Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jak vrcholil volební maraton

Praha /SLEDOVALI JSME, FOTOGALERIE/ - ČSSD vyhrála po sečtení všech volebních okrsků se ziskem 22,1 procenta letošní parlamentní volby. Větší šanci na sestavení výrazně většinové koalice ale má druhá ODS, pro kterou hlasovalo 20,2 procenta voličů. Třetí skončila TOP 09 se ziskem 16,7 procenta, čtvrtá je KSČM s 11,3 procenta a pátá strana Věci veřejné, která získala 10,9 procenta.

29.5.2010 47
SDÍLEJ:

Úderem čtrnácté hodiny se v sobotu 29. května 2010 uzavřely volební místnosti v celé České republice a nastalo sčítání hlasů.Foto: DENÍK/Vít Šimánek

SLEDOVALI JSME SITUACI VE ŠTÁBECH POLITICKÝCH STRAN:

20:10 -Odchod Jiřího Paroubka nezmění nic na tom, že ODS i nadále odmítá spolupráci s ČSSD na vládní úrovni. V závěrečném výstupu před novináři to uvedl lídr ODS Petr Nečas. "Z pohledu ODS se nic nemění. Naše nespolupráce s ČSSD nesouvisí s osobou pana Paroubka," prohlásil Nečas. Zároveň ale lídr ODS poděkoval svému levicovému rivalovi. "Dovolte mi, abych ocenil všechny dobré kroky, které Jiří Paroubek udělal od roku 2004, kdy se stal ministrem," uvedl lídr ODS.

Podle něj by odchod Paroubka a nástup mladší generace ČSSD kolem Bohulava Sobotky mohl znamenat změnu konfrontačního stylu v české politice. Ještě dnes večer by mělo zasednout užší vedení ODS, které probere nastalou situaci. Nečas se ale neobává, že by nakonec došlo k tomu, že po dochodu Paroubka bude ČSSD "atraktivnější" pro možné koaliční partnery TOP 09 či Věci veřejné (VV). Taková obava panovala zvláště u VV. Jenže možná koalice ČSSD a VV by se neobešla bez podpory KSČM. "Předpokládám, že slib VV, že se nebude účastnit vlády založené na podpoře komunistů, platí," dodal Nečas

19:50 - Ve sportu by stříbrná medaile zamrzela, v případě letošních voleb a ODS se to říci nedá. Největší pravicová strana oproti minulým volbám ztratila, přesto slaví. Byla druhá, ale levice nemá ve sněmovně většinu. "ODS přijímá tento výsledek s velkou pokorou a zároveň ho bere jako varování před podzimními komunálními volbami a volbami do třetiny Senátu," prohlásil Nečas. Ten se nechtěl vyjádřit k tomu, zda by prezident měl rovnou pověřit sestavením jeho, než Jiřího Paroubka. Co je však jisté, že ODS zřejmě brzy bude čekat kongres, na kterém dost možná zmizí některé tváře. Třeba místopředseda Ivan Langer. " Tak trochu smutné vítězství," komentoval svoji pozici Langer. Toho lidé "vykroužkovali" z kandidátky, ve sněmovně tak nezasedne.

19:45 - Předseda ČSSD Jiří Paroubek odchází z funkce předsedy ČSSD. Do týdne připraví svůj odchod a předání nástupnictví. Ode dneška se budou v médiích vyjadřovat jeho místopředsedové. "Je to moje rozhodnutí, aby nedošlo k desinterpretacím," řekl novinářům.

18:46 - Jaroslav Tvrdík (ČSSD) popřel informaci o rezignaci šéfa strany Jiřího Paroubka.

18:42 - Miroslav Kalousek prošel jednou z místností Michnova paláce, kde sídlí štáb TOP09 a z vesela zvolal: "Jak to, že nemáme těch 17 procent z prvních odhadů," a se smíchem odcházel dál.

18:41 - Předseda ČSSD Jiří Paroubek označil výsledek voleb za neúspěch a podle dosavadních informací rezignoval na svou funkci. Zprávu ještě ověřujeme.

18:14 - Předseda Ondřej Liška (SZ) jako třetí politik po Cyrilu Svobodovi (KDU - ČSL) a Miloši Zemanovi (SPOZ) také oznámil svou rezignaci. "Nyní v nejbližší době svoláme sněm, kde vedení složí své funkce tak, jak jsme se dohodli a bude se volit nové vedení," řekl Liška.

18:11 - Předseda Strany zelených Ondřej Liška označil výsledek voleb za zklamání. Přesto poděkoval každému, ze zhruba 120 tisíců voličů, kteří pro SZ hlasovali. I nadále chce strana bojovat za zdravé životní prostředí či kvalitní vzdělávání.

18:06 - Fakt, že se do sněmovny nejspíše nedostal Ivan Langer a naopak se dostaly nové tváře, by měl ODS vést ke svolání kongresu v možná nejdřívějším termínu. Před novináři to uvedl senátor ODS Alexandr Vondra. "Měl by se svolat kongres, který na ten signál, který dali voliči zareaguje. Tak masivní udělování preferenčních hlasů v moderní době nepamatuji," uvedl Vondra. Ten se vyjádřil i k budoucnosti Ivana Langera v politice. "To co se mu stalo je velmi silný signál od voličů," naznačil.

18:01 - Pád dosavadní bašty ODS - Prahy - okomentoval i lídr strany v hlavním městě David Vodrážka. " V Praze jsme dostali pohlavek, udělali jsme řadu chyb, což nemá cenu zastírat," uvedl Vondrážka. Konkrétní ale být nechtěl. "Kauza Opencard, respektive to, co okolo ní bylo, nám nepomohla," připustil na dotaz Deníku Vodrážka.

17:55 - Z hlediska krajů v Praze s největší pravděpodobností získá nejvíce hlasů TOP09. "Je to zejména díky obrovskému charismatu Karla Schwarzenberga a také přízni mladých voličů a studentů," řekl Deníku Miroslav Kalousek. Stejně zodpovědně podle jeho slov přistoupí TOP09 i k podzimním komunálním volbám, kde chce také uspět.

17:33 - Předseda Strany práv občanů - zemanovci (SPOZ), expremiér Miloš Zeman dnes oznámil, že v čele své strany končí, protože se mu nepodařilo přesvědčit alespoň pět procent voličů a vstoupit do sněmovny.

17:25 -Předseda KDU - ČSL označil volby z hlediska své strany za prohrané a rezignuje na svou funkci. "Nyní je důležité co nejdříve svolat sněm a zvolit nového předsedu, já kandidovat nebudu," řekl Svoboda. Připomněl, že ze sněmovny se KDU - ČSL nevytrácí, jelikož je i nadále v Senátu.

17:16 -Nálada ve štábu KDU - ČSL v současné době není dobrá. Většina hlasů už je sečtena a vypadá to na velký neúspěch. Křesťanští demokraté by totiž vůbec poprvé za dvacet let nepřekročili pětiprocentní hranici hlasů nutnou pro vstup do poslanecké sněmovny.

17:15 -Úsměv na tváři, smích a viditelné uvolnění. Přesně tak dnes podruhé vyšel před novináře lídr ODS Petr Nečas. Jeho vyjádření bylo po sečtení 95 procent hlasů ještě velmi opatrné. Sám Nečas ale velmi ochotně odpovídal novinářům i pózoval fotografům. "Neni důvod ke slavení, hlasy se ještě sčítají, je potřeba počkat na definitivní výsledek a pak se především zamyslet, co dál. To znamená, pakliže to volební výsledek umožní a naši političtí partneří budou téhož názoru, začít na koaličním projektu rozpočtové odpovědnosti," uvedl lídr ODS. Další vyjádření pro média plánuje až vpodvečer.

16:48 -Vedení ODS mezi sebe na malou chvíli vpustilo kameramany a fotografy. Přímo mezi politiky ODS panuje velmi uvolněná atmosféra plná úsměvů, zatím však nepadly žádné oslavné přípitky.

16:40 -Prezident Václav Klaus okomentoval dosavadní výsledky voleb s tím, že jsou zásadní v tom ohledu, že hodně ztratily ČSSD a ODS.

16:25 -Před média opět vystoupil Karel Schwarzenberg. Z dosavadních výsledků má nesmírnou radost. Ocenil, že voliči nedali na laciné sliby a nevolili ani extremistické strany. První jednání s potencionálními povolebními partnery budou podle jeho slov na místě, až po přepočtech hlasů na mandáty.

16:05 -Do volebního štábu dorazil i šéf kampaně ODS a místopředseda strany Ivan Langer. Velmi dobře naladěn přijel z Olomouce a rovnou zamířil pro dvojku bílého vína. "Já se na to pořád dívám jako šéf kampaně, do které jsme vstupovali s desetiprocentní ztrátou a dali to do toho pořádný kus práce. A výsledky ukazují, že to stálo za to," řekl Langer. "Každý, kdo sledoval ty trendy, vědel, že letošní volby přinesou změnu. Nebudou dvě velké strany a za nimi v úvozovkách trpaslíci, ale budou dvě větší strany a na nimi menší strany s větším madátem," doplnil Langer.

