O kauze kolem Nagyové se Vondra, jak uvedl, dozvěděl z médií, když byl v polovině června pracovně ve Francii. „Myslím si, že všem doporučuji nedělat žádné dramatické závěry předtím, než to vyšetřování bude ukončeno," řekl Vondra.

„Nechci dělat žádné závěry, ať se skutečně vyšetří a ukáže se přesně, jak to bylo. Pokud dojde k nasazení zpravodajských prostředků, tak v takových případech to ministr vědět má. Každá zpravodajská služba provádí bezpečnostní monitoring, to je úplně normální. Ministr je součástí systému který zpravodajské služby úkoluje," řekl Vondra.

Obviněného exšéfa zpravodajství Milana Kovandu popsal jako „velmi schopného, dobrého vojáka", který léta řídil speciální jednotku. „Několikrát působil i v Afghánistánu ve velmi náročných podmínkách a za tuto službu ve prospěch naší armády a ve prospěch České republiky si ho samozřejmě velmi vážím," dodal Vondra. Pokud jde o vyšetřování týkající se údajného zneužití služby, nechtěl Vondra situaci dále komentovat.

Sledování bylo podle obvinění nezákonné, protože se uskutečnilo bez vědomí a souhlasu Vondry jako ministra. Státní zástupci věří, že na přání Nagyové se na sledování podíleli tehdejší šéf zpravodajství Ondrej Páleník, jeho nástupce Milan Kovanda a zpravodajec Jan Pohůnek.

Sledování zaměstnanců Úřadu vlády

Pomocí Vojenského zpravodajství Nagyová údajně od března do dubna letošního roku sledovala také dva zaměstnance Úřadu vlády. Tehdy už ovšem nebyl ve funkci ministra obrany Vondra, ale jeho nástupce Vlastimil Picek.

Vondra se také vyjádřil k personálním změnám, které chystá ministr financí Jan Fischer ohledně dozorčích rad podniků se státní účastí. Odejít má podle Fischera například právě Vondra z dozorčí rady Českého Aeroholdingu. „Samozřejmě každá vláda má právo si jako vlastník příslušného státního podniku určit, kdo ji v dozorčí radě bude, nebo nebude zastupovat. Já v žádném případě se nemám za co stydět. Za mého krátkého působení se podařilo získat strategického partnera, opravuje se i dráha v Ruzyni," dodal Vondra.

Rezignovat pole svých slov nechce. „Odvolat mě samozřejmě může vláda, pokud k tomu dospěje, nebo ministr financí, ale co si jenom vyprošuji, je zpochybňovat moji kompetenci … není ani o trošku nižší, než je kompetence Jana Fischera na postu ministra financí," uvedl Vondra.

Podle dozorujícího státního zástupce Iva Ištvana se vyšetřování ve věci údajného zneužití vojenského zpravodajství uzavře do konce srpna nebo poloviny září. Žalobce to dnes řekl České televizi.