„Z dlouhodobého hlediska nepatří ČR mezi prioritní cíle zahraničních teroristických organizací a je považována spíše za tranzitní zemi, k čemuž přispívá otevřenost hranic i ekonomiky," uvedli pracovníci Vojenského zpravodajství. „Do jisté míry riziko teroristického útoku existuje u objektů USA a Izraele na českém území, se kterými má ČR dlouhodobě přátelské vztahy a které podporuje v zahraniční politice," dodalo VZ.

Zvýšené riziko podle armádních zpravodajců existuje u českých vojenských jednotek, které působí na zahraničních misích v Afghánistánu a Mali. Stejné riziko panuje u zahraničních pozorovatelů české armády a vojenských diplomatů na českých ambasádách.

Extremisté na internetu

Zpravodajci zjistili zvýšenou činnost teroristických a extremistických skupin s cílem využít kybernetický prostor ke svým záměrům. Teroristé a jejich stoupenci byli víc aktivní na sociálních sítích, kde se především snažili získat další přívržence. Na internetu se i více oproti předchozím letům šířila extremistická propaganda s náboženským podtextem. Jejím cílem prý byla evropská mládež s muslimským vyznáním. „Tímto způsobem může docházet k přejímání extremistických názorů a k zahájení procesu radikalizace, který může vygradovat až provedením teroristického útoku," dodalo VZ.

Ve výroční zprávě dále Vojenské zpravodajství uvedlo, že loni zaznamenalo aktivity zpravodajských služeb cizí moci zaměřené na ovlivňování postojů odpovědných činitelů i laické veřejnosti. Mělo se tak dít prostřednictvím masivní dezinformační kampaně. Zpravodajci zaznamenali i aktivity v oblasti vědeckotechnické a průmyslové špionáže.

Vojenští zpravodajci se zaměřili i na nezákonnou činnost firem, které obchodovaly s ministerstvem obrany. Zjistili účelové obcházení zákona při zadávání zakázek, jejich cílené protahování a manipulaci se zadávacími listinami ve prospěch tuzemských i zahraničních firem. U některých zakázek zjistili zpravodajci například nedostatky v kvalitě dodaného materiálu. Některé firmy podváděly u cenových kalkulací a nebo při nelegálním dovozu materiálu ze zahraničí.

VZ věnuje ve zprávě podstatný prostor vývoji bezpečnostní situace v jednotlivých regionech světa. Zaměřuje se i na krizi na Ukrajině. „Dominantní roli v celém průběhu ukrajinské krize zastávaly ozbrojené síly Ruské federace. Ty působily v rusko-ukrajinském pohraničí jako nátlakový/zas­trašující prvek a zároveň poskytovaly přímou i nepřímou podporu proruským separatistům bojujícím na východě Ukrajiny," uvedli zpravodajci.