Deník

Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Perličky aneb co se také stalo při eurovolbách

Praha /PŘEČTĚTE SI - DOPORUČUJEME/ - Lístek vhozený minutu před koncem, ztracené vlajky, porod místo voleb, volící vězenkyně, volební komise zachraňující ženu… I takové situace přinesly volby do Evropského parlamentu.

6.6.2009 9
SDÍLEJ:

Volby na Liberecku.Foto: Deník/ Petr Šimr

Fotografoval volební komisi, předseda jej za to uvěznil

Na letošní volby nezapomenou členové volební komise V Brně v ulici Terezy Novákové. Poklidný průběh voleb rozvířil dnes v jejich konci zvláštní incident. Třiašedesátiletého muže, který si komisi chtěl fotoaparátem zvěčnit, předseda komise zavřel na zámek do vedlejší místnosti.

Zřejmě na památku si chtěl vyfotografovat členy volební komise třiašedesátiletý muž, který vkročil do volební místnosti v ulici Terezy Novákové. Zaskočil tím předsedu komise. „Když si muž začal fotit po jednom členy komise, předseda se jej zeptal, o co mu jde. Muž mu začal sprostě nadávat, a tak na něj zavolal strážníky,“ uvedla mluvčí brněnských strážníků Denisa Kapitančiková.

O deset minut později se telefon brněnského ústředí strážníků rozdrnčel podruhé. Tentokrát však volal neodbytný fotograf, kterého za trest předseda komise uzamkl ve vedlejší místnosti. „Strážníkům sdělil, že předseda komise omezuje jeho osobní svobodu,“ vysvětlila Kapitančiková. Strážníci případ předali státní policii. „Takový případ, navíc před koncem voleb, jsme tu ještě neměli,“ divila se Kapitančiková.

Nejstarší urna od truhláře

V Přebuzi měli při volbách do Evropského parlamentu raritu. Volební lístky házeli lidé do zřejmě nejstarší urny v České republice. Podle místních lidí pochází volební urna zcela jistě z první republiky. Vyrobil ji místní truhlář. Více o nejstarší urně čtěte ZDE!

Volila komise

V nevelkém Přívozci, jedné ze spádových obcí Blížejova, přišlo v pátek vhodit do urny hlasovací lístek pět lidí, přičemž tři z nich byli i členové volební komise.

Pro voliče si přišli policisté

Nespokojeného voliče musela v pátek po dvaadvacáté hodině klidnit hlídka Policie České republiky v jedné z volebních místností na Zálabí v Kolíně. „Muž přišel až po desáté hodině a chtěl volit. Komise se muži snažila vysvětlit, že už to nelze,“ popsala Petra Čimová z kolínského policejního ředitelství. To však volič nechtěl pochopit a verbálně napadal členy komise. Nezbývalo, než povolat muže zákona. Ti pak nespokojeného muže uklidnili a vyprovodili jej z volební místnosti ven.

Hlasy s vůní buchet

Boj politiků o vstup do Evropského parlamentu nebyl pro místní v Řečici tentokrát dostatečným důvodem, aby vhodili do urny svůj hlas. Ve volební místnosti tak většinou vládl klid a v takových chvilkách obvykle dostává komisař chuť „do něčeho ďobnout“. „Pravidelně napeču ostatním buchty,“ usmála se členka komise Marie Šustáčková. Když nabízela sladké pohoštění, hlavní trumf se přitom ještě schovával nedaleko na roštu. Pstruh byl prozrazen až když později začal vonět do okolí.

Volební komise zachránila ženě život

Členové volební komise, kteří se vypravili v pátek vpodvečer kvůli volbám do jednoho z chrudimských bytů, zaslechli na chodbě volání o pomoc, které se ozývalo ze sousedního bytu. Volební komisaři neváhali a telefonicky přivolali strážníky městské policie. Ti v bytě nalezli ženu, která po pádu nebyla schopna postavit se sama na nohy. Kvůli podezření na vnitřní zranění odvezli nakonec strážníci ženu k ošetření do chrudimské nemocnice.

Volili i téměř století lidé

Nejstarší voličce, která v pátek přišla odevzdat svůj hlas na Základní škole Broumovská, bylo 97 let. „Paní byla hodně vitální. Do volební místnosti přišla po svých, jen se opírala o hůlčičku,“ prozradil předseda komise Miroslav Stolín.

