Hasiči vyjíždějí kvůli odstraňování obtížného hmyzu k desítkám případů denně. „V tuto chvíli převažují výjezdy k odstraňování vosích hnízd, na začátku léta to byly především včely," sdělila mluvčí Hasičského záchranného sboru Kraje Vysočina Petra Musilová.

„Vosy se vyvíjí v době, kdy dozrává ovoce. Přirozeně se stahují i k lidským obydlím," potvrdil odborník ze Správy CHKO Žďárské vrchy Petr Mückstein.

Lidé volají hasiče k odstranění vosích hnízd velmi často, ke zneužívání tísňové linky ale podle Musilové nedochází. „Člověk se dovolá na operační středisko. Úkolem operátora je zjistit, zda je naplněna podmínka pro výjezd hasičů. Ti vyjedou vždy, je-li ohrožený lidský život nebo zdraví," popsala mluvčí.

„Samozřejmě se může stát, že volající má při ohlašování takzvaně velké oči, na místo dorazí jednotka a zjistí, že zásah není nutný. Zbytečných výjezdů je ale velmi málo, za celé prázdniny sotva deset," dodala mluvčí krajských hasičů. Není-li výjezd nutný, operátor doporučí obrátit se na specializovanou firmu.

Nejvíce by si měli dávat na vosy pozor právě alergici. Alergická reakce je třístupňová. „Lehčí stupeň se projeví na kůži, střední ovlivní dýchání, zažívání i kardiovaskulární systém. Při nejvyšším stupni alergie hrozí těžká anafylaktická reakce a bezprostřední ohrožení života," upozornil náměstek lékařské první pomoci Zdravotnické záchranné služby Kraje Vysočina Petr Novotný.

Jedná-li se o alergickou reakci středního a těžkého typu, případně bodne-li vosa do krku, obličeje nebo jazyka, je nutné zavolat záchrannou službu. „Vzniká lokální zánětlivá reakce, která může v těchto citlivých místech způsobit dýchací problémy," vysvětlil Novotný.

„Jsem alergická na vosy i na včely. Bodnutí mi prudce zarudne a celá natékám, po chvíli se mi začne špatně dýchat. Většinou s sebou proto nosím dithiaden," popsala Zuzana Novotná z Bystřice nad Pernštejnem.

Alergici by měli mít příslušné léky neustále u sebe. „Na lehčí a středně těžké alergické reakce se doporučují antihistaminika, kortikoidy nebo pomocné léky jako injekce kalcia a podobně," doporučil Novotný.

Ačkoli jsou vosy zvláště pro alergiky strašákem, jejich úloha v přírodě je podle Mücksteina důležitá. „Jsou součástí potravního řetězce pro většinu druhů ptáků. Samy navíc loví třeba mouchy či ovády," dodal zoolog.

Anafylaktický šok

Anafylaktický šok je extrémně silná alergická reakce, která postihuje celé tělo. Dochází k rozšíření cév a zvýšení prostupnosti cévních stěn. To negativně ovlivňuje krevní oběh, zrychluje se pulz. Dochází k poklesu krevního tlaku a oběh nakonec selhává. To vede ke ztrátě vědomí a v nejhorším případě ke smrti. Pokud začne postižený po kontaktu s jakýmkoli alergenem pociťovat příznaky anafylaktického šoku, měl by si co nejrych-leji zavolat rychlou záchrannou službu.