Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dvojnásobný vrah má naději na svobodu

ŠUMPERK - Definitivní slovo ale budou mít znalci, kteří musí říct, zda se odsouzený napravil a jestli toho, co udělal, opravdu lituje.

16.5.2007
SDÍLEJ:

Zdeněk VocásekFoto: DENÍK/Hana Kubová

Okresní soud v Šumperku dal včera naději doživotně odsouzenému dvojnásobnému vrahovi Josefu Vocáskovi, že půjde podmínečně na svobodu. Definitivní verdikt vynese ale až poté, co se k jeho možnému propuštění vyjádří znalec z oboru psychiatrie. Kdy to bude, soudce Lubomír Kozák neřekl. „Odročuji jednání na neurčito,“ uvedl pouze.

Pochopil a lituje?

Znalec přitom nebude mít jednoduchou práci. Čekají ho desítky hodin strávených s vězněm. „Vyšetření má odhalit, zda ten člověk pochopil, čeho se dopustil a jestli toho lituje,“ vysvětluje pro Deník psycholog Daniel Štrobl. Pokud by pak podle Štrobla znalec jednoznačně neprokázal, že došlo k převýchově, tak by soud Vocáskovu žádost zamítl. „Podobně se rozhodovalo o nedávném propuštění teroristů z Frakce rudé armády v Německu,“ dodal.

Vocásek je jeden z dvaatřiceti vězňů, kteří podle rozhodnutí soudů mají strávit zbytek života za mřížemi. Z nich jsou tři ženy. O podmínečné propuštění lze požádat po odpykání dvaceti let. Vocásek je první, kdo toho mohl využít. Vocásek má navíc ještě jeden primát: Původně byl odsouzen k trestu smrti, ale ten mu byl několik týdnů před popravou změněn na doživotí. Parlament po sametové revoluci totiž trest smrti ze zákona vypustil.

„Několik měsíců pobýval v cele smrti, takže výkon trestu byl intenzivnější. Nábožensky se vzdělává, je bezproblémový,“ zdůvodnila žádost o propuštění Vocáskova advokátka Klára Slámová.

Svět se změnil

Vyšetřením ovšem případná cesta na svobodu začíná. Propuštěného vězně čeká zcela jiný svět, než byl ten, který před dvaceti lety opustil. A musí se naučit věci, které jsou pro obyčejného člověka zcela běžné. Používání mobilního telefonu, platebních karet či cestování hromadnou dopravou. „Vězeňský psycholog se sociologem jej musí připravit i na obyčejnou komunikaci s lidmi či styk s úřady,“ dodává mluvčí mírovské věznice Magda Petříková. „Když před lety propouštěli z vězení muže, který tam strávil třicet let, tak s ním chodili víc než rok ven a učili ho třeba jen nakupovat,“ vzpomíná Daniel Štrobl.

K tomu, zda je ale opravdu jistota, že Vocásek nezabije znovu, se psycholog Štrobl staví opatrně. „To musí říct právě ten posudek,“ říká psycholog, který ovšem poukazuje na jinou věc: „Pokud si člověk svůj trest odpyká a soud řekne, že si svůj dluh splatil a už není nebezpečný, měl by být brán jako nevinný,“ říká.

A pokazuje na případ pětinásobného spartakiádního vraha Jiřího Straky, kterého soud před dvěma lety propustil. O Straku se přitom nadále ve vlnách zajímají bulvární média a pátrají po tom, kde žije. „Pokud opravdu zaútočí, tak to už nebude útočit jako spartakiádní vrah, ale jako někdo, kdo je neustálým zájmem zahnán do kouta,“ varuje Štrobl.

Kdo je Zdeněk Vocásek
Narodil se v roce 1961 v rodině alkoholiků. Má základní vzdělání a IQ 77. Živil se jako saniťák, alsfaltér a strážný. První vraždu spáchal 1. ledna, druhou pak 5. dubna 1987. Muž, kterého napadl kladivem v roce 1984, těžká zranění hlavy přežil. Své útoky vedl vždy brutálně (kladivem, nožem, šroubovákem) a z malicherných důvodů. Za své skutky byl odsouzen k trestu smrti. Měl být popraven v prosinci 1989. Prezident Havel popravu pozastavil a poslanci následně zrušili trest smrti.

Napravil jsem se, vzlykal odsouzený

Nezvykle, a to losováním, začal včera proces o tom, zda dvojnásobný vrah Zdeněk Vocásek dostane šanci na svobodu. Do malé jednací síně přímo v mírovské věznici se totiž vešli pouze čtyři novináři a kvůli trojnásobnému zájmu rozhodoval právě los.

„Za léta, která jsem strávil ve vězení, jsem šel do sebe. Uvědomuji si, co se stalo, snažil jsem se o změnu a myslím, že se to podařilo. Lituji všeho, co se stalo,“ zahájil svou řeč přerývaným hlasem muž, který byl za dvě brutální vraždy původně odsouzen k trestu smrti. Těsně po sametové revoluci v roce 1989 byl však trest smrti zrušen a Vocáskovi tak byl změněn na doživotí.

První Vocáskovou obětí byl nevidomý pražský vekslák, který jej na Nový rok 1987 pozval k sobě. Muži se ale začali přít. Když hostitel začal Vocáska vyhazovat z bytu, ten vzal kladivo a slepce se začal tlouct do hlavy a nakonec jej ubodal šroubovákem. Pak Vocásek pečlivě vysbíral střepy. Bál se totiž, aby si jeho německý ovčák, který řádění svého pána přihlížel, nepořezal tlapy. „To byla jediná známka soucitu, jehož je zřejmě schopen,“ řekl kriminalista Miloslav Jedlička, který proto o upřímnosti současné Vocáskovy lítosti pochybuje.

Policie přišla na Vocáska víceméně náhodou o čtvrt roku později, když si policejní hlídka všimla muže potřísněného krví a dvěma kufříky. Podle jejich obsahu zjistila, že patří Vocáskově další oběti, opilci Ferdinandu Koudelkovi. S ním se pohádal poté, co jej Koudelka nechtěl pustit domů. „Tak jsem ho několikrát píchl nožem, chtěl jsem mu vypíchnout mozek,“ přiznal tehdy.

Vocásek se včera před soudem snažil vysvětlit, že nalezl správnou cestu. Začal věřit v boha a děkoval duchovním, kteří jej ve vězení často navštěvovali. Pokud by byl propuštěn, chtěl by se věnovat pomoci nemocným nebo postiženým lidem. Soudce se také Vocáska zeptal, zda má představu o světě mimo věznici. „Vím, že se vše hodně změnilo a zrychlilo. Ale mám informace z televize i časopisů. Vím, jak věci fungují. Postarat se o sebe můžu,“ řekl Vocásek. Jeho chování je věznicí hodnoceno jako bezproblémové.

Rozhodnutí se Vocásek ale včera nedočkal. Po zhruba hodině soud případ odročil na neurčito. Do doby, než znalci řeknou, zda se dvojnásobný vrah napravil.

Plnili stránky novin…

Ivan Roubal
Patří k nejbrutálnějším českým vrahům. Doživotí dostal v roce 1999 za pět vražd, z dalších tří byl podezřelý. Vraždil pro pár korun a oběti ukrýval tak, že se našly až po čase. Surově je vázal do kozelce s provazem kolem krku, aby se samy pomalu uškrtily.

Jiří Kajínek
Bezesporu nejznámější český vrah. Zatím neúspěšně bojuje o obnovu svého procesu. Byl odsouzen za vraždu dvou plzeňských podnikatelů. V jeho případu je však řada nejasností, zejména role několika tamních policistů.

Viktor Kalivoda
Dostal přezdívku lesní vrah. Za vzor si vzal Olgu Hepnerovou. Ta nenáviděla lidi tolik, že nákladním vozem v červenci 1973 najela v Praze na tramvajový ostrůvek, kde zabila sedm lidí a byla za to popravena. Kalivoda předloni zcela bez důvodu zabil tři náhodné lidi. Jako jedinou motivaci uvedl nenávist. Podle znalců je nadprůměrně inteligentní, racionální a ve svém jednání až pedantický.

Miroslava Kukačková
Dnes 77letá žena je v ČR nejstarším doživotně odsouzeným vězněm. Nechala v roce 1997 zavraždit svého německého manžela, s nímž se seznámila krátce předtím. Motivem byl majetek. Trest jí určil německý soud.

16.5.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Montážní dělník 17 500 Kč Montážní dělníci elektronických zařízení Operátor výrobní linky. Požadované vzdělání: bez vzdělání. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17500 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 20. Poznámka: . Pracoviště: Furukawa electric autoparts central europe, s.r.o., Lidická, č.p. 1022, 273 51 Unhošť. Informace: Dita Geislerová, +420 312 818 623. Stavebnictví - Hledáme mistry 39 200 Kč Hledáme mistry Hledáme vedoucí prací - mistry pro práce na železničním svršku pro provozovny Praha 10 Vršovice a Benešov u Prahy. Místem práce je Praha a blízké okolí. Nástup možný ihned. Jednosměnný provoz, pracovní doba 6,30-15,00 hodin. Bonusy - 13.plat, příspěvek na životní pojištění 2.500 Kč měs., předdovolenkový příspěvek, cestovní náhrady, 25 dní dovolené, proplacení přesčasových hodin. Informační technologie - Informační technologie Programátor 50 000 Kč Vývojáři webu a multimédií Vývojář webových aplikací. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 50000 kč. Volných pracovních míst: 6. Poznámka: Místo výkonu práce: Praha 1, Husova 240/5, Kontaktní osoba: Pakhmutova Evgeniia Ingrid, tel.: 778 507 888, e-mail: ingrid.p@amaroservices.cz, , UPŘESŇUJÍCÍ INFORMACE: , Znalost angličtiny na komunikativní úrovni;, 3 roky praxe v následujících technologiích: Node js. / MongoDB Database, Redux / Redux router, Swagger API, RabbigtMQ, React js, bootstrap, Amazon AWS environment, Git (HUB)., Navýšení odměny na základě osobního výkonu.. Pracoviště: Amaro services s.r.o. (2), Husova, č.p. 240, 110 00 Praha 1. Informace: Evgeniia Ingrid Pakhmutova, +420 778 507 888. Dělnické profese - Hledáme lešenáře 40 000 Kč Lešenář Pro práci v Berlíně hledáme schopné lešenáře. Práce je v hodinové sazbě, nástupní mzda je 230 Kč/hod plus diety. Ubytování zajištěno.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Podzim, ilustrační foto.
16

Začíná astronomický podzim. Na úvod příštího týdne se rapidně ochladí

Martin Kratochvíl.
3

Týdenní zkrat: Jak překvapit Karla

Bradlo požírá kůrovec. Atraktivní cíl turistů se mění k nepoznání

/FOTOGALERIE/ Moravský Blaník, jak se říká Bradlu, nejvyššímu bodu Úsovské vrchoviny na Olomoucku, sžírá kůrovec. Vlivem přetrvávajícího sucha se kalamita rozrůstá a turisty vyhledávaný kopec je na přístupových cestách k nepoznání.

Opět poraženi. Bitvu na Bílé hoře připomněla v oboře Hvězda její rekonstrukce

/FOTOGALERIE/ Bitvu na Bílé hoře v roce 1620 v sobotu u pražské obory Hvězda připomněla její historická rekonstrukce. Akce se zúčastnilo až tisíc lidí v dobových kostýmech. Součástí byla i děla a jezdci na koních, kteří představovali lehkou jízdu na obou válčících stranách. Rekonstrukce, kterou každoročně pořádá sdružení Bílá hora 1620, se konala letos po čtrnácté, moderoval ji herec Marek Holý.

Druhý letošní titul. Plíšková v Tokiu nedala šanci vítězce US Open Ósakaové

Zdá se, že se opět našla. Česká tenisová dvojka Karolína Plíšková už zase vítězí. Po nevýrazných výsledcích z minulých měsíců vstoupila šestadvacetiletá rodačka z Loun do asijské části sezony tím nejlepším způsobem. Na atraktivně obsazeném turnaji v japonském Tokiu se dočkala druhého letošního titulu. Ve finále navíc nedala šanci letošní vítězce US Open a domácí hvězdě Naomi Ósakaové.

Boj o Ligu mistrů i Hru o trůny. Televizi Sky koupil americký Comcast

Britskou televizi Sky převzal americký mediální konglomerát Comcast. V souboji s ostatními hráči nabídl nejvyšší cenu – 30 miliard liber (840 miliard korun). O televizi měla zájem také společnost 21st Century Fox. Jedna z nejbohatších evropských televizí vlastní například práva na vysílání Ligy mistrů, mezi její nejúspěšnější seriály patří Hra o trůny.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT