„Zatímco v září ztrácely především strany bývalé koalice Spolu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL), v říjnu si pohoršily strany bývalé koalice PirSTAN (Piráti, STAN). Strany sněmovní opozice (ANO, SPD) nadále posilují,“ uvedl Median.

Pod pětiprocentní hranicí nutnou pro vstup do Sněmovny zůstali v říjnu sociální demokraté (SOCDEM, dříve ČSSD) i lidovci, obě uskupení by získaly 3,5 procenta hlasů. Agentura ale upozorňuje, že u stran, které se pohybují kolem pětiprocentní hranice, tedy u STAN, TOP 09, SOCDEM a KDU-ČSL, je její překonání nejisté. Statistická odchylka činí půl procentního bodu u malých stran a až 3,5 procentního bodu u největších stran.

Bývalá ministryně Alena Schillerová je jednou z nejvýraznějších postav opozičního hnutí ANO:

Exministryně financí a předsedkyně poslaneckého klubu hnutí ANO Alena Schillerová
Alena Schillerová: Vítězem krize jsou banky, energobyznys a zbrojaři

Ochota zúčastnit se sněmovních voleb se oproti září nezměnila. Voleb by se v říjnu určitě zúčastnilo 55,5 procenta respondentů, dalších 10,5 procenta dotázaných účast zvažuje. Naopak k volbám by určitě nešlo 28,5 procenta lidí, 5,5 procenta uvedlo, že by spíše nešlo. Volební účast ve volbách v říjnu 2021 byla 65,43 procenta.

Jistí svou účastí i volenou stranou bylo v říjnu 54 dotázaných, 30 procent si je jisto svou účastí, ale zatím nejsou pevně rozhodnuti o tom, kterou stranu by volili. Účastí ani volenou stranou si není jistých 13 procent respondentů. „S ohledem na nezakotvenost poloviny voličů není vhodné predikovat, která ze stran se ziskem okolo pěti procent by se nyní dostala do Poslanecké sněmovny,“ uvedl Median.

Průzkum se uskutečnil od 3. října do 31. října a zúčastnilo se ho 1016 lidí starších 18 let.

Předstihlo SPD ODS? 

Na konci listopadu zveřejnila svůj průzkum i agentura STEM. Data pro model sbírala v období od 2. do 14. listopadu, tedy v době, kdy veřejné debatě dominovaly ceny energií, zejména možné zdražení regulované části elektřiny.

Tomio Okamura
Volby by v listopadu jasně vyhrálo ANO. SPD přeskočilo ODS, ukázal průzkum

Podle výsledků průzkumu by volbám jasně kralovalo hnutí ANO se ziskem 33,2 procenta hlasů. Druhou nejsilnější stranou by ale byla SPD, se ziskem dvanácti procent hlasů. Občanská demokratická strana (ODS) by se umístila na třetím místě, volilo by ji 11,6 procenta voličů. Z dalších členů koalice SPOLU, by se podle průzkumu STEM dostala i Pirátská strana se ziskem mírně nad deset procent a také STAN se 6,4 procenty a těsně také TOP09. Hlas by jí odevzdalo 5,2 procent voličů. Naopak KDU-ČSL by žádné poslanecké mandáty neobhájila. 

Výsledky průzkumu zveřejnila televize CNN Prima News.