Voskový objekt ve tvaru otevřeného srdce, do něhož je možno vstoupit, byl poprvé vystaven na piazzetě pražského Národního divadla, následovala Litomyšl, hrad Grabštejn, brněnské Divadlo Husa na Provázku, Zlín a zámek Uherský Ostroh. Časté stěhování však umělecké dílo poznamenalo, po restaurování se je proto autoři rozhodli umístit nastálo a za definitivní místo zvolili Litomyšl.

Pro vznik plastiky se podařilo shromáždit zhruba 5000 kilogramů svíček. Z nich bylo získáno 2300 kilogramů vosku a 2700 kilogramů vytříděného odpadu. Srdce dosahuje dvoumetrové výšky, váží 2300 kilogramů a skládá se ze 115 dílů o průměrné váze 20 kilogramů.

Uspořádání expozice Srdce pro Václava Havla ve sklepení zámku Litomyšl navrhl architekt Josef Pleskot. Po celém obvodu samostatné místnosti, v jejímž středu bude srdce, umístil svítící verš z prologu knihy Kazatel. Na dotykové obrazovce si budou moci návštěvníci prohlédnout fotografie zachycující vznik plastiky, zhlédnout dokumentární film Viktora Portela a přečíst si text rozhovoru s autory. Ten bude také vydán knižně a návštěvníci si jej budou moci koupit. Expozici bude provozovat obecně prospěšná společnost Smetanova Litomyšl.