15:50 -Velmi zajímavé jsou průběžné výsledky jednotlivých krajů, zejména pak Prahy, která je tradičně pravicová. Zde má zatím nejvíce procent TOP09 27,6, dále pak ODS 24,9, ČSSD 14,7, VV 10,6, KSČM 6,1 a SZ 5 procent.

15:30 -Do sídla volebního štábu ODS již dorazil lídr strany Petr Nečas. Před novináře předstoupil pouze s krátkým prohlášením bez možnosti položit otázku. "Chci poděkovat všem pravicovým voličům, že nepodlehli levicovému vábení," prohlásil Nečas. Odhady o vyrovnaném volebním výsledku nechtěl komentovat. "Pokud by se odhady ale potvrdily, otevírá se možnost pro vytvoření středopravé koalice rozpočtové kázně, ke které jsem připraveni," uvedl Nečas. Další prohlášení Nečas plánuje v průběhu odpoledne. Zhruba v půl páté budou fotografové a kameramani vpuštěni do prvního patra Malostranské besedy na takzvaný fototermín.

15:20 -Do Michnova paláce už dorazil také předseda strany TOP09 Karel Schwarzenberg. S dosavadními výsledky je zatím spokojen, ale nechce předbíhat a počká si na ty konečné. Po příchodu se nejprve objal s Miroslavem Kalouskem a poté dostal mimo jiné kalendář Věcí veřejných. "Vím o několika malých místnostech, kam bych si ho mohl pověsit," zavtipkoval Schwarzenberg.

15:15 -Vedení ODS se již začíná scházet v Malostranské besedě v Praze. Jako první dorazil místopředseda strany Petr Gandalovič. "Pokud by se ty odhady naplnily, skýtá se naděje pro vytvoření středopravé vlády, která by byla vládou rozpočtové kázně," reagoval místopředseda strany. Okomentoval také prozatimní výsledky, podle nichž letos lidé poměrně výrazně volí pro pravicové strany. "Levice to přehnala se sliby v době, kdy každý vidí, co se děje okolo," dodal Gandalovič, jinak též lídr ODS v Ústeckém kraji.

14:50 -Ve štábu TOP09 se nyní situace opět uklidnila a více vzruchu lze očekávat až s příchodem předsedy strany a lídra pražské kandidátky Karla Schwarzenberga, který by měl do Michnova paláce dorazit okolo 16 hodiny.

14:35 -Opatrný optimismus - asi taková nálada zavláda ve volebním štábu ODS pod vyhlášení výsledků odhadů ČT, podle nichž by občanští demokraté - stejně jako ČSSD - měli naději na volební vítězství. Lídr strany ani nikdo z vedení ODS v pražské Malostranské besedě stále není a jediným, kdo komentoval odhady, je šéf europoslanecké frakce ODS Jan Zahradil. "Jsou to zatím jenom odhady. Já jsem prožil už sedmery svobodné volby a nikdy se ty odhady netrefily, létá to až o sedm procent," reagoval Zahradil.

"Pokud by to ale vyšlo, otevírá to celou řadu povolbních možností," doplnil. Účast lidí u voleb se letos odhaduje na 62 procent. To by byl výsledek o dvě procenta horší než před čtyřmi lety. Petr Nečas do volebního štábu dorazí ve tři hodiny, další členové vedení se pak budou sjíždět v průběhu odpoledne. "Zatím jsou stále ve svých regionálních štábech," reagoval mluvčí ODS Martin Kupka.

14:17 -Pavel Svoboda místopředseda strany - Děkuji všem voličům, kteří náspodpořili. Je vidět, že se projevil fenomén nových stran. (Pavel Svoboda si před volbami tipnul výsledek pro KDU - ČSL ve výši 5,8 procenta, podle prvních odhadů mají křesťanští demokraté 5 procent)

14:15 -Ve štábu TOP09 v Michnově paláci sklidil Miroslav Kalusek po zveřejnění výsledků potlesk. Ze všeho nejdříve poděkoval voličům za podporu a sympatie. "Je to teprve jeden rok, co byla tato strana založena. Pokud by výsledky skončily podle těchto odhadů, byl by to fenomenální úspěch. Náš tajný sen byl porazit komunisty, a to by se podařilo," svěřil se Kalousek.

