O co jde? Současný poradce ministra Filip Vrubel udělal před sedmi lety fatální chybu. Jako tehdejší šéf odboru farmacie na ministerstvu rozhodl, že musejí pojišťovny vyplácet za léky na bronchitidu až dvojnásobné částky. Třeba za přípravek Luviac musely dávat 353 korun, správná částka přitom měla být jen 189 korun. Vrubel totiž použil při výpočtu špatný vzoreček.

Jenomže to se zjistilo až po šesti letech. „Při hloubkové revizi jsme zjistili, že bylo toto rozhodnutí nesprávné,“ potvrdila Deníku tehdejší mluvčí lékového ústavu Hana Pavlíčková. Pojišťovny, které se proti nesprávnému výpočtu celou dobu marně odvolávaly, proto zvažovaly dokonce právní kroky – škodu chtěly po státu vymáhat. Vyšplhala se na 50 milionů korun.

Ilustrační foto.
Chyba za miliony. Pojišťovny platily za léky i dvojnásobek

Nyní se ale stal Filip Vrubel poradcem ministra pro lékovou politiku. „Má také kompetenci řídit a úkolovat vedoucí pracovníky resortu,“ zdůrazňuje anonym. Upozorňuje také na to, že je Vrubel údajně ve střetu zájmů – prostřednictvím společnosti Deloitte prý pracuje pro zahraniční farmaceutické firmy.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch ale za svým poradcem stojí. Zbavit se ho nechce. „Informace z anonymního dopisu, který podle mě vůbec nepsali zaměstnanci ministerstva, se neopírají o nic konkrétního. Pan Vrubel už dávno opustil své působiště ve společnosti Deloitte, které je mu vyčítáno. Navíc je to jeden z největších odborníků u nás,“ řekl Vojtěch Deníku.

Ministr zdravotnictví Vojtěch poskytl v Praze rozhovor Deníku.
Ministr zdravotnictví Vojtěch: Jsem v demisi. Ale nebudu jen přihlížet