V čele žebříčku se už od loňského podzimu prakticky nic nezměnilo. Výkyvy, které zaznamenává vládnoucí hnutí ANO, mají velikost statistické chyby. Víceméně stabilní je také podpora Pirátů a KDU-ČSL.

Tím hlavním, kdo za posledního půl roku ztratil, je hnutí Svoboda a přímá demokracie. Zatímco při loňských volbách do poslanecké sněmovny nemělo daleko ke stříbrné pozici, od té doby pomalu vyklízí pozice zejména ve prospěch komunistů a socialistů. Občanští demokraté se 14 procenty potvrzují, že jsou nejsilnější pravicovou stranou v zemi.

„Vzhledem k intervalům spolehlivosti nelze říci, zda by se STAN a TOP 09 na základě výsledků současného šetření do poslanecké sněmovny dostaly, či nedostaly,“ okomentovalo čerstvá data CVVM.

Volební model je konstruován z naměřených údajů na základě otázek na volební účast, volbu strany a jistotu volby a zohledňuje váhání respondentů mezi více stranami. Liší se tak od stranických preferencí, v nichž například první ANO s 20,5 procenty dělí od druhé ODS s 9,5 procenty výrazně menší propast.

Deklarovaná volební účast ve výši 62 procent se víceméně shoduje s tou reálnou při posledních volbách. Průzkumu se v druhé polovině června zúčastnilo 1078 respondentů starších 15 let.