V čele žebříčku se už od loňského podzimu prakticky nic nezměnilo. Výkyvy, které zaznamenává vládnoucí hnutí ANO, mají velikost statistické chyby. Víceméně stabilní je také podpora Pirátů a KDU-ČSL.

Tím hlavním, kdo za posledního půl roku ztratil, je hnutí Svoboda a přímá demokracie. Zatímco při loňských volbách do poslanecké sněmovny nemělo daleko ke stříbrné pozici, od té doby pomalu vyklízí pozice zejména ve prospěch komunistů a socialistů. Občanští demokraté se 14 procenty potvrzují, že jsou nejsilnější pravicovou stranou v zemi.

„Vzhledem k intervalům spolehlivosti nelze říci, zda by se STAN a TOP 09 na základě výsledků současného šetření do poslanecké sněmovny dostaly, či nedostaly,“ okomentovalo čerstvá data CVVM.

Prezident Miloš Zeman jmenoval podruhé premiérem Andreje Babiše 6. června na Pražském hradě.
Průzkum: Žádný z šéfů parlamentních stran nemá důvěru většiny Čechů

Volební model je konstruován z naměřených údajů na základě otázek na volební účast, volbu strany a jistotu volby a zohledňuje váhání respondentů mezi více stranami. Liší se tak od stranických preferencí, v nichž například první ANO s 20,5 procenty dělí od druhé ODS s 9,5 procenty výrazně menší propast.

Deklarovaná volební účast ve výši 62 procent se víceméně shoduje s tou reálnou při posledních volbách. Průzkumu se v druhé polovině června zúčastnilo 1078 respondentů starších 15 let.

Předseda ODS Petr Fiala.
Průzkum: Ve volbách by uspělo sedm stran, ODS posílila, Piráti klesli