Deník

Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Volba prezidenta on-line: Staronovým prezidentem republiky je Václav Klaus

ČR - Zákonodárci Parlamentu České republiky zvolili staronovým prezidentem Václavem Klausem. Pro Klause zvedlo ruku 141 zákonodárců.

15.2.2008 3
SDÍLEJ:

Prezidentský kandidát Jan Švejnar (vlevo) blahopřeje prezidentovi Václavu Klausovi k jeho znovuzvolení do funkceFoto: DENÍK/Eva Kořínková

Tímto se loučíme s on-line zpravodajstvím z volby prezidenta. Děkujeme za sledování a těšíme se zase někdy na shledanou.

18:46 - Předseda Vojtěch Filip: KSČM podle jejího předsedy splnila své usnesení – nepodporovat Václava Klause. Podle Filipa jsou komunisté připraveni na spolupráci s ČSSD. „Ke spolupráci jsme souzeni,“ řekl ve smyslu, že ani jedna strana bez druhé nic neprosadí. KSČM je stejně silná jako předtím, míní Filip. Ohledně další spolupráce prý záleží dost na ČSSD, pokud z ní neodejdou další členové směrem doprava.

18:45 - Olga Zubová pro Českou televizi uvedla, že se skutečně tento týden podrobila operaci. Zároveň popřela, že by šlo o dlouho plánovaný zákrok. V průběhu dneška údajně hovořila s poslankyní Jakubkovou (SZ), která jí vzkázala od Jana Švejnara, že její přítomnost ve Španělském sále volbu neovlivní. "Pan Švejnar mi vzkázal, že upřednostňuje mé zdraví a poděkoval mi za podporu," uvedla poslankyně.

18:31 - Volitelé z KDU-ČSL měli jako jediní možnost volby mezi Klausem a Švejnarem. Pokud někdo v rámci našich volitelů přispěl k příklonu většiny k panu Klausovi, byl to pan Tomáš Halík, který vyvíjel velký tlak na nerozhodnuté, aby volili Švejnara. Tím je definitivně přesvědčil pro Klause.

18:29 - Podle politologa Jacquesa Rupnika zákonodárci dali zvolením Václava Klause přednost ekonomovi, který je všem známý před tím, koho tak dobře neznají. „Zemětřesení na politické scéně se nekoná, poslanci a senátoři dali přednost pohybu vzajetých kolejích,“ řekl Rupnik Deníku. Jak dodal, Klaus sehraje důležitou roli při českém předsednictví EU. „On je vEvropě známý jako přední euroskeptik, ale těžko si lze představit, že se bude tak provokativně chovat ijako hlava státu předsednické země. "To by bylo nepřijatelné,“ konstatoval Rupnik.

18:17 - Zubová exkluzivně po volbě prezidenta: Zvolení prezidenta by podle slov poslankyně Olgy Zubové (SZ) její přítomnost na Hradě neovlivnila. „I kdybychom v tu chvíli volili za Stranu zelených všichni, tak by to tu volbu nezvrátilo,“ sdělila exkluzivně Olga Zubová, která sledovala přenos volby. Svoji nepřítomnost v tak důležitém okamžiku hodlá členům Strany zelených a jejich lídrovi Martinu Bursíkovi zdůvodnit až při osobním setkání.

18:02 – Václav Klaus po volbě: Chci vyjádřit obrovské poděkování všem, těm co pro mě zvedli ruku i milionům občanů, uvedl pro ČT staronový prezident. Podle něj parlament dnes ukázal, že dokáže volit důstojně. Nové kroky ve funkci předpokládá po 7. březnu, do té doby mu zůstává dosavadní mandát.

18:00 – Jan Švejnar po volbě: “Nebral bych to jako porážku. Byl to velký úspěch, i když jsem prohrál,“ řekl novinářům po volbě Jan Švejnar. Gratuloval jsem Václavovi Klausovi a on gratuloval mně, uvedl dále. Švejnar zatím neví, jak se bude angažovat dál, ale počítá s tím. „Budu člověk, který pomáhá,“ uvedl s tím, že nyní není znechucen, ale cítí se posílen.

17:58 - Předseda Sněmovny Miloslav Vlček ukončil společnou schůzi obou komor Parlamentu.

17:55 - Jan Švejnar popřál Václavu Klausovi hodně štěstí.

17:52 - Nově zvolený prezident České republiky Václav Klaus děkuje všem zákonodárcům za hlasy a za důstojný průběh druhé volby. "Budu prezidentem všech občanů České republiky," řekl mimo jiné ve svém projevu. Zároveň zdůraznil, že stále trvá na svých postojích z právě uplynulého týdne.

17:45 - Miloslav Vlček vyhlašuje oficiální výsledky třetího kola druhé volby: Hlasování se zúčastnilo 279 zákonodárců. Pro Václava Klause zvedlo ruku 141 zákonodárců. Prezidentem republiky tak byl zvolen Václav Klaus. Sálem zaznívá potlesk, Klaus slaví vítězství, přijímá květinové dary a gratulace.

Jan Švejnar získal 111 hlasů, rovněž sálem zní potlesk. Oba kandidáti si podali ruce.

17:28 – Podle neoficiálních informací byl Václav Klaus opět zvolen českým prezidentem. Hlasovalo pro něj 141 volitelů, zatímco Janu Švejnarovi odevzdalo svůj hlas 126 poslanců a senátorů, stejně jako v druhém kole. Oficiální výsledky budou k dispozici po přestávce v 17:45 hodin.

17:25 - Skončilo hlasování, přestávka potrvá do 17:45 hodin.

17:21 – Nyní začali zákonodárci hlasovat o Janu Švejnarovi ve třetím kole volby.

17:17 – Senátoři a poté poslanci hlasují o Václavu Klausovi ve třetím kole druhé volby.

17:15 - Miloslav Vlček vyhlásil třetí kolo druhé volby.

16:36 - Podle České televize nenašla ministryně Stehlíková poslankyni Zubovou (SZ) ve svém bydlišti.

Deník je na stopě poslankyni Zubové. Stejně jako kolegyně ze Strany zelených Džamile Stehlíkové se nepodařilo redaktorům Deníku zastihnout poslankyni Olgu Zubovou v místě jejího trvalého bydliště v Kutné Hoře v době, kdy se na Hradě připravovalo třetí kolo druhé volby prezidenta. Poslankyni, která má být údajně po lékařském zákroku, se vydali redaktoři hledat na další dvě vytipovaná místa, do Galerie Zubov a do domu jednoho z kutnohorských zastupitelů, který je blízkým přítelem rodiny. Poslankyně by mohla být také na chatě na Kutnohorsku.

O pátrání Kutnohorského deníku po Olze Zubové čtěte ZDE.

16:18 - Miloslav Vlček vyhlašuje oficiální výsledky druhého kola druhé volby. Pro kandidáta Václava Klause zvedlo ruku 93 poslanců a 48 senátorů, proti bylo 102 poslanců a 21 senátorů.. Pro Jana Švejnara se vyslovilo 94 poslanců a 32 senátorů, 83 poslanců a 32 senátorů bylo proti. Prezident nebyl zvolen, oba kandidáti jdou do třetího kola druhé volby. Miloslav Vlček vyhlásil přestávku poslaneckého klubu Strany zelených, schůze bude pokračovat v 17.10 hodin.

16:01 - Ani ve druhém kole nebyl prezident republiky zvolen

Prezident republiky nebyl zvolen ani ve druhém kole druhé volby. Do třetího kola postupují jak Václav Klaus, tak Jan Švejnar. Klaus získal dohromady 141 volitelů, Švejnar 126.

Mezitím se Zelení snaží, aby se na třetí hlasovací kolo dostavila jejich nemocná poslankyně Olga Zubová.

15:57 - Podle informací České televize vyrazila ministryně Džamila Stehlíková (SZ) do místa bydliště poslankyně Olgy Zubové. Má ji údajně přesvědčit, aby se zúčastnila klíčového třetího kola prezidentské volby.

15:51 - Právě skončilo druhé kolo druhé volby prezidenta republiky. Výsledky volby vyhlásí předseda sněmovny Vlček v 16.15 hodin.

15:47 – O Janu Švejnarovi nyní hlasují poslanci. Jde o druhé kolo druhé volby.

15:44 – Senátoři hlasují v druhém kole druhé volby o Janu Švejnarovi.

15:40 – Poslanci hlasují o Václavu Klausovi ve druhém kole volby.

15:37 – Senátoři volí prezidenta ve druhém kole volby.

15:32 - Miloslav Vlček oficiálně vyhlašuje výsledek prvního kola druhé volby.

Oficiální výsledky prvního kola prezidentské volby: pro Václava Klause hlasovalo 93 poslanců a 48 senátorů, proti bylo 98 poslanců a 21 senátorů.
Pro Jana Švejnara se vyslovilo 104 poslanců a 32 senátorů, 81 poslanců a 33 senátorů bylo proti.

Prezident nebyl zvolen, oba kandidáti postupují do druhého kola volby, které je ihned zahájeno.

15:29 - Paroubek: "Pokud bude Václav Klaus dnes zvolen, bude to díky třem korupčním hlasům dnes už bývalých poslanců ČSSD."

15:23 - V prvním kole prezidentské volby nebyl nikdo zvolen, Klaus postupuje podle neoficiálních informací do druhého kola ze Senátu, Švejnar ze sněmovny. Pro Švejnara zvedli ruku komunističtí volitelé.

Hlasovalo se veřejně a po odstoupení kandidátky KSČM Jany Bobošíkové se rozhodovalo mezi Václavem Klausem a Janem Švejnarem.

Klaus měl dohromady 141 hlasů, což by mu ve třetím kole stačilo. Jan Švejnar měl 136 hlasů.

15:17 - Poslanec ČSSD Evžen Snítilý hlasoval pro Klause.

15:16 - Neoficiální výsledek: ze sněmovny postupuje Švejnar, ze Senátu Klaus.

15:13 - První kolo druhé volby je za námi, poslanci a senátoři odhlasovali. Do 15.30 je vyhlášena přestávka. Probíhá sčítání hlasů.

15:09 – Nyní hlasují o Janu Švejnarovi poslanci.

15:07 - Senátoři právě hlasují o kandidátovi Janovi Švejnarovi v prvním kole veřejné volby.

15:01 – O Václavu Klausovi hlasují poslanci.

14:57 - Zákonodárci začali hlasovat. Právě hlasují senátoři o kandidátu Václavu Klausovi.

14:47 - Bursík: Chování poslankyně Zubové je neomluvitelné, poškodilo stranu Zelených.

14:45 - Schyluje se k volbě. Senátoři a poslanci právě schvalují, kdo bude vykonávat funkci skrutátorů.

14:37 - Senátor Barták: Mé rozhodnutí neúčastnit se veřejné volby prezidenta platí.

14:33 - Jana Bobošíková, která odstoupila, si myslí, že dnes bude zvolen Václav Klaus. Rozhovor o tom, proč kandidovala a odstoupila, čtěte ZDE.

14:20 - Byla vyhlášena přestávka do 14.45 hodin. Přestávka má sloužit k přípravě veřejné volby.

14:19 - Obě komory parlamentu zamítly návrh senátora Martina Mejstříka (nez), aby byl zveřejněn a zaarchivován způsob hlasování jednotlivých volitelů.

14:15 - Zákonodárci odmítli v hlasování tajnou volbu. Prezident se bude volit veřejně.

14:14 - Senát rovněž nechce tajnou volbu.

14:12 - Poslanecká sněmovna nevyslovila souhlas s tajnou volbou. Ze 199 poslanců bylo proti tajné volbě 78 zákonodárců.

14:11 - Senátoři a poslanci hlasují o veřejné či tajné volbě prezidenta.

14:07 - Michal Hašek (ČSSD) poděkoval poslancům a senátorům ODS za to, že podpořili veřejnou volbu. Poslanec Pavel Severa potvrdil, že ani KDU-ČSL nebude pro tajnou volbu. "Nemáme žádný problém s veřejnou volbou," uvedl.

14:06 - Tluchoř (ODS): Vysvětluje, že ODS nebude nadále nebude prosazovat tajnou volbu, ale bude ochotná přijmout volbu veřejnou. Nechce, aby se opakovaly obstrukce, ale aby prezident mohl být dnes zvolen.

14:04 – Po přestávce schůze pokračuje. Miloslav Vlček zahajuje odpolední jednání senátorů a poslanců.

14:03 - Bratský: Klaus dnes bude zvolen

„Václav Klaus dnes bude zvolený,“ tvrdí poslanec Petr Bratský. Podle jeho slov sice proběhne tahanice kolem způsobu volby, ale vše je již dohodnuté. „Nám je v podstatě jedno, zda bude volba veřejná, nebo tajná. Jinak to ovšem nemůže dopadnout, než vítězstvím Klause. Záleží ale na levici, zda nebude dělat obstrukce, aby se dnes nevolilo vůbec,“ uvedl Bratský. Pokud se týká případného párování poslankyně Strany zelených Olgy Zubové,tato možnost je zcela vyloučená. „Volba prezidenta je úplně něco jiného, tady se to nedělí na koalici a opozici, ale klausovce a švejnarovce. Navíc nám také nikdo nikoho nepároval,“ uzavřel Bratský.

13:38 - Tluchoř (ODS): Senátoři a poslanci ODS se dohodli na souhlasu s veřejnou volbou.

13:08 - Filip (KSČM): V prvním a druhém kole druhé prezidentské volby podpoří KSČM Jana Švejnara. Ve třetí již prý ne.

Předseda KSČM: Možná bude třetí volba
Těsně před prvním kolem prvního kola druhé veřejné volby Vojtěch Filip Deníku řekl, že dnešek nemusí být poslední prezidentský den.

Schyluje se ke třetí volbě?

I to se může stát.

Je to vaše taktika?

Pokud by dnes nebyl nikdo zvolen, tak prostě bude třetí volba. Jisté je, že bychom tak získali časový prostor na jednání o jiných kandidátech. A s těmi by podle mne pak pravděpodobně přišli i sociální demokraté a zelení, protože je evidentní, že Jan Švejnar podporu nezískává.

Čím si vysvětlujete, že zelení tak odmítají požadavek na odmítnutí radaru, když právě oni měli ve volebním programu souhlas s ním jen v případě, když bude vypsáno referendum?

Je evidentní, že něco jiného říkají a opak dělají.

Co jste získali nominací Jany Bobošíkové?

My jsme chtěli znovu upozornit na naše požadavky, kterými je schválení ústavního zákona o obecném referendu, změna přijaté ekonomické reformy, která narušuje sociální smír v naší společnosti a zachování identity České republiky.

Šéf sociálních demokratů Jiří Paroubek uvedl, že kdybyste nestál v čele KSČM vy, mohl být zvolen Jan Švejnar prezidentem. Že jste vlastně žába na prameni jak při volbě, tak při větším sblížení obou levicových stran. Co tomu říkáte?

O mém setrvání nebo odchodu z funkce rozhodují členové KSČM, a ne pan Paroubek. Ať se raději soustředí na svoji stranu, z níž mu utíkají poslanci.

13:04 - Nechci prodlužovat to, co se děje na pražském Hradě, vysvětlovala novinářům své odstoupení Jana Bobošíková. Domluvili se tak poté, co jí informoval předseda komunistů Filip, že se nepodařilo vyjednat jí podporu. „Od začátku jsem říkala, že mé šance jsou malé,“ uvedla. Uvedla též, že Vojtěch Filip ji informoval, že komunisté jsou rozhodnutí nepodporovat Václava Klause. „Bez komentáře,“ odpověděla na otázku, kdo je jejím favoritem. Zviditelnění je podle Bobošíkové jen vedlejší efekt jejího navržení. "Dostalo se mi cti promluvit do volby prezidenta," řekla též novinářům.

13:00 - Jana Bobošíková odešla ze sálu, schůze přerušena do 14:00 hodin.

12:55 - Jana Bobošíková právě oznámila, že odstupuje z prezidentského klání. "Jako realistka jsem se rozhodla odstoupit, neboť se mým navrhovatelům nepodařilo v tak krátké době vyjednat dostatečnou podporu pro mou kandidaturu.


12:54 - Senátor Mejstřík: "Pánové z KDU-ČSL, zkuste si alespoň občas přečíst Desatero." "Záznamy o hlasování jednotlivých volitelů se skartovaly, ačkoli by měly být uchovány alespoň deset let." Senátor rovněž navrhl, aby se záznamy o způsobu hlasování okamžitě po volbě předaly médiím a byly zveřejněny na webu Parlamentu.

12:47 - Předseda Vlček: Ještě před přestávkou bychom měli hlasovat o způsobu prezidentské volby.

12:46 - Vystoupil Jiří Paroubek: Obrací se na senátorku Janáčkovou. „To co vy zažíváte v jednom týdnu, já zažívám koncentrovaně tři roky,“ řekl Paroubek s tím, že je stálým adresátem vyhrožování prostřednictvím sms zpráv apod.

12:45 - Senátorka Liana Janáčková (nez) rovněž uvedla, že byla za svou volbu Klause zastrašována. Kulku si prý sama neposlala. Hodlá prý tajně volit Klause, protože se nechce bát v pražském metru a strachovat o budoucnost svých dětí. Její projev byl velmi emotivní.

12:39 - Vystoupil poslanec Severa (KDU-ČSL): Reaguje na vystoupení senátora Mejstříka (ten kritizoval lidovce, že se nezbaví nálepky kupčení kvůli církevnímu majetku, pokud budou volit Klause). Lidovci jsou konzervativní stranou, ale zachovávají si při hlasování vnitřní svobodu, ohradil se Severa.

12:38 - Jana Jurenčáková (nez): "Stala jsem se terčem nemístných výhrůžek".

12:33 - Senátor Kalbáč kritizuje nedostatek morálky a neznalost Desatera ve společnosti. Je třeba se chovat čestně a volit podle svého svědomí, uvedl dále.

12:28 - Vystoupil senátor Kalbáč (KDU-ČSL). Senátor nečekal rozpoutání mediální kampaně poté, co minulý týden v pátek opustil po verbálním útoku Hrad. Kampaň prý poškodila jeho rodinu. To co poslanci minulý týden předvedli, „nebylo důstojné této slovutné společnosti“. I v jiných profesích by došlo k naprostému selhání. Lidovci jsou podle něj demokratickou stranou, kdy si každý rozhoduje sám za sebe. Vyjádřil se pro tajnou volbu, ale sál neopustí ani v případě volby veřejné.

12:27 - Kouzlo nechtěného se vplížilo do projevu senátora Jiřího Lišky (ODS), jehož jasná volba kandidáta a současného prezidenta Havla alespoň nachvíli uvolnila strnulou atmosféru ve Španělském sále.

12:20 - Nyní vystoupil senátor Jiří Čunek (KDU-ČSL): Minulý týden, nejen sobota a neděle, jsme moc u občanů neuspěli. Dnes můžeme udělat reparát. Všichni volají po změně. Přejme si býti jiní a být vzorem pro naše spoluobčany. Měli bychom se jim omluvit, za to co jsme předvedli v uplynulém týdnu, uvedl.

12:19 - Senátor Martin Mejstřík opět tvrdě kritizoval všechny osobnosti napříč politickou scénou. "ODS má před sebou lepší budoucnost, ale ne s Klausem v čele," pustil se Mejstřík do jednoho z prezidentským kandidátů. Nejsilnější parlamentní stranu obvinil z nečistých a násilných praktik ODS během předvolební kampaně v roce 2002. "Lidé najatí ODS bezdůvodně zbili tři nevinné občany. V té době byl šéfem strany Václav Klaus," uvedl Mejstřík doslova. Na výroku typu "Nesmíme zapomenout tak, jak si to přeje pan Topolánek," "ODS koordinuje svou činnost s neostalinisty," nebo "osobnosti ODS nejsou morálním vzorem společnosti" reagovali představitelé strany úsměvem. Nařkl i KDU-ČSL, že Klause vyměnila za vyrovnání státu s církvemi. V jeho projevu nechyběla ani tradiční latina.

12:07 - Slovo dostala poslankyně Šojdrová (KDU-ČSL). Parlament je podle ní dnes ovlivněn pocitem zodpovědnosti. Zvolení ani Klause ani Švejnara se nemůže stát důvodem pádu vlády, pokud se to nezneužije k prosazení zájmů v politickém boji. Šojdrová podporuje veřejnou bude hlasovat pro Jana Švejnara, pokud bude zvolen Klaus, bude ho respektovat.

12:06 - Josef Novotný: "Vstup Jana Švejnara na politickou scénu je již realitou, navíc není v politice neznámým člověkem, jak jej mnozí vykreslují."

11:58 - Paroubek: Vyzýváme poslance Snítilého k odevzdání poslaneckého mandátu. Reakci Snítilého čtěte ZDE.

11:57 - Paroubek: Vyslovil se pro veřejnou volbu, aby prezidenta „nezvolili lobbyisté, ale volitelé“. Kritizuje poslance Snítilého za jeho rozhodnutí volit Klause.

11:52 - Paroubek vytkl Bobošíkové, že donedávna patřila k tvrdým kritikům KSČM. Kandidaturu Bobošíkové chápe jako akt vzdoru ze strany komunistů. Ti podle něj nedodržují dohody. Jde o jedno z nejtvrdších vystoupení ČSSD proti komunistům.

11.51 - Paroubek: je pro nás důležité, aby měl prezident sociální cítění. Jan Švejnar je silný kandidát svynikající podporou občanů. Vuplynulém týdnu došlo keskalaci napětí, pomluvám, špionománii, pokusům o korupci. Nyní se všechna špína vydrala na povrch. Komunisté jsou zmatení, pokud vyšli skandidátkou Bobošíkovou. Ta prý vminulosti vystupovala proti sociálnímu systému. Paroubek vtom vidí příspěvek kznovuzvolení Václava Klause. Není prý pravda, když komunisté tvrdí, že jsou vizolaci. ČSSD snimi prý jedná.

11:46 - Paroubek: ČSSD nechce prezidenta, který by podporoval jen jednu stranu. Klaus využíval prezidentské veto v hojné míře. Podle Paroubka by si Švejnar udržel svůj politický kredit i v případě, že by došlo ke změně na politické scéně. S Janem Švejnarem se v zásadních pohledech na svět shodujeme, například vě věci Evropské unie. Paroubek dále kritizuje reformu veřejných financí, Klausovi prý musí být jasné, že reforma způsobí zemětřesení v daňovém systému a že je výhodná pro bohaté.
11:45 - Paroubek: Hledáme ve volbě nástupce Masaryka a Beneše, hledáme osobnost, která je schopná spojovat. Při dnešních zákulisních bojích však zapomínáme na prvorepublikový odkaz. ČSSD tím že se spojila ve volbě se zelenými, prokázala, že se nedrží jen svých stranickým zájmů. Švejnar je schopen navázat na masarykovskou tradici prezidenta, tedy nadstranickou.
11:42 - Slovo si bere Jiří Paroubek (ČSSD).
11:40 - Senátor Bartákvzkázal svým volitelům na Hradecku: "Já jsem Vás nekontroloval, když jste volili mě, nekontrolujte mě tedy, když volím já."

11:38 - Senátor Karel Barták (nezávislý, senátorský klub KDU-ČSL): Důvodem mého odchodu ze sálu byl jednoznačně příklon k veřejné volbě, nikoli můj zdravotní stav. Uvedl jsem to 30. ledna v Hradeckém Deníku a od té doby si za svým názorem stojím.

11:28 - Grebeníček: Špičky zelených prý odmítají vyslyšet odpor lidí vůči umístění radaru na území ČR. Hodina zkoušky prý ukáže charakter, naráží na zelené, kteří by měli přistoupit na podmínky komunistů, které si v týdnu kladli, tedy zejména odmítnutí radaru na území ČR. Musí skončit stav, kdy se stále hledá nepřítel, uvedl.

11:27 - Grebeníček: "První obětí amerického radaru se prý stal Jan Švejnar. Já říkám, že tou druhou je Martin Bursík, který trvá na Janu Švejnarovi."

11:25 - Grebeníček: Vyzdvihuje sociální stát proti lžím o tržním systému. Neplatí ani předpoklad, že kandidát vyjadřuje programovou orientaci jednotlivých stran.

11:21 - Slovo si vzal Miroslav Grebeníček (KSČM): Lidem není jedno, kdo reprezentuje český stát. Nebude jim jedno, zda se parlament bude dívat do minulosti, nebo bude vnímat potřebu změny. Politické elity mají jasnozřivost a eleganci tchoře v kurníku, řekl Grebeníček. Vadí mu, že si lidé budou muset opět utahovat opasky. Kritizuje vládní reformy, která postihuje všechny generace.

11:19 - Soňa Paukrtová (nez) vyzvala poslance a senátory k volbě Švejnara, který podle ní pomůže ČR získat mezinárodní prestiž během předsednictví v EU.

11:15 - Další kolo volby se podle Filipa děje s malým odstupem bez možnosti důkladného politického vyjednávání. "Hlasy zákonodárců nejsou ke koupi, neděláme koňské handy," uvedl dále.

11:12 - Filip: Musíme se rozhodnout, zda se budeme přizpůsobovat politice síly, řekl v souvislosti s budoucností na mezinárodní scéně. Prezident se musí umět vžít do potřeb řadového občana. Volba mezi Klausem a Švejnarem není definitivní, proto přišli s Janou Bobošíkovou, která bojuje, nebojí se veřejné diskuse, vrátila do volby věcná témata jako je úcta v práci.

11:10 - Filip: Podle něj je málo politiků, kteří by byli zároveň státníky. Vyzval politiky, aby nebyli šašky, ale státníky. Převládl podle něj stranický zájem nad zájem státu. Politika je služba lidu.

11:08 - Dočkali jsme se ohýbání ústavy, kritizuje Filip uplynulý týden plný útoků na zákonodárce. Vyslovil přání, aby všichni jednali s respektem k ostatním i sami k sobě. Ani jeden z dosavadních kandidátů nebyl kandidátem komunistů, ale měli zájem na důstojnosti prezidentské volby.

11:07 - Vystoupí Vojtěch Filip (KSČM).

11:06 - Topolánek: "Česká republika musí být zemí, která ctí pravidla fair play, je opřená o tradici a hledí vpřed. To jsou hodnoty, které dlouhodobě prosazuje Václav Klaus. Prezidentský úřad je vrcholem politické kariéry, ne jejím počátkem."

11:03 - Premiér Mirek Topolánek vyzval v úvodu svého projevu k důstojné volbě. Vytkl opozičním poslancům, že do volby hlavy státu projektují aktuální politické problémy země.

Střípky z volby prezidenta:

Od rána protestovalo před Matyášovou bránou deset lidí z Hnutí Ne základnám. Na transparentech se kromě hesel typu Švejnar go home, objevila také výzva: Nespíme, volíme.

Kandidát na úřad hlavy státu Jan Švejnar se projevil jako džentlmen. Se svou protikandidátkou Janou Bobošíkovou se nejen podzravil, ale jako dokonale vychovaný muž ji odsunul židli a pomohl sednout ke stolku. Václav Klaus se pozdravil pouze se Švejnarem, Bobošíkovou zcela pominul.

Jeden z policistů, který střežil během volby prezidenta Pražský hrad si liboval, že je dnes zima. „Minule svítilo sluníčko, politici neustále někam lezli a my nevěděli, jak je natlačit zase zpátky do sálu. Dnes je zima, tak je to nebude táhnout ven,“ liboval si mladík.

Předseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS) při projevu Jany Bobošíkové ostentativně opustil Španělský stát a šel si do kuloárů zakouřit.


10:57 - "Děkuji všem, kteří mi umožnili promluvit touto kandidaturou do volby hlavy státu," zakončila Bobošíková. Více čtěte ZDE.

Celý projev Jany Bobošíkové si můžete přečíst ZDE.

10:55 - Bobošíková vyzdvihuje vzdělání, nikdo nemá rezignovat na velké cíle, potenciál České republiky je podle ní obrovský, jen se to nesmí vzdát. České předsednictví EU je pro nás podle Bobošíkové příležitostí. Vytvořme domov bez růzností názorů a postojů, vyjádřila se pro rodinu, podporu dětí, které jsou větší hodnotou než kariéra.

10:53 - Bobošíková: Prezident musí být ochoten sloužit lidem a ne posluhovat mocnostem. Stačí krůček a zřítíme se do mafiánského režimu.

10:49 - Slovo si vzala Jana Bobošíková. V úvodu zmínila památku politických vězňů. Společnost byla podle ní po roce 1989 plná křivd. Vyzdvihuje svornost, toleranci, ochranu slabých. Na těchto hodnotách ale není dohoda. Ve Španělském sále se podle ní kupčí s lidským strachem. Kritizuje letošní průběh volby, kterou provázely výhrůžky. „Vydali jsme se špatnou cestou,“ uvedla s tím, že nastupuje korupce a hrubá síla.

10:47 - Švejnar ve svém projevu zdůraznil změnu z neznámého kandidáta na osobnost, vyjadřující názory a postoje velké části české společnosti. Naznačil, že jeho zvolení vrátí do ČR "důvěru lidí". Ve výčtu svých plánů se opět vyhradil proti předchozím krokům Václava Klause v roli hlavy státu. "Nebudu zpochybňovat rozhodnutí Ústavního soudu," uvedl mimo jiné Švejnar. Dění minulého týdne jej údajně v jeho kandidatuře ještě utvrdilo. "Budu se zasazovat o přímou volbu prezidenta," slíbil volitelům Švejnar. Obhajuje také parlamentní systém, i když je nedokonalý. Kritizoval nepřímo Václava Klause, že nevystoupil zásadněji v týdnu plném obviňování a výhrůžek. Švejnar doufá, že za pět let se podaří nastavit parametry reformy, vrátit důvěru v politiku. Více čtěte ZDE.

Celý projev Jana Švejnara si přečtěte ZDE.

10:42 - "Nebudu ovlivňovat předvolební soutěž stran," uvedl Švejnar. Též chce ctít jakoukoli vládu.

10:35 - Slovo si bere Jan Švejnar.

10:33 - Klaus se vyjádřil proti toleranci vůči drogám, eutanazie a intervence do svobody lidí. "Budu podporovat vlastní měnu tak dlouho, jak to bude pro Českou republiku výhodné," uvedl dále. Chce dál pracovat pro ČR, ať už volba dopadne jakkoli. Více čtěte ZDE.

Celý projev Václava Klause si přečtěte ZDE.

10:28 - "Přál bych si důstojnou prezidentskou volbu," řekl v úvodu Klaus. Prezidentská volba je podle něj jen špičkou ledovce polarizace.

10.25 - První přistoupil k projevu Václav Klaus.

10:19 - Zákonodárci odsouhlasili, že kandidáti na úřad prezidenta se mohou zúčastnit společné schůze obou komor.

10:16 - Předseda Sněmovny Vlček oznámil, že o procedurálních záležitostech a způsobu volby prezidenta budou obě komory Parlamentu jednat odděleně.

10:13 - Poslanci i senátoři odhlasovali, aby ověřovateli schůze byli poslanci Grulich, Korytář a Laudát.

10:11 - "Demokracie se neobejde bez zkratů, jednání a polemik," zahájil dnešní společnou schůzi Parlamentu předseda sněmovny Vlček (ČSSD). Věří, že dnešní jednání proběhne důstojně.

10:07 - Vyjádření Bursíka k Zubové: Ráno před volbou poslala poslankyně Olga Zubová (SZ) SMS zprávu předsedovi zelených Martinovi Bursíkovi, že nedorazí na dnešní volbu prezidenta republiky. „Napsala mi, že vyjela, ale cestou se jí přitížilo, tak se vrátila,“ řekl Deníku Bursík. Když se snažil Zubové dovolat zpět, telefon zvedl manžel Zubové a rozhořčeně Bursíkovi vynadal a zavěsil. Poté už na žádné další SMS zprávy a ani telefony nereagoval. Podle důvěrných zdrojů Deníku se Zubová podrobila v tomto týdnu operaci, kterou však několik měsíců odkládala.

10:06 - Kateřina Jacques (SZ): Poslankyně Zubová mi před devátou hodinou telefonicky oznámila, že jí není dobře. Její manžel mi potvrdil, že dnes asi nepřijde. Byla to pro mě překvapující zpráva.

9:50 - Deset minut před zahájením druhé volby slaví Klausův tábor.

Na Pražském hradě se vše chystá kzahájení společné schůze sněmovny a Senátu, na níž se ve druhé volbě pokusí zákonodárci vybrat hlavustátu.

Momentálně je na koni tábor Václava Klause. Nejen že se poslanec ČSSD Evžen Snítilý rozhodl dát hlas právě jemu, za což byl okamžitě vyloučen zposlaneckého klubu, ale zároveň zelení přišli opodporu své členky Olgy Zubové, jež je momentálně vnemocnici. Tím se sníží potřebné kvórum pro zvolení prezidenta na 280volitelů. Jak Deníku potvrdil šéf lidoveckých poslanců Pavel Severa, ve Španělském sále jsou přítomni idva senátoři KDU-ČSL Karel Barták a Josef Kalbáč, kteří při minulé volbě zkolabovali. Oba ale chtějí volit jen vtom případě, že volba budetajná.

Předseda sněmovny Miloslav Vlček už oznámil, že opětovně navrhne volbu tajnou, a pokud se na ní neshodnou obě komory, automaticky proběhne hlasování tajným způsobem.

Komunisté právě zasedají a rozhodují se, zda pošlou Janu Bobošíkovou do boje. „Komunisté plní roli trojského koně, jejich vinou se dramaticky snížily šance Jana Švejnara, zjejich strany jde oruku podanou Václavu Klausovi,“ řekl místopředseda sněmovny za ČSSD Lubomír Zaorálek.

9:42 - Z dnešní volby prezidenta se omluvila poslankyně zelených Olga Zubová. Uvedla, že má teplotu. Znamená to, že pokud bude ODS jednotná, má Václav Klaus ve třetí volbě zvoilení jasné.

9:32 - Poslanec Evžen Snítilý byl vyloučen z poslaneckého klubu ČSSD. Důvodem je to, že Snítilý chce ve všech kolech volby hlasovat pro Václava Klause. Informoval o tom server Aktuálně.cz. Snítilý si ponechá poslanecký mandát. Znamená to, že ke zvolení Václava Klause chybí už jen jeden hlas.

9:30 - Vítáme vás u on-line přenosu z prezidentské volby.

15.2.2008 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:
Miliardář a filantrop George Soros.
1

Miliardář Soros převedl většinu svého zbylého jmění na Fond otevřené společnosti

Vteřiny dne

Vteřiny dne. Rychlý přehled pro ty, kteří nemají čas číst

VIDEO: V Ostravě padl rekord. Tatrovka se vydrápala na kovové monstrum

/FOTOGALERIE/ Podívaná, z níž se tajil dech a běhal mráz po zádech, se ve středu odpoledne naskytla návštěvníkům Centra bezpečné jízdy Libros v Ostravě-Přívoze.

Úmrtí europoslance Ransdorfa prošetřila policie. Nic protiprávního nezjistila

Pražská policie odložila prošetřování okolností úmrtí europoslance Miloslava Ransdorfa (KSČM) s tím, že nezjistila nic protiprávního. Dnes to uvedl policejní mluvčí Tomáš Hulan. Ransdorf náhle zemřel loni v lednu ve věku 62 let. O prošetření smrti usilovala politikova rodina, která skon dávala do souvislosti s Ransdorfovým zadržením ve Švýcarsku.

Evropský soud: minimální výška coby podmínka pro přijetí k policii omezuje ženy

Požadování téže minimální výšky pro muže i ženy, ucházející se o práci u policie, je pro ženy diskriminující. Rozhodl o tom Soudní dvůr Evropské unie.

Úroky hypoték v září vzrostly. Za celý rok se čekají rekordní objemy

V září vzrostla průměrná úroková sazba u hypotečních úvěrů na 2,04 procenta. Objemy i počty oproti srpnu ale klesly. V průběhu let byl přitom častěji větší zájem o hypoteční úvěry v září než v srpnu. V devátém měsíci letošního roku počty sjednaných hypoték meziměsíčně klesly o 274 smluv na 8235.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení