Třiačtyřicetiletý Slovák se na policii přiznal, že nedávno osahával nejméně deset chlapců na různých místech republiky. Vyjma Havlíčkova Brodu mělo k dalším dvěma případům dojít také v Olomouci. Policie proto naléhavě žádá veřejnost o jakékoliv informace.

„Sám obviněný doznal kontakt se dvěma chlapci z Olomouce a dalšími osmi v Havlíčkově Brodě, které osahával na přirození,“ potvrdila Deníku východočeská policejní mluvčí Iva Marková. Přihlásit by se podle ní měli všichni, kteří mají podezření, že jejich dítě přišlo s Novákem do kontaktu.

Údajný vrah malého Jakuba se totiž v minulých měsících pohyboval v Moravskoslezském kraji, na Vysočině, ale také ve středních a východních Čechách. Policii se podařilo vypátrat, že vrah nezabil Jakuba na ubytovně, bližší podrobnosti ale budou známy až po soudní pitvě.

Trest smrti nehrozí

Otřesná vražda z Havlíčkova Brodu mezi lidmi znovu rozvířila debatu na téma opětovného zavedení trestu smrti. Ten byl z našeho právního řádu vypuštěn před sedmnácti lety a je téměř jasné, že k jeho obnovení nedojde.

„Trest smrti byl zrušen roku 1991, a to ústavně v článku 6 Listiny základních práv a svobod. Kromě tohoto ústavněprávního zákazu se Česká republika v roce 1992 zavázala k nepoužívání trestu smrti ratifikací Úmluvy o ochraně lidských práv a základních svobod Rady Evropy,“ řekl Deníku Pavel Hájek z ministerstva spravedlnosti.

Poslední poprava byla u nás vykonána 2. února 1989.Tehdy čtyřiatřicetiletý Vladimír Lulek z Hradce Králové byl potrestán za to, že v opilosti ubodal kuchyňským nožem svoji manželku, její tři děti a vlastní dceru. Trest proběhl oběšením v pověstné cele smrti v pražské pankrácké věznici. Od té doby však přičiněním kata nikdo oživot nepřišel, což s povděkem kvitují například organizace hájící lidská práva.

„Diskuse o možném návratu trestu smrti by snad byla na místě, pokud by nejvyšší trest dokázal zamezit brutálním zločinům. Výzkumy OSN však nepotvrdily, že by tento krutý trest představoval účinnou prevenci před kriminalitou,“ myslí si Eva Dobrovolná z Amnesty International. Naopak v zemích, kde loni byl trest smrti proveden nejčastěji, tedy v Číně, Íránu a Saúdské Arábii, jsou páchány závažné trestné činy hojně dál.

Kde je uzákoněn trest smrti?