Loni v lednu mělo ANO v modelu Medianu rovných 30 procent hlasů a v dalších průzkumech až do podzimu podíl těsně pod 30 procenty. V říjnu a listopadu 2020 pak podíl voličů hnutí klesl na 28,5 procenta a na začátku tohoto roku na 26,5 procenta.

Rakve se zesnulými v kremtoriu. Ilustrační snímek
Loni zemřelo o 15 procent víc lidí. Takto výjimečný nárůst ČR nezažila od války

Na druhém místě za ANO byli v předchozích průzkumech loni i předloni nejčastěji Piráti nebo ODS. Vládní ANO si před nimi udržovalo výrazný náskok, kdy většinou dosahovalo dvojnásobného podílu hlasů oproti Pirátům či ODS. V nově vzniklých volebních koalicích konkurenční strany náskok ANO snížily. V lednu vzniklá koalice Pirátů a STAN má jen o 1,5 procentního bodu nižší podíl než ANO. Koalice Spolu tvořená ODS, KDU-ČSL a TOP 09, která zahájila kampaň loni v prosinci, je teď na třetím místě s 18,5 procenta.

Vývoj volebního modelu listopad 2017 - leden 2021.Vývoj volebního modelu listopad 2017 - leden 2021.Zdroj: Median

Volební účast, leden 2021Volební účast, leden 2021Zdroj: Repro/ Median

Pokud by koalici Pirátů a STAN dali hlas všichni lidé, kteří její volbu zvažují, získala by podle Medianu až 35 procent hlasů. ANO by při zisku hlasů od rozhodnutých i váhajících voličů mělo hlasů méně, a to 32,5 procenta. Právě nerozhodnutí voliči mohou výsledky voleb značně ovlivnit. Podle průzkumu totiž asi třetina všech dotázaných chce k volbám určitě jít, ale není pevně rozhodnuta, kterou stranu si vybere.

Jednání o koalicích 

Do Sněmovny by se dostaly ještě SPD, ČSSD a KSČM. SPD by aktuálně získala devět procent hlasů a sociální demokraté i komunisté shodně sedm procent. ČSSD zvažuje možné volební koalice. Jednat bude se Zelenými. Předseda ČSSD a vicepremiér Jan Hamáček v sobotu na sjezdu Zelených řekl, že sociální demokraté promýšlejí také spolupráci s odboráři nebo nezávislými osobnostmi.

Uzavřené nákupní centrum.
Ekonomika propadla nejvíc v historii České republiky. HDP klesl o 5,6 procenta

Zelení by podle modelu Medianu dostali 1,5 procenta hlasů, a mají tak sami daleko do pětiprocentní hranice nutné pro vstup do Sněmovny. Zatímco volební práh pro jednu stranu je pět procent, pro koalici dvou stran je to deset procent a pro koalici tří stran 15 procent. Kromě Zelených by se nedostala do Sněmovny také Trikolóra vedená exposlancem ODS Václavem Klausem mladším, která by podle průzkumu měla dvě procenta hlasů.

ANO má dlouhodobě vedoucí pozici i ve volebních průzkumech jiných agentur. Jeho podpora klesla v poslední době také podle průzkumu agentury Kantar CZ. Ve volebním modelu Kantaru z loňského listopadu mělo ANO 25 procent hlasů, zatímco v první polovině roku 2020 se ještě podíl hnutí držel stabilně nad 30 procenty. Agentura STEM a Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM) zveřejnily naposledy volební modely za srpen a září 2020, kdy se ještě podíl ANO držel v modelu STEM na 28,4 procenta a v modelu CVVM na 31,5 procenta.

Průzkum prováděl Median v době od 1. do 29. ledna. Zúčastnilo se ho 1062 lidí starších 18 let. K urnám by při sněmovních volbách přišlo podle průzkumu 63,5 procenta z nich. Při volbách v roce 2017 volební účast činila zhruba 61 procent.