V případě, že by se voleb zúčastnila koalice Spolu, složená z ODS, TOP 09 a KDU-ČSL, měla by podle Kantaru 19,5 procenta hlasů, o 4,5 procentního bodu méně než v květnu. Skončila by tak na druhém místě za ANO, která by i v tomto modelu jasně zvítězila se ziskem 33,5 procenta hlasů. Při srovnání s výsledky sněmovních voleb před dvěma lety by si Spolu pohoršilo o 8,5 procentního bodu, zatímco ANO o 6,5 procentního bodů posílilo.

Piráti by nyní dostali od voličů 8,5 procenta hlasů. Oproti minulému průzkumu přišli o tři procentní body, což je odsunulo na čtvrté místo za SPD. Další vládní hnutí STAN si od května mírně polepšilo a má momentální podporu 7,5 procenta, obliba TOP 09 stoupla na rovných pět procent.

Premiér Petr Fiala, prezident Petr Pavel a předseda hnutí ANO Andrej Babiš na briefingu po setkání na Pražském hradě
Nespokojení Češi. Fialově kabinetu důvěřuje jen čtvrtina lidí, ukázal průzkum

Kromě této šestice by se jiné strany do Sněmovny nedostaly. Hnutí Přísaha by získalo čtyři procenta. Lidovcům stejně jako sociálním demokratům (SOCDEM) volební model přisoudil 3,5 procenta. S tříprocentním ziskem by volby dopadly shodně pro Svobodné, uskupení PRO 2022 Jindřicha Rajchla a komunisty. Dvě procenta lidí by hlasovala pro Zelené.

Přeliv voličů pokračuje

Analytici Kantaru uvedli, že zářijový průzkum prohloubil letošní trend přelivu voličů mezi vládním a opozičním táborem.

„Nejvíce patrný je odliv od ODS, a to směrem k ANO, případně SPD, Svobodným, Přísaze. Mezi nejčastěji zmiňovanými důvody odklonu se vyskytuje nekompetentnost, nekoncepčnost, chaotičnost, neplnění slibů, ale objevují se také ekonomické důvody jako vysoká inflace, pokles reálných mezd a s nimi spojené důvody jako nečinnost, špatná komunikace,“ uvedli autoři modelu.

Prezident Petr Pavel a předseda hnutí ANO Andrej Babiš na briefingu po setkání na Pražském hradě
Češi nejvíce důvěřují Pavlovi. Následují Babiš a Okamura, ukázal průzkum

Také podle jiných agentur pro výzkum veřejného mínění by volby nyní vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO expremiéra Andreje Babiše. Například ze zářijového modelu agentury STEM pro televizi CNN Prima News vyplývá, že ANO by bylo první se ziskem 30,8 procenta hlasů. Druhou ODS by volilo 13,1 procenta voličů a třetí SPD 10,9 procenta. Ze současných stran vládní koalice by po ODS získali nejvíce hlasů Piráti, a to 9,6 procenta.

Pro TOP 09 by hlasovalo 5,4 procenta voličů a STAN by získalo 5,3 procenta hlasů. Pět procent hlasů, které zaručují vstup do Sněmovny, by podle modelu STEM dostali lidovci.

Volební model agentury Kantar (výsledky v procentech):

Září 2023 Květen 2023
ANO 33,5 33,5
ODS 12 17
SPD 9,5 8
Piráti 8,5 11,5
STAN 7,5 6,5
TOP 09 5 3,5
Přísaha 4 2,5
KDU-ČSL 3,5 4
SOCDEM(dříve ČSSD) 3,5 3
KSČM 3 3,5
PRO 2022 3 2
Svobodní 3 0,5
Zelení 2 2

zdroj: Kantar pro ČT

Průzkum Kantaru se uskutečnil od 11. do 29. září mezi 1200 respondenty. Do volebního modelu se započítávaly názory jen těch, kteří nevyloučili svou účast ve volbách a nepovažují za pravděpodobné, že volbu své preferované strany změní. Statistická chyba je podle agentury v rozmezí plus minus 1,1 až plus minus 3,6 procentního bodu.