Působení vojáků vyzdvihl náčelník generálního štábu Josef Bečvář. „Každá mise byla jiná. V každém případě chci ocenit příslušníky letectva České republiky, kteří působili v Afghánistánu, kde se významnou měrou zasloužili o výcvik pozemního leteckého personálu afghánských vzdušných sil," řekl Bečvář.

Dodal, že vojáci vyslaní do Mali měli na starosti ochranu velitelství a výcvik maliské armády. „Zdravotní skupina se věnovala významným způsobem dopadům migrační krize, která zasáhla tento region," poznamenal.

Právě zdravotníkům navrátivším se ze Slovinska přišel poděkovat i slovinský velvyslanec v Česku Leon Marc. V českém projevu jejich práci vyzdvihl. Byla podle něj tak dobrá, že doufá, že pokud bude třeba, česká armáda svou pomoc Slovinsku opět nabídne. Poznamenal zároveň, že v poslední době se situace ve Slovinsku uklidnila a přítomnost českých vojáků proto již není potřeba.

Zdravotnická jednotka ve Slovinsku

Třetí české zdravotnické jednotce ve Slovinsku, která byla do země oficiálně vyslána na cvičení Bled, velel Jiří Mališ. „Během druhé a třetí rotace jsme ošetřili dohromady nějakých 500 pacientů," řekl. Téměř většinu z nich trápilo lehčí onemocnění, například dýchacích cest a zažívací obtíže. „Nejzávažnější byl téměř probíhající porod, ale to jsme řešili ve spolupráci s fakultní nemocnicí v Mariboru, kam jsme pacientku odeslali," poznamenal.

Od migrantů se čeští lékaři setkali s vřelým přijetím. „Oni věděli, že jsme tam, abychom jim pomáhali. Takže i přes jazykovou bariéru, která se povedla s pomocí překladatelů zdárně zvládnout, jsme neměli žádné incidenty, které by nám ztěžovaly práci," řekl. Denně podle něj táborem na hranicích Slovinska a Rakouska, kde čeští vojáci působili, prošlo 500 až 1000 lidí, ošetření vyhledalo asi 30 z nich.

Medaile a ocenění převzali i vojáci, kteří půl roku působili v Mali. Jejich hlavním úkolem bylo hlídat velitelství mise Evropské unie, několik z nich cvičilo maliské vojáky. I když je situace na jihu Mali relativně klidná, čeští vojáci z jednotky, která vystřídala právě dnes oceněné vojáky, museli řešit napadení hotelu ozbrojencem. „Nás potkalo něco vzdáleně podobného. V listopadu došlo k útoku na hotel Radison Blue. Podíleli jsme se (na akci) nepřímo, poskytovali jsme vnější zajištění," řekl velitel jednotky Ondřej Marek.

Poznamenal, že v Africe byla pro vojáky nejhorší vlhkost. „S teplem se člověk vyrovná, vojáci jsou zvyklí třeba z Afghánistánu. Ale s čím jsme se setkali poprvé, byla právě ta vlhkost," řekl Marek.

Poradní letecký tým v Afghánistánu měl na starosti pomoc afghánským pilotům vrtulníků i leteckému personálu. Podle Bečváře bude moct armáda nyní čerpat z jejich zkušeností při plánování vyslání podobného týmu do Iráku.