Vojáci na Zemanovi ocenili, že je několikrát v souvislosti s tragickými útoky z minulých dní podpořil. Podle kaplana jednotky mu také chtějí vzkázat, že „dotáhnou do konce to, co v Afghánistánu začali".

„Vážený pane prezidente, na základě posledního vývoje událostí v provincii Parván – Afghánistán Vám děkujeme za projevenou soustrast rodinám padlých vojáků a projevy úcty k naší činnosti," napsali vojáci.

„Dále Vám sdělujeme, že i přes nesmírné oběti, které jsme byli nuceni v posledních dnech podstoupit, v plnění našeho bojového úkolu vytrváme a nikdy se nevzdáme," dodali.

Dopis Zemanovi poslali po ministru obrany Martinu Stropnickém (ANO), který za nimi ve čtvrtek přijel na návštěvu.

Smrt kolegů jednotku hluboce zasáhla. Podle kaplana je to i znát na tématech rozhovorů, které s vojáky vede. Po útoku se začali mnohem více zamýšlet nad zásadními životními otázkami.

Strhávali nášivky

Tragickou událost si pietně připomněli v hlavní kapli základny. Na setkání, kam přišla celá rota, promluvili přátelé zemřelých, přišli ale také zástupci koaličních armád nebo amerického velení. „Koaliční vojáci strhávali své nášivky a na znamení účasti je pokládali k fotkám," popsal atmosféru Mlýnek.

Další pieta se uskutečnila i po smrti pátého z vojáků, který zemřel po převozu do Ústřední vojenské nemocnice v Praze.

Kaplan ocenil přístup amerických vojáků k tragédii. Jeden z amerických plukovníků se podle něj například zastavil u stolu, kde jedli příslušníci české strážní roty, a kondoloval jim.

Čtveřice českých vojáků zemřela 8. července poté, co se v jejich bezprostřední blízkosti odpálil sebevražedný útočník. Těžce zraněn byl další muž, který později navzdory několika operacím zemřel.