Deník

Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Novým ředitelem České televize bude Petr Dvořák

Praha /AKTUALIZOVÁNO, FOTOGALERIE/ – Novým generálním ředitelem České televize (ČT) bude někdejší šéf TV Nova Petr Dvořák. Rozhodli o tom členové Rady České televize, kteří mu dali 12 hlasů z celkových 15. Ve druhém kole finálové volby Dvořák porazil bývalého výkonného ředitele TV Očko Hynka Chudárka, který dostal tři hlasy.

21.9.2011 6
SDÍLEJ:

Při zasedání Rady ČT probíhal 21. září výběr a volba generálního ředitele České televize. Na snímku nový generální ředitel Petr Dvořák.Foto: Deník/Martin Divíšek

Před finálovou volbou proběhlo první kolo volby, v něm Dvořák získal 13 hlasů, Chudárek sedm. Rada měla na výběr celkem z pěti kandidátů. Kromě Dvořáka a Chudárka to byli ještě výkonný ředitel ČT24 Roman Bradáč, bývalý marketingový ředitel TV Prima a pražského dopravního podniku Jan Svoboda a prezident Česko-německé obchodní a průmyslové komory Radomír Šimek. Ještě před zahájením volby všichni kandidáti představili Radě ČT své projekty.

Výběrové řízení na nového generálního ředitele ČT rada vypsala v polovině července poté, co bývalý ředitel Jiří Janeček oznámil, že hodlá ze zdravotních důvodů rezignovat. Do tendru se přihlásilo cekem 36 lidí, čtyři z nich však byli vyřazeni, protože nesplnili podmínky požadavky zadávací dokumentace výběrového řízení. Počet kandidátů zúžila rada ve středu 7. září na pět.

Sedmačtycetiletý Dvořák začátkem 90. let spoluzakládal P.R. agenturu B.I.G., v jejímž vedení je dodnes. Od roku 1993 spolupracoval se skupinou PPF, kterou také zastupoval v orgánech řady firem. Byl například předsedou dozorčí rady eBanky, působil v České pojišťovně, zasedal v představenstvu fotbalové Slavie před jejím prodejem britské skupině Enic.

Se vstupem PPF v roce 2002 přišel do TV Nova. Do křesla jejího generálního ředitele usedl v květnu 2003 po odvolání Vladimíra Železného a zůstal v něm i poté, co Novu koncem roku 2004 koupila americká mediální společnost CME. Skončil loni v červenci, poté působil do konce roku jako viceprezident pro vysílání skupiny CME.

Vizitka nového generálního ředitele ČT Petra Dvořáka

Datum narození: 7. září 1964

Vzdělání: absolvoval technickou kybernetiku na elektrotechnické fakultě ČVUT, v roce 1999 získal titul MBA na Chicagské univerzitě (USA)

Kariéra: začátkem 90. let spoluzakládal PR agenturu B.I.G., v jejímž vedení je dodnes; od roku 1993 spolupracoval se skupinou PPF, kterou také zastupoval v orgánech řady firem – byl například předsedou dozorčí rady eBanky (dnes součást Raiffeisenbank), působil v České pojišťovně, zasedal i v představenstvu fotbalové Slavie před jejím prodejem britské skupině Enic; do Novy přišel spolu se vstupem PPF v roce 2002, kdy se stal jednatelem firmy; do křesla generálního ředitele usedl v květnu 2003 po odvolání Vladimíra Železného a zůstal v něm i poté, co Novu koncem roku 2004 koupila americká mediální společnost CME; skončil loni v červenci, poté působil do konce roku jako viceprezident pro vysílání skupiny CME

Rodina: rozvedený, z manželství má dvě dospívající dcery, další dvě dcery má se současnou partnerkou

Ostatní:

Ve svém projektu navrhoval snížení provozních i personálních nákladů televize a vytvoření nového kanálu pro děti. Hodlal také personálně posílit tým zpravodajských Událostí.

Jeho přechod z Novy do čela veřejnoprávní televize není v evropském kontextu úplně výjimečný, zkušenosti z vrcholných postů v komerčních televizích má současný šéf britské BBC Mark Thompson, měli je také dva jeho bezprostřední předchůdci Greg Dyke a John Birt.

Před příchodem na Novu byl znám jako tvrdý vyjednávač a pravá ruka majitele PPF Petra Kellnera.

Během jeho působení Nova spustila několik nových kanálů, které vybudovala na zelené louce (Nova Cinema, česká mutace MTV), nebo je koupila (Nova Sport).

Za Dvořákova vedení televize posílila vlastní výrobu, zejména hranou tvorbu, angažovala se také jako koproducent českých filmů.

Jak se prezentovali jednotliví kandidáti na post šéfa České televize:

ČT se musí připravit na úspory, řekl kandidát na šéfa ČT Bradáč

– Chce rozběhnout restrukturalizaci ČT snížením počtu manažerů na prvním stupni řízení, aby bylo na první pohled patrné, kdo za co zodpovídá.

– ČT by měla také začít využívat evropské fondy ke spolufinancování náročných projektů, hledat dodatečné zdroje příjmů a zefektivnit výběr televizních poplatků.

– ČT24 bude udržovat síť zahraničních zpravodajů a rozvíjet regionalizaci domácího zpravodajství.

– Bude podporovat koprodukční projekty, čímž by zajistil financování výpravnějších pořadů, které by jinak zatížily rozpočet ČT.

