Termín a místo konání pohřbu potvrdila také mluvčí generálního štábu Magdalena Dvořáková. "Rodina žádá o diskrétnost," dodala.

Rozloučení na kbelském letišti s padlým vojákem Tomášem Procházkou.
Čestná jednotka i hymna. Padlý voják bude pohřben se všemi poctami

Poslední rozloučení bude v pietní síni na prachatickém hřbitově. Průvod městem by jít neměl, řekl dnes prachatický starosta Martin Malý.

"S rodinou jsem se sešel, předal jsem jim kondolenci, vyjádřil upřímnou soustrast. Město vyvěsilo černý prapor. Je to pro nás strašně politováníhodná událost, je to tragédie. Já osobně jsem ho znal. Znám celou rodinu, jeho tatínek mě trénoval na atletiku, jeho bratr se mnou dokonce chodil na základní školu do třídy, znám rodinu velice dobře od mých dětských let," řekl Malý.

Procházkovy ostatky přivezl zpět do vlasti vojenský speciál před středeční půlnocí. Smuteční ceremonie se na letištní ploše zúčastnili například prezident Miloš Zeman, kardinál Dominik Duka, ministr Lubomír Metnar nebo náčelník generálního štábu Aleš Opata.

Zkušený kynolog

Procházka zemřel v pondělí na základně Šindánd v provincii Herát, když afghánský voják zahájil střelbu na projíždějící české vozidlo. Procházka u jednotky speciálních sil, která má na starosti výcvik afghánských kolegů, sloužil jako kynolog.

Rozloučení na kbelském letišti s padlým vojákem Tomášem Procházkou.
Sbohem. Padlého vojáka Procházku vyprovodila rodina i jeden z jeho psů

S rodinou žil v Hrádku nad Nisou. Narodil se v Prachaticích v prosinci 1976. Do armády vstoupil v roce 2002. Nejprve působil jako řidič u 4. brigády rychlého nasazení, o dva roky později nastoupil ke kynologům. Podílel se na výcviku desítek psů. Působil ve čtyřech zahraničních misích, kromě Afghánistánu byl také v Iráku a dvakrát v Kosovu.

Dárci již poslali 300 tisíc

Speciální síly na pomoc rodině padlého vypsaly charitativní sbírku. Své příspěvky mohou lidé posílat do Nadačního fondu speciálních sil do 23. listopadu na účet číslo 43-9412310217/0100 s použitím variabilního symbolu 601.

Dosud do něj dárci poslali asi 300 tisíc korun, řekl předseda správní rady fondu Vladimír Ganzar. Peníze podle něj přichází od vojáků speciálních sil i od spousty soukromých dárců. V blízké době bude možné pomoci i prostřednictvím dárcovských zpráv DMS.

Tomáš Procházka.
Speciální síly vyhlásily sbírku na pomoc rodině padlého vojáka

Společně s Procházkou byli zraněni dva vojáci speciálních sil. Jeden z nich byl ve středu letecky přepraven do ČR, stejně jako zraněný z útoku z minulého týdne. Náměstek ředitele Ústřední vojenské nemocnice Ivan Jeřábek dnes ČTK řekl, že stav obou je stabilizovaný. Zraněného z tohoto pondělí je podle něj iž možné přeložit na lůžko nižšího stupně intenzivní péče, ve čtvrtek ho navštívili příbuzní.

Voják, který utrpěl vážná zranění při výbuchu civilního vozu naplněného výbušninami u obrněného vozidla české armády, zůstává na vyšším stupni intenzivní péče. Podle Jeřábka s lékaři komunikuje, doktoři se nyní snaží předejít riziku vzniku infekce. Zraněnému kvůli poraněnému obratli hrozí ztráta hybnosti končetin.

"Nechci vnášet falešné naděje, ale ten stav není tak jednoznačně negativní. Určité známky zachování čití tam jsou, podle referencí našeho primáře neurologie tam byly určité náznaky hybnosti horních končetin. Což nemusí být rozhodující pro další vývoj," řekl. Délku léčení u obou pacientů Jeřábek odhadl řádově na týdny.

Voják, kynolog Tomáš Procházka zahynul po útoku na vojenské misi v Afghánistánu. Na snímku (vpravo) z mezinárodního mistrovství ČR v mondioringu 2015, kde vyhrál v kategorii 2. Vlevo je jeho kamarád Jiří Toman. Uprostřed figurant Roman Vala.
Pohodový parťák, říkají přátelé padlého vojáka z jižních Čech