Preference hnutí ANO oproti předchozímu šetření vzrostly o jeden procentní bod. Preference druhé ODS naopak mírně klesly, aktuálně by občanští demokraté získali 14 procent hlasů. Třetí by ve volbách skončili Piráti, kterým průzkum přisuzuje zisk 11 procent.

Patrný je nárůst preferencí hnutí SPD, které by získalo podporu desetiny voličů, zatímco dva předchozí průzkumy mu přisuzovaly o 1,5 procentního bodu méně.

Na hranici zvolitelnosti

Ostatní strany se pohybují na hranici zvolitelnosti do Sněmovny či pod ní. Hnutí STAN by dostalo podle průzkumu 5,5 procenta a TOP 09 pět procent hlasů. Sociálním demokratům by dala hlas čtyři procenta voličů. Zelení, komunisté, Trikolóra a Přísaha by získali shodně 2,5 procenta hlasů.

Statistická odchylka činí půl procentního bodu u malých stran a až 3,5 procentního bodu u největších stran.

Prezident Petr Pavel a předseda hnutí ANO Andrej Babiš na briefingu po setkání na Pražském hradě
Češi nejvíce důvěřují Pavlovi. Následují Babiš a Okamura, ukázal průzkum

Na dlouhodobé minimum v průzkumu Medianu se propadla KDU-ČSL. Hlas by jí ve sněmovních volbách dala dvě procenta voličů. „Mezi podporovateli lidovců je ovšem patrná vysoká volatilita a preference této strany se dlouhodobě pohybují mezi dvěma až šesti procenty,“ uvádí Median.

Celkem by pětice nynějších vládních stran posbírala 37,5 procenta hlasů, zatímco v květnovém průzkumu měly 41 procent. Současná sněmovní opozice, tedy ANO a SPD, si naopak jako celek polepšila o 2,5 procentního bodu na 45,5 procenta.

Rozložení mandátů v hypotetických červnových volbách vychází v modelu Medianu stejně jako v předchozím měsíci. ANO by mělo 87 mandátů, ODS by získala 37 křesel, SPD 21, Piráti 26, STAN 15 a TOP 09 by měla mandátů 14. Rozložení mandátů nezohledňuje případné předvolební koalice.

Jaký mají voličský potenciál? 

Autory výzkumu zajímal i voličský potenciál jednotlivých politických subjektů. Pokud by hnutí ANO získalo hlasy od všech voličů, kteří ho plánují volit a nevylučují účast ve volbách, získalo by 40 procent hlasů.

Premiér Petr Fiala
Češi jsou s vládou nespokojení. Fialův kabinet hodnotí jako nejhorší od Nečase

Volební potenciál občanských demokratů činí 21 procent a v případě Pirátů 19,5 procenta. Následují Starostové s potenciálem získat 16 procent hlasů, SPD s 15 procenty a TOP 09 s 12,5 procenta. Sociální demokraté mají potenciál oslovit desetinu voličů.

Průzkum se konal mezi 12. a 30. červnem. Zapojilo se do něj 1007 respondentů ve věku 18 let a více.