Volby jsou podvod

V Opavě někdo u několika volebních místností přelepil informační cedule letáčky, označujícími volby za podvod. „Našli jsme letáček přibližně okolo třetí odpoledne. Byl nalepen oboustrannou lepicí páskou. Tak jsme ho sundali a byl klid,“ řekli členové volební komise v opavské Střední průmyslové škole stavební na Mírové ulici v Opavě. Pod letáčkem s textem Volby jsou podvod!! Kdyby mohly něco změnit, už dávno by je ZAKÁZALI, není žádný autor podepsán, jen internetová adresa www.csaf.cz. Pod ní se skrývá Československá anarchistická federácia.

Volilo 40% lidí

Nejmenší město v republice, kterým je Přebuz, má stejně jako při krajských volbách vysokou volební účast. Hlasovací lístek tam do urny vhodilo 44,1 procenta lidí. Voličů je přitom v obci osmašedesát.

Ukradené vlajky

V Mladé Boleslavi zase kdosi ukradl vlajky u volebních místností. „Dvě volební místnosti na 7. a 8. základní škole v Habeši přišly o vlajky Evropské unie, někdo je zřejmě ukradl,“ řekla Marie Bičáková. Vlajky ale u volebních síní chybět nesmí, proto je komise ihned nahradila a pověsila nové.

Minuta před koncem

Komise volebního okrsku číslo 10 v Městské knihovně Boženy Němcové v Domažlicích se v pátek rozhodně nenudila. „Lidé přicházeli až do večera,“ uvedl předseda okrskové volební komise Vlastimil Eret. „Jedna paní se dokonce přiřítila doslova minutu před desátou hodinou,“ posal Eret s tím, že paní již jednou volební místnost navštívila, zapoměla si však občanský průkaz.

Kvůli porodu volby nestihne

Paní Petra jít volit chtěla, lístek ale do urny nehodí. „Volby nestihnu. Ve středu se mi narodila dcerka a domů se vrátím až v neděli. Volební lístky jsem obdržela až v době, kdy už bylo po termínu, abych si mohla zažádat o voličský průkaz. K volbám chodím pravidelně a k těmto bych šla také,“ říká Petra Zobalová z Holýšova, která má trvalé bydliště v Praze.

Volili v nemocnici

Pacienty z oddělení dlouhodobě nemocných navštívila v sobotu volební komise s přenostou urnou, aby mohli přispět svým hlasem. „V nemocnici volím už podruhé. Poprvé v životě jsem volil v osmnácti letech na interně shodou okolností také v Domažlické nemocnici. Teď volím pro změnu v nové nemocnici,“ sdělil Deníku Slavomír Svitalský z Horšovského Týna. Více o volbách v nemocnici čtěte ZDE!

Vězňů volila většina

Volily i vězenkyně ve Světlé na Havlíčkobrodsku. Volebního práva využilo i 125 žen ze 174, které jsou v současné době ve výkonu trestu. Uvedla to zapisovatelka příslušné okrskové volební komise Jaroslava Zmrhalová. „Věznici jsme navštívili s přenosnou volební urnou už v pátek,“ upřesnila Zmrhalová.

I ve vězení v Kynšperku na Sokolovsku se voleb zůčastnila většina odsouzených. Do urny vhodilo lístek téměř 300 vězňů z celkových pěti set odsouzených. Vo volební místnosti chodili vězni pod dohledem dozorců ve skupinkách po 25-ti vězních.

Občanka na počkání

Občanský průkaz, který je nezbytným vybavením voliče, mohli lidé v Hradci Králové získat i na počkání. O doklad s platností na jeden měsíc šlo zažádat až do konce voleb. Při letošních volbách této možnosti využila zatím jedna dvacetiletá vysokoškolačka. Přišla v pátek kolem třetí hodiny. Uvedla, že doklad ztratila někde při zkouškách a chtěla by jít volit. Občanský průkaz jsme jí vystavili,“ dodala úřednice magistrátu Marcela Špačková.

Podívejte se na fotogalerii: Když jdou volit politici

Proboha, nelepte obálky

„Mám tu obálku zalepit?“, ptá se volič. „Néééééééé, “ zní sborová odpověď. Smát se nebo plakat? Nad obvyklým volebním evergreenem se komisaři spíše smějí. Opakuje se každé volby a stává se jakýmsi zvykem, který ani jedna ze stran nechce porušit. Voliči se neustále ptají. Komisaři odpovídají stále to samé, protože zalepená obálka dokáže při sčítání opravdu rozčílit. Lidé to většinou už vědí, přesto komisaře otázkou škádlí. A přesto se jich najde pořád dost, kteří aktivně obálku olíznou a zalepí. Ovšem k zlosti komisařů. Ti si už tradičně na sčítání berou nože. Kdo nůž nemá vztekle škube zalepené obálky, které jen zdržují od rychlého odchodu domů.

Radši na výlet než k urně

I když bylo špatné počasí, spousta lidí raději odjela na chaty, než aby se vydala vhodit lístek se zaškrtnutým kandidátem do europarlamentu. „Nechtělo se nám k volbám. Nemyslím si, že potřebujeme Europarlament, je to podle mě zbytečnost. Navíc co zmůžeme, stejně se tam zase dostanou jen ty tři nejsilnější, menší strany nemají šanci,“ uvedla rodina z Berounska, která se v sobotu místo k volbám vydala na rodinný výlet. „Raději podnikneme něco s dětmi,“ dodali.

Volby ukončila armáda

Hlasovací část voleb do Evropského parlamentu v Pardubicích a v blízkém okolí měla neobvyklý závěr. Uzavření volebních uren oznámil nepřeslechnutelný sonický třesk nízkoletícího stoje JAS-39 Gripen Armády České republiky, který se prohnal nad plochou místního vojenského letiště. V Pardubicích totiž celou sobotu probíhá Aviatická pouť a právě čtrnáctou hodinou odstartoval letový program.

Nefunkční telefony

Volby v Děčíně měly i problém a způsobil ho operátor O2. „Nešly telefonní linky z volebních místností. Tam se dalo dovolat, z nich už ne,“ zlobil se Hodboď. Závadu se operátorovi podařilo odstranit až v sobotu těsně před koncem voleb.

Kvůli fotbalu museli odvézt schránku na úřad

Volební komise okrsku číslo 35 ve Starém Rokytníku nemohla dnes zapečetit volební místnost, protože ta se nachází v těsné blízkosti hřiště, kde se v neděli odpoledne hraje fotbalové utkání. „Vše potřebné bylo zapečetěno a převezeno na městský úřad, kde budou dokumenty a schránka ohlídány. V neděli večer si zástupci komise zase vše vyzvednou, odvezou do Rokytníku a stejně, jako jinde, začnou ve 22 hodin počítat výsledky,“ řekl Luboš Rathouský, vedoucí odboru kanceláře MěÚ Trutnov.

Komise četla kroniku

v Hodicích měla volební komise volnou chvíli. „Čteme si například kroniku. V roce 1995 bylo v obci krupobití a dvakrát vykradená hospoda,“ pousmály se ženy ve volební komisi v Hodicích. Voliči mohli v Hodicích zároveň spojit volbu poslanců s návštěvou výstavy obrazů Romana Polaneckého. Například byl k vidění obraz s motivem lomu v Čenkově nebo židovského hřbitova v Třešti.

Zpravodajové Deníku

6.6.2009 VSTUP DO DISKUSE 9
SDÍLEJ:
Prezident Zeman se svou paní odvolili v základní škole v pražských Stodůlkách.
AKTUALIZOVÁNO
18

Prezident Zeman: Volby do Sněmovny nejsou zásadní ani zlomové

V Polsku pobodal muž v nákupním centru osm lidí.
5

V polském nákupním centru pobodal muž osm lidí, jedna žena zemřela

VIDEO: Člen komise agitoval ve volební místnosti za Blok proti islamizaci

Místopředseda volební komise v Pardubicích vítal voliče v tričku s přeškrtnutou mešitou.

Přehledně: 20 odpovědí politiků na otázky, které zajímají většinu z nás

/FOTOGALERIE/ Chcete po volbách zrušit zcela EET? Chcete, aby se Miloš Zeman stal prezidentem na další období? Povolili byste cyklistům dvě piva před jízdou? Podívejte se ve fotogalerii, jak politici v předvolební superdebatě Deníku hlasovali o zajímavých otázkách, které hýbou děním v České republice? 

Policie v Malawi bojuje s lovci upírů. Jednoho muže upálili, druhého ukamenovali

Jihoafrickou zemí Malawi dál obchází strach z upírů. Tamní vláda už zavedla zvláštní opatření a vydala zákaz nočního vycházení. Kdo jsou však bytosti, které podle některých místních obyvatel pijí lidskou krev? V zemi na „domnělé upíry“ začal nelítostný hon za hranicí zákona.

AKTUALIZOVÁNO

Dva útoky na mešity v Afghánistánu si vyžádaly přes 70 mrtvých

Uvnitř jedné z kábulských mešit dnes explodovala nálož. Podle afghánských úřadů ji měl u sebe sebevražedný atentátník. Poté explodovala nálož v mešitě v provincii Ghór. Po útocích zůstalo nejméně 72 obětí včetně dětí, píše agentura Reuters.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení