Náčelník generálního štábu Vlastimil Picek nařídil několika tisícům vojáků a civilních zaměstnanců armády povinné očkování proti prasečí chřipce. Do života tak uvedl vládní usnesení z 11. ledna, které hovoří také o očkování policistů a hasičů. Pokud některý z vojáků neuposlechne, čeká jej trest včetně možného snížení platu. Vojákům se podobné nařízení nelíbí, napsal server iDnes.cz.

„Nejsme pokusní králíci. Ať to nechají na naší volbě, jestli chceme být očkováni, či ne,“ citoval server jednoho z vojáků.

„V rámci resortu obrany se očkování bude týkat přibližně 16.000 osob, jak vojáků, tak občanských zaměstnanců,“ sdělila ČTK mluvčí generálního štábu Jana Růžičková. O začátku očkování rozhodl podle ní hlavní vojenský hygienik. Současné období poklesu nákazy totiž označil za vhodnou dobu před možnou druhou vlnou chřipkových onemocnění. Picek a jeho nejbližší podřízení si pro injekci vakcíny přišli už minulý pátek.

Česká vláda v reakci na možnou pandemii prasečí chřipky rozhodla už loni o očkování osob nezbytných pro zajištění chodu státu. Očkováni jsou ale především lidé s nemocemi, které by chřipka mohla výrazně zkomplikovat. V lednu pak vláda okruh očkovaných osob rozšířila.

Česká veřejnost není očkování příliš nakloněna. Zatím se podle ministerstva zdravotnictví nechalo očkovat asi 30 procent lidí vybraných k očkování.