky přesvědčení, že její kouření neškodí, nebo, při nejhorším, že je o něco méně škodlivé než kouření cigaret. „Domněnka je podporována výroky prodejců o funkci vody jakožto filtru nebezpečných látek a i samotnými výrobci tabáku do vodních dýmek,“ uvedla Magdaléna Ježková ze zdravotního ústavu, která se studií provedenou před čtyřmi roky zabývala.

Při srovnávání kouře z vodní dýmky s cigaretovým kouřem poukázali odborníci zejména na množství. „Kuřáci vodní dýmky za jednu seanci mohou inhalovat objem kouře přesahující objem inhalace stovky cigaret,“ upozornila Ježková ve zprávě zveřejněné na stránkách Státního zdravotního ústavu.

Poukazuje na to, že obsah dehtu v tabákové směsi pro vodní dýmku je nezanedbatelný. „Množství, které do sebe kuřák dostane, záleží na režimu kouření. Při jedné seanci kuřák vodní dýmky vdechne o jeden až dva řády větší množství dehtu než při kouření cigarety,“ informovala lékařka.

Oxid uhelnatý

Uživatelé vodních dýmek nemají podle odborníků příliš povědomí o přítomnosti oxidu uhelnatého v kouři z vodních dýmek a jeho účincích na organismus. „Přitom pokud se srovnává poměr nikotinu a oxidu uhelnatého v cigaretách (1:16) a vodních dýmek (1:50), tak při užívání vodních dýmek uživatelé přijmou několikanásobně vyšší množství oxidu uhelnatého a po seanci mají vysoké hodnoty karboxyhemoglobinu v krvi oproti nekuřákům,“ upozornila v publikované zprávě.

Těžké kovy

Dalšími složkami kouře z vodní dýmky, kterým se podle odborníků příliš nevěnuje pozornost, jsou těžké kovy. „Ty, které byly analyzovány, jsou tady ve vyšším množství než v cigaretách,“ sdělila Ježková. Jedná se zejména o arzen, nikl, kobalt, chrom a olovo.

Častí kuřáci vodní dýmky, vzhledem k přítomnosti tabáku/nikotinu při kouření, si podle studie mohou vytvořit tělesnou závislosti na nikotinu i při užívání pouze vodní dýmky. „Při jejím užívání byl změřen obsah nikotinu z jedné seance okolo 2 mg, což je množství zhruba odpovídající jedné vykouřené cigaretě. Tato dávka v pravidelném užívání je dostatečná k vytvoření závislosti na nikotinu, zvláště u mladistvých, kdy stačí toto množství nikotinu zhruba dvakrát týdně,“ sdělila Ježková.

Ti, kteří chtějí zkusit vodní dýmku, a nemají důvěru k tabáku, mohou sáhnout po bylinných směsích. „Bohužel zatím neproběhla žádná studie zabývající se jejich složením, výrobce přesný obsah neuvádí, neexistuje ani rozbor zaměřený na obsah látek v kouři. Lze ale předpokládat obdobný obsah oxidu uhelnatého i dehtu v kouři z těchto směsí,“ upozornila Magdaléna Ježková.