13:45 - Volební štáb největší pravicové strany, ODS, se letos usílil v nově zrekonstruované budově Malostranské besedy v Praze na Malostranském náměstí. Zhruba v půl druhé budovu obsadili novináři, kterým jsou určena dvě nejvyšší patra. Samotným politikům je vyhrazeno první patro a prostory přízemní pivnice. V budově zatím nikdo z vrcholných představitelů strany není. Lídr strany Petr Nečas by měl dorazit kolem 15 hodiny.

Postup po volbách do sněmovny:

Jmenování nového premiéra po volbách a další postup při vzniku nové vlády se řídí základními pravidly popsanými v Ústavě České republiky:

- Vláda podává demisi vždy po ustavující schůzi nově zvolené Poslanecké sněmovny. Úřaduje ale do té doby, než je jmenován nový kabinet.

- Prezident republiky nejprve jmenuje premiéra nové vlády. Při svém výběru není nijak vázán, ale zvyklostí je, že jmenuje lídra strany, která zvítězila ve volbách. Pokud nový premiér složí slib v době, kdy předchozí vláda ještě vykonává svou funkci, má republika dva předsedy vlády. Fakticky ale vládne starý kabinet.

- Nový premiér si vybere členy svého kabinetu, při svém hledání není nijak časově limitován.

- Nové členy vlády jmenuje prezident na návrh premiéra. Při jednání s předsedou vlády má prezident právo vyjádřit své námitky proti navrženému kandidátovi, nemůže však jmenovat nikoho, koho premiér nenavrhl.

- Vláda musí do 30 dnů od jmenování předstoupit před sněmovnu a požádat ji o vyslovení důvěry. Ve sněmovně se o důvěře hlasuje tak, že každý zúčastněný poslanec nahlas řekne, zda je pro vyslovení důvěry, či nikoliv. Vláda získá důvěru, jestliže ji podpoří nadpoloviční většina přítomných poslanců. Obecně přitom platí, že sněmovna může hlasovat a přijímat rozhodnutí za přítomnosti alespoň 67 poslanců z celkových 200.

- Pokud vláda důvěru nezíská, prezident jmenuje nového premiéra a jeho ministry a tato vláda znovu do 30 dnů požádá sněmovnu o důvěru.

- Když ani druhý kabinet u poslanců neuspěje, jmenuje prezident předsedu vlády na návrh šéfa Poslanecké sněmovny. V případě, že ani tato vláda nezíská do 30 dnů od poslanců důvěru, může prezident sněmovnu rozpustit a do 60 dnů pak následují předčasné volby.

Zpravodajové Deníku a ČTK

SLEDUJTE VÝSLEDKY VOLEB ON-LINE

29.5.2010 VSTUP DO DISKUSE 47
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.
2 5

Vznikne dálniční obchvat Česka? Rodí se již v hlavách úředníků

Tomio Okamura.
12 6

Okamura: Český rozhlas mě zesměšnil. Zestátním ho, pokud budu ve vládě

Nepozvaný Cimrman a nejhlasitější skladba světa: zhlédněte nejlepší videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku od něděle 22. do pondělí 23. října 2017.

Výsledek voleb je oficiální. Babiš a Faltýnek mají novou imunitu

Výsledky víkendových voleb do Poslanecké sněmovny byly dnes vyhlášeny ve Sbírce zákonů. Od středy do příštího pátku bude možné regulérnost voleb zpochybnit u Nejvyššího správního soudu. Oficiálním vyhlášením výsledků bude zároveň přerušeno trestní stíhání některých poslanců včetně Andreje Babiše či Jaroslava Faltýnka z ANO, kteří získali zvolením znovu imunitu. Policie tak o vydání k trestnímu stíhání bude muset požádat znovu.

Zapečený brouk nebo myší trus: zajít v Praze do restaurace je stále risk

/INFOGRAFIKA/ Restaurace a obchody s potravinami si stále nevedou příliš dobře, v celé republice jich Státní zemědělská a potravinářská inspekce od počátku roku uzavřela přes 120. K nejčastějším příčinám problémů patří výskyt škůdců a zanedbaný úklid.

KDU-ČSL půjde zřejmě do opozice. Menšinovou vládu ANO nepodpoří

Předsednictvo KDU-ČSL dnes doporučilo, aby strana šla do opozice a nepodporovala ani žádnou menšinovou vládu. Konečné rozhodnutí ve věci bude mít celostátní konference strany, která se uskuteční v pátek, řekl dnes předseda lidovců Pavel Bělobrádek. Zopakoval, že volby byly neúspěšné a že v pátek dá svou funkci k dispozici. Bude na celostátní konferenci, zda se ho rozhodne odvolat.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT