„Proč bych se měl vzdávat imunity, nemám ktomu důvod, je to jen záminka útoku proti parlamentní straně a já jsem prostředník,“ reagoval Vondruška bezprostředně po ukončení jednání mandátového výboru.

Ten svoji schůzi dnes přerušil a vyžádal si spis od libereckého státního zastupitelství. „Pokud budou odstraněny některé problémy, které se vyskytly, je důvod pro vydání. Problémy souvisí stím, že pan Vondruška tvrdí, že vinkriminované době, kdy měl spáchat trestný čin, nebyl přidělen do tohoto nápravně výchovného ústavu. Jako důkaz nám předložil kopie dokumentů,“ uvedl šéf mandátového Miroslav Kala (ČSSD).

Podle informací Deníku je obsahem nezveřejněných dokumentů záznam o jeho studiích. Vondruška vnich tvrdí, že studoval a vletech 80. až 81. nemohl pracovat ve věznici. To je ale podle jeho bývalých vězňů nesmysl. „Na začátku osmdesátých let studovat mohl, ale jen různé večerní a politické kurzy, přes den byl normálním bachařem. Doopravdy začal studovat až kolem roku 1985,“ argumentuje bývalý politický vězeň Jiří Wolf. „ Je to jen jeho úhybný manévr,“ dodává.

Argumentům o údajných studiích dnes neuvěřila ani většina poslanců mandátového výboru. „Občanští demokraté budou vtéto věci hlasovat jednoznačně pro vydání a myslím, že i sociálně demokracie bude hlasovat pro vydání. Mně ty jeho argumenty nepřišly přesvědčivé,“ uzavírá jeden ze členů výboru za ODS Marek Benda.