Komunisté by měli 13,3 procenta hlasů, pro TOP 09 by hlasovalo 7,7 procenta voličů a pro KDU-ČSL sedm procent. Občanská demokracie by dostala 5,6 procenta hlasů. Nyní parlamentní hnutí Úsvit by podle STEM v první polovině ledna volilo jen 4,4 procenta lidí, což na vstup do Sněmovny nestačí. Je třeba ale počítat se statistickou odchylkou, která je u malých stran plus minus dva procentní body a u velkých stran plus minus tři body.

Nynější vládní koalice ANO, sociálních demokratů a KDU-ČSL by ve Sněmovně získala 147 ze 200 mandátů. Nyní má kabinet 111 poslanců, většina nutná pro schvalování změn Ústavy je 120 hlasů. Ústavní většinu by tak podle průzkumu překonala i případná koalice ANO a ČSSD.

Od prosince si ANO pohoršilo ve volebním modelu, který je předpokládaným výsledkem voleb, přibližně o dva procentní body, naopak sociální demokraté si 3,6 bodu připsali. Více než jeden bod navíc získali i lidovci, jejichž voličská základna se podle STEM postupně upevňuje. Stejně jako KDU-ČSL si polepšil i Úsvit, který tak zvrátil klesající trend posledních měsíců a zjevně těží ze současné vzrušené politické debaty, uvedl STEM. ODS si o jeden bod pohoršila, výsledky KSČM a TOP 09 se proti poslednímu loňskému měsíci nijak výrazně nezměnily.

Stranické preference

Agentura zveřejnila i stranické preference, které ale na rozdíl od modelu zahrnují i lidi, kteří nejsou schopni nebo ochotni říct, koho podporují, nebo říkají, že nebudou volit nikoho. Preference tedy nevyjadřují předpokládaný volební výsledek. I v žebříčku preferencí vede hnutí ANO, a to s 23 procenty. ČSSD má 15,3 procenta, KSČM 10,8 procenta, TOP 09 6,2 procenta, ODS 4,3 procenta a KDU-ČSL 4,7 procenta. Úsvit v žebříčku preferencí figuruje s 3,4 procenta.

Agentura provedla průzkum v době od 6. do 16. ledna mezi tisícovkou lidí starších 18 let. Podle jejího zjištění by ke sněmovním volbám v lednu přišlo 56 procent Čechů. Při předčasných volbách v říjnu 2013 dosáhla účast 59,5 procenta.