Radost, roušky, dezinfekce i prázdno. Tak vypadaly centrální volební štáby stran
Krajské a senátní volby byly tak trochu jiné. Probíhaly ve stínu koronavirové nákazy, přesto je lze považovat za relativně úspěšné. A to z pohledu volební účasti, ta se totiž pohybovala okolo necelých 38 procent, což je o tři procentní body více než před čtyřmi roky. Přesto to v centrálních volebních štábech nevypadalo tak, na co byli samotní politici a hlavně novináři zvyklí. Strany společné sledování výsledků nepořádaly, nebo později volební studio zrušily. Deník přesto ve štábech byl. Podívejte se, jak to v sobotu vypadalo například u Pirátů, STAN či TOP 09.
Letošní krajské volby ovládlo hnutí ANO s celkovým ziskem 21,8 procenta hlasů. Zvítězilo v 10 krajích, těsný boj pak svedlo v kraji Zlínském s KDU-ČSL. V Královéhradeckém pak prohrálo s koalicí ODS, STAN a Východočechy. Nevyhrálo rovněž v Libereckém kraji, kde potřetí s přehledem zvítězili Starostové pro Liberecký kraj.
Premiér Andrej Babiš byl s výsledkem přesto spokojen. "Skvělý výsledek. Ale měl jsem z toho obavy, přiznám se," řekl předseda vlády na tiskové konferenci s tím, že ostatní strany vedly spiknutí proti Hnutí ANO.
"Ze slov Andreje Babiše na mou adresu o “spiknutí nenávisti” je vidět, jaký má strach ze spolupráce demokratických stran. Je mým úkolem zasadit se o to, aby se tento strach proměnil v jeho porážku a naše vítězství," reagovala poté na Twitteru předsedkyně TOP 09 Markéta Adamová Pekarová.
ANO nepomůže mu ani koaliční ČSSD, která u voleb propadla. Předseda sociální demokracie Jan Hamáček prý sice odpovědnost cítí, ale na funkci rezignovat nebude. „Já se nesnažím z toho utéct, odpovědnost ponesu. Ale dávat svou funkci není důvod,“ řekl Hamáček, jehož strana rovněž rovněž kvůli koronaviru zrušila volební studio v Lidovém domě.
Stejný debakl dopadl i pro další z parlamentních stran, která rovnež nepořádala společné sledování výsledků voleb na centrální úrovni - KSČM. „Je to pro mě velké zklamání, které jsem nechtěl zažít,“ řekl na večerní tiskové konferenci předseda Vojtěch Filip. „Jde o nejhorší výsledek, který jsme kdy zaznamenali,“ přiznal.
Radost u Pirátů, STAN i ODS
Naopak slavit se mohlo u Pirátů, kteří jsou spolu se STAN považováni za největší skokany voleb. "V posledních krajských volbách v roce 2016 jsme získali pět mandátů. Nyní pro vás bude pracovat přes 100 nových pirátských krajských zastupitelů," těšilo předsedu Ivana Bartoše.
Důvod k radosti měli ve volebním štábu ODS. Především ohromná podpora někdejší šéfky Poslanecké sněmovny Miroslavy Němcové v senátních volbách stojí za zmínku. Senátorské křeslo si nezajistila už v prvním kole jen těsně, když získala 48,56 procent hlasů.
"Velmi si vážím hlasů, které jsem získala. Těší mě velká podpora a chci všechny poprosit o účast i ve druhém kole těchto senátních voleb. Uskuteční se za týden, v pátek 9. října a v sobotu 10. října. Teprve tam padne rozhodnutí," napsala na Twitteru Němcová. Pokud by získala senátosrké křeslo, propadl by jí mandát poslankyně.