Paroubek novinářům řekl, že jde o exministra zahraničí Jiřího Dienstbiera a ekonoma Jana Švejnara. Třetí jméno nechtěl s ohledem na politické partnery prozradit. Schůzku ČTK potvrdil vicepremiér a předseda zelených Martin Bursík. Koho strany chtějí nominovat, však nechtěl komentovat.

"Platí, že pokud společného kandidáta najdeme, oznámíme ho koncem září," uvedl Bursík. Před tím návrhy musí projednat širší grémia stran.

Širší vedení KDU-ČSL bude společně s lidoveckými zákonodárci jednat o tom, koho tato vládní strana podpoří při volbě prezidenta, v pondělí v Lipnici nad Sázavou. Sociální demokraté návrhy proberou už dnes na jednání předsednictva nejsilnější opoziční strany.

Zatím jediným kandidátem prezidentských voleb, které začnou počátkem února, je současná hlava státu Václav Klaus, nominuje ho ODS. Je nejsilnější stranou ve sněmovně a v Senátu má dokonce nadpoloviční většinu, dohromady má 122 zákonodárců. To staví Klause do role favorita, protože při třetím volebním kole by při účasti všech poslanců a senátorů potřeboval už jen dalších 19 hlasů. Podporu mu už vyjádřili někteří senátoři mimo ODS.

Pokud má být kandidát lidovců, zelených a sociálních demokratů úspěšný, musí se opřít ve sněmovně i o komunisty. Navíc někteří lidovci Klause neodmítají.

V médiích se objevila vedle Dienstbiera a Švejnara už řada jmen možných Klausových soupeřů - například předseda Akademie věd Václav Pačes, lékař Pavel Pafko a další. Čí nominaci vedle Dienstbiera a Švejnara špičky ČSSD, lidovců a zelených zvažují, politici přísně tají. Prý se jedná o nestraníka, který by s vysláním do volby souhlasil.