Krajské hlasování prověří sílu hnutí ANO Andreje Babiše, jež v roce 2016 s celkovým počtem 176 mandátů vyhrálo. Momentálně má pět hejtmanů a nepochybně jich bude chtít více. ČSSD (ta skončila druhá se 125 křesly) se pokusí o zopakování taktického povolebního vyjednávání, na jehož základě získala také pět krajských šéfů. Do obsazení zastupitelstev se budou snažit výrazně promluvit Piráti, ODS a STAN, o první volební zářez se pokusí Trikolóra.

Ve stejném termínu si lidé vyberou 27 senátorů, kde se při většinovém systému naopak nedá očekávat vítězství ANO, ale triumf výrazných osobností s podporou několika stran. ŠSSD do soubojů vysílá kupříkladu Milana Štěcha, Michala Šmardu nebo Miloslava Ludvíka.

Straničtí lídři

Své předsedy si hned v lednu vyberou lidovci a Piráti. Nejsilnější opoziční strana nemá důvod měnit předsedu, jímž se znovu stane Ivan Bartoš. Zajímavější bude sledovat, koho si Piráti vyberou jako jeho zástupce, neboť Jakub Michálek a Mikuláš Peksa už nekandidují.

KDU-ČSL musela svolat volební sjezd proto, že Marek Výborný z rodinných důvodů z jejího čela odchází. Kandidaturu zatím ohlásili Tomáš Zdechovský a Jan Bartošek.

Audity a Čapí hnízdo

Evropská komise nejpozději v únoru oznámí výsledek auditu zemědělských dotací pro Agrofert včetně případné finanční korekce. Do konce roku musí ČR oznámit, jaká opatření kvůli premiérově střetu zájmů v případě prvního bruselského auditu učinila.

Státní zástupce Jaroslav Šaroch během několika měsíců znovu rozhodne o eventuální obžalobě či zastavení trestního stíhání Andreje Babiše a Jany Mayerové v kauze Čapí hnízdo. V souvislosti s těmito událostmi se dají opět očekávat demonstrace pořádané spolkem Milion chvilek pro demokracii.

Financování škol nově

Od 1. ledna 2020 se mění systém financování regionálního školství, takže nově bude ministerstvo posílat finance do regionů podle odučených hodin, nikoli na počet žáků. Například v mateřských školách, kde bude víc než 24 dětí, už nedostanou peníze navíc.

Zákonodárci také rozhodnou o podobě maturit, především o povinné zkoušce z matematiky. Tu mají podle platné legislativy absolvovat gymnazisté a lyceisté už na jaře 2021, ostatní o rok později. Ministr školství Robert Plaga navrhuje toto ustanovení odložit.

Čipování psů

Od Nového roku jsou všichni majitelé psů povinni opatřit je čipem. Ukládá jim to novela veterinárního zákona a současně také nařízení EU o neobchodních přesunech zvířat v zájmovém chovu. Pokud příkaz nesplní, hrozí jim pokuta až do výše 20 tisíc korun. Neočipovaným psům navíc nebude uznána platnost očkování proti vzteklině.