Výsledek hlasování registrovaných příznivců, kterých je asi 20.000, strana oznámí v pondělí 23. května, dodal zdroj.

Příznivci VV, takzvaní "véčkaři" budou v internetové přímé volbě vybírat předsedu podruhé. V první podobné volbě uspěl před dvěma lety současný šéf strany Radek John. Tomu se letos postaví čtveřice soupeřů.

Za nejvážnější konkurenty dosavadního předsedy jsou považováni Vít Bárta, označovaný za faktického lídra strany, a předsedkyně poslaneckého klubu Karolína Peake. Ve volbě je doplňují poslanec a sponzor VV Michal Babák s místopředsedkyní sněmovního vzdělávacího výboru Dagmar Navrátilovou.
Kandidáti nyní zahajují své předvolební kampaně. Bárta již objíždí kraje, kde diskutuje s registrovanými příznivci. S "véčkaři" se schází i Peake, která dnes na internetové sociální síti facebook zveřejnila svůj "volební" video medailonek. Vysvětluje v něm své priority a představy o dalším směřování strany. Postupně ji mají následovat i další čtyři kandidáti na předsedu VV.

Poslanci Věcí veřejných původně odhlasovali, že se online plebiscit má uskutečnit mezi 8. a 22. květnem. Hlasování má přitom trvat nejméně čtyři dny. Podle informací ČTK se hlasování nakonec uskuteční až na samém konci této lhůty. Pravděpodobně tedy skončí v neděli 22. května. O den později nejmenší sněmovní strana zveřejní jméno vítězného kandidáta.

Hlasování bude považováno za platné, pokud se volby zúčastní přes 10 procent všech oprávněných "véčkařů". V opačném případě by se volba opakovala ve zkrácených lhůtách. Nového předsedu poté ještě musí ve funkci potvrdit konference Věcí veřejných. Zasedání širokého stranického orgánu se uskuteční ve dnech 28. a 29. května. Konference rozhoduje o předsedovi také v případě rovnosti hlasů dvou a více kandidátů, uvádějí stanovy strany.
Volba nového šéfa strany je zajímavá i pro sázkaře. Místo předsedy Věcí veřejných při květnové volbě obhájí podle bookmakerů Tipsportu Radek John, na kterého vypsali kurz 1,80:1. Na jeho konkurenta Víta Bártu je kurz 2:1. Další tři kandidáti Karolína Peake, Michal Babák a Dagmar Navrátilová podle vypsaných kurzů do boje o křeslo zřejmě nezasáhnou.

Šance, že volbu šéfa strany vyhraje místopředsedkyně strany a poslankyně Peake, je podle bookmakerů 5:1. Ekonomický expert VV Babák má v nabídce Tipsportu kurz 8:1 a do role Černého Petra kancelář pasovala místopředsedkyni sněmovního výboru pro vědu Navrátilovou s kurzem 11:1.