– Naváže partnerské vztahy s televizemi veřejné služby v okolních státech, bude si s nimi vyměňovat zpravodajské příspěvky.

ČT může uspořit změnou smluv či jednáním s dodavateli, míní Dvořák

– Navrhne Radě ČT zřízení nového nízkorozpočtového kanálu ČT3, zaměřeného na pořady pro děti a vzdělávací pořady, který by měl zahájit vysílání nejpozději do konce roku 2012.

– Vlajkovou lodí veřejnoprávní televize by podle Dvořáka měla být ČT1.

– Hodlá navázat na osvědčený producentský systém s nezbytnou programovou specializací.

– Pro příští rok zajistí minimálně stejný objem finančních prostředků na výrobu pořadů jako v minulosti a do budoucna většinu dosažených úspor bude prioritně přesouvat do oblasti vlastní výroby.

– V oblasti programu hodlá spojit funkci šéfa kanálu ČT1 s obnovenou pozicí programového ředitele.

Na revizi smluv může ČT uspořit desetinu nákladů, řekl Chudárek

– Zajistí změnu řízení programu k osvědčenému a funkčnímu systému s jedním programovým ředitelem. Tedy řízení stanic ČT1 a ČT2 z jednoho místa na bázi spolupráce, a nikoliv vzájemné konkurence.

– Vrátí se ke kolektivnímu rozhodování o nových pořadech.

– Za zásadní změnu považuje přesun výkonné dramaturgie přímo pod ředitele programu.

– Postupně zajistí navýšení finančních prostředků na výrobu nových pořadů. V prvních třech letech minimálně o 500 mil. korun, což je nárůst o 25 procent.

– Chce na obrazovku vrátit kvalitní politickou satiru.

– Zavede systém sledování a hodnocení pořadů ve vazbě na sledovanost.

Problémem ČT je odliv mladších diváků, míní Svoboda

– Zajistit provoz s vyrovnaným rozpočtem, bez zadlužování.

– Maximálně omezit klientelismus, korupci, vliv lobbingových skupin a elit, které mohou podporovat tvorbu vyhovující především jejich zájmům.

– Získávat kvalitní manažery, dramaturgy, autory, novináře a tvůrce, kteří jsou k dispozici a mají vůli s ČT spolupracovat.

– Vytvořit konkurenční prostředí uvnitř samotné ČT se systémem vnitřního hodnocení kvality práce všech tvůrčích pracovníků.

– Zlepšit institucionalizování rozvoje formátů v ČT, včetně zpravodajství.

– Posílit regionální dimenze ČT a její rozvoj.

Televize by se měla vrátit ke koprodukční spolupráci, myslí si Šimek

– Provede audit vynakládání prostředků v oblasti tvorby a výroby pořadů, posílí vnitřní kontrolu. Veškeré takto ušetřené zdroje pak mohou být použity ve prospěch dalšího zvýšení kvality programu.

– Posílení efektivního manažerského systému řízení.

– Změní zadání pro činnost obchodního oddělení s cílem dosažení vyšší přidané hodnoty, zejména obnovením koprodukční činnosti s evropskými i mimoevropskými televizními a producentskými společnostmi v plném rozsahu.

– Zhodnotí správnost tvůrčích procesů v souvislosti s novým uspořádáním dramaturgické přípravy včetně zřetelného vyprofilování jednotlivých programových okruhů České televize.

#nahled|https://g.denik.cz/1/6b/2109_televize_web_denik_flash_big.jpg|https://g.denik.cz/1/6b/2109_televize_web.jpg|Kdo se utká o křeslo šéfa ČT#
Redakce a ČTK

Autor: Redakce

21.9.2011 VSTUP DO DISKUSE 6
SDÍLEJ:
Irácká armáda vtrhla do Kirkuku.
17

Irácký Kurdistán pozastavil přípravu voleb, v oblasti sílí spory

Vteřiny dne

Vteřiny dne. Rychlý přehled pro ty, kteří nemají čas číst

VIDEO: V Ostravě padl rekord. Tatrovka se vydrápala na kovové monstrum

/FOTOGALERIE/ Podívaná, z níž se tajil dech a běhal mráz po zádech, se ve středu odpoledne naskytla návštěvníkům Centra bezpečné jízdy Libros v Ostravě-Přívoze.

Miliardář Soros převedl většinu svého zbylého jmění na Fond otevřené společnosti

Investor George Soros převedl 18 miliard dolarů na jím založenou síť neziskových organizací Fond otevřené společnosti, která je podle mediálních ohlasů druhou největší filantropickou grantovou skupinou v USA. Částka představuje většinu odhadovaného Sorosova jmění.

Evropský soud: minimální výška coby podmínka pro přijetí k policii omezuje ženy

Požadování téže minimální výšky pro muže i ženy, ucházející se o práci u policie, je pro ženy diskriminující. Rozhodl o tom Soudní dvůr Evropské unie.

Merkelová začala jednat o budoucí německé vládě. Její pozice je oslabená

Německá kancléřka Angela Merkelová podnikla ve středu první zkusmé kroky k vytvoření nové spolkové vlády. Potenciálně obtížná jednání by měla vést ke vzniku národní koalice konzervativců (CDU/CSU), svobodných demokratů podporujících podnikání (FDP) a Zelených. Kancléřka má ale oslabenou pozici.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení