Vítězné ANO

Nejvíc hlasů jako obvykle v komunálních volbách získala nejrůznější uskupení nezávislých kandidátů. Mezi stranami v počtu hlasů (nikoli mandátů) vyšplhalo na první stupínek hnutí ANO. Pro Andreje Babiše je důležitá zpráva, že ve velkých městech zabodovali kandidáti, kteří si přízeň voličů odpracovali sami, typicky Tomáš Macura v Ostravě, Petr Vokřál v Brně či Miroslav Žbánek v Olomouci.

Přesto Babiš nejásá. Ztratil totiž Prahu, na níž mu záleželo nejvíc. Jím vybraný manažer Petr Stuchlík skončil až pátý. Masivní kampaň nemohla nahradit reálné výsledky. A ty dosluhující primátorka Adriana Krnáčová zkrátka v Praze neměla. Jestli chce Babiš budovat ANO jako uskupení pro delší období, měl by se opřít hlavně o své budoucí starosty a primátory a udělat vše pro to, aby byli úspěšní.

Vzestup ODS

close Výsledky komunálních a senátních voleb. info Zdroj: Deník zoom_in Lidé, kteří chtějí nízké daně a odmítají dárky typu slev na jízdném či bobtnání státního aparátu, se vrátili k tradiční pravici, kterou reprezentuje seriózní Petr Fiala a rázný Bohuslav Svoboda v Praze. Berou ODS jako alternativu ANO a přejí si, aby komunální politici kopírovali nesmiřitelnou politiku vůči ANO, kterou ODS praktikuje ve sněmovně. Možná i to je důvod jedenácti postupujících kandidátů ODS do druhého kola senátních voleb.

Otázka je, jak bude ODS postupovat v Praze, kde sice vyhrála, ale zatím nemá partnera k vládnutí. ODS o víkendu vyrazila ze startovacích bloků k dobývání krajů za dva roky a k velmi dobrému výsledku ve sněmovních volbách. Sázka na Fialu se jí zatím vyplácí.   

Výprask ČSSD

Vládní sociální demokraté utrpěli drtivou porážku. Poprvé nezasednou na pražském magistrátu, pravděpodobně skončí v opozici v Ostravě (přišli o devět křesel) i Brně (tady ztratili šest mandátů). V Senátu obhajovali třináct křesel, ale postoupilo jen pět jejích kandidátů. Šéf ČSSD Jan Hamáček tento výsledek nevnímá jako katastrofu, na rozdíl od všech komentátorů a politologů. Pokud někde sociální demokraté uspěli, tak to byli kandidáti ze Zimolovy a Haškovy platformy Zachraňme ČSSD, například Stanislav Mrvka v Jindřichově Hradci, Karel Goldemund ve Vyškově, Jan Grois ve Znojmě.

Naopak ČSSD v Praze 7 vedená kandidátem na ministra zahraničí Tomášem Petříčkem obdržela 1,87 procenta hlasů. Prohru ČSSD přijali chlapsky dva straníci. Jaroslav Foldyna rezignoval na post místopředsedy a plzeňský hejtman Josef Bernard napsal, že to byl „pořádný debakl“. Důvod vidí v tom, že sociální demokraté „občas rudli, tancovali hradní častušku, někdo zhnědl a s vervou se pustil do cikánů, obdivoval se autoritářským vůdcům a dštil síru na tu prokletou Evropskou unii“ místo aby se drželi „základních mantinelů svobody, demokracie, solidarity a prosperity“.

Jan Hamáček, byť ho Andrej Babiš drží zuby nehty, má před sebou krušné měsíce a je ve hvězdách, jak nakonec koaliční vládnutí dopadne. K odchodu z vlády jako první vyzval exministr zdravotnictví Svatopluk Němeček.

Lidovci a STAN na svém

close Volební zajímavosti. info Zdroj: Deník zoom_in Klidná síla může být spokojena, má přes tři tisíce mandátů v obcích, Morava je téměř kompletně žlutá. Stejně jako Gazdíkovi Starostové a nezávislí lidovci posbírali hodně hlasů pro své senátní kandidáty. Ti druzí se dokonce pyšní zlínským hejtmanem Jiřím Čunkem, který uspěl už v prvním kole stejně jako Jiří Drahoš, kterého podporovala obě tato uskupení.

Do finále jdou i Pavel Bělobrádek a Daniel Herman. Výsledky obecních voleb mohou tyto spřátelené subjekty popostrčit k případné budoucí společné kandidátce v eurovolbách.

Piráti jedou

Bartošovi kluci a děvčata prokázali, že to s účastí na české politické scéně myslí zcela vážně. V obcích a městech sice neobsazovali první dvě místa, ale dostali se skoro do všech zastupitelstev velkých měst. Právě opoziční politika jim jde nejlépe. Obhájili prvenství v Mariánských Lázních, ale nejzásadnější je jejich výsledek v Praze, kde skončili hned za ODS a mají 13 mandátů i šanci na zisk primátorského křesla pro Zdeňka Hřiba.

Právě při vyjednávání o pražské koalici se ukáže, zda jsou Piráti schopni nejen bořit a kritizovat, ale také budovat. Bylo by fatální chybou, kdyby pro samý důraz na transparentnost zapomněli na to, že Praha ze všeho nejvíc potřebuje stavět a rozvíjet se. Chtějí-li se Piráti definitivně zbavit pověsti recesistického spolku, musejí ukázat smysl pro odpovědnost a strategické uvažování.

Odcházení KSČM

Na mesalianci s miliardářovým hnutím nejvíc doplatili komunisté. Poztráceli spoustu mandátů a nedokázali uspět ani ve svých tradičních baštách na severu Čech a Moravy. Tam je do určité míry vystřídali kandidáti SPD Tomia Okamury. Vojtěch Filip nyní bude pod velkým tlakem a pravděpodobně se začne vůči vládě s dominantním ANO více vymezovat.