1/7

A jsou čeští komunisté levicoví, když se o nich mluví jako o možném otevřeném nebo skrytém koaličním partnerovi miliardáře Andreje Babiše a jeho hnutí ANO? O tom Deník mluvil s komunistickým lídrem Vojtěchem Filipem.

KSČM je od svého vzniku v roce 1990 v opozici, protože s ní nikdo nechce jít do vlády. Neztrácíte kvůli tomu, že nemůžete reálně nic ovlivnit, atraktivnost pro voliče?

Jsem přesvědčen, že po 27 letech, kdy tady vládly politické strany s mnohem složitějším životopisem, je tomu právě naopak. Historie KSČM je historií poctivé práce pro občany v obcích, krajích a sněmovně, tam pravda z opozičních lavic. Za tu dobu jsme měli stovky starostů, do loňska jsme byli v devíti krajských koalicích.  Na rozdíl od ostatních vládních stran za sebou nemáme restituční, privatizační ani korupční skandály.

Asi jste zapomněl, že před několika měsíci sněmovna vydala k trestnímu stíhání vašeho poslance Jaroslava Borku kvůli kauze ROP Severozápad.

Když se něco vyšetřuje delší dobu, dva roky je tam 22 obviněných a teď tam najednou potřebují doplnit po jednom zástupci KSČM a ČSSD, tak je tam zkrátka dodali. Jaroslav Borka se ničeho nebojí, sám požádal o vydání, s policií spolupracuje a jsem si jistý, že bude očištěn. Stejně jako všichni, kteří se kvůli trestnímu oznámení museli účastnit politických procesů.

Nechcete snad říci, že jde o účelové stíhání?

To přesně chci.

Takže stejně jako Andrej Babiš tvrdíte, že česká policie jedná na politickou zakázku?

Nesrovnával bych to s Andrejem Babišem. Jaroslav Borka jako vicehejtman Karlovarského kraje ze své pozice posuzoval jednotlivé projekty ROP Severozápad a jeho rozhodnutí byla vždy motivována volebním programem KSČM, nikoli jinými úmysly. Nemá ve svém vlastnictví žádná hnízda či něco podobného.

Neptám se na obsah těch kauz, ale na princip. Vy připouštíte, že Policie ČR jedná na něčí objednávku?

Neříkám, že je to na policejní objednávku, ale s účelovostí jsem se setkával v 90. letech jako advokát a teď znovu jako politik.

loading
arrow_left Předchozí
1/7
Další arrow_right