Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dvojnásobný vrah má naději na svobodu

ŠUMPERK - Definitivní slovo ale budou mít znalci, kteří musí říct, zda se odsouzený napravil a jestli toho, co udělal, opravdu lituje.

16.5.2007
SDÍLEJ:

Zdeněk VocásekFoto: DENÍK/Hana Kubová

Okresní soud v Šumperku dal včera naději doživotně odsouzenému dvojnásobnému vrahovi Josefu Vocáskovi, že půjde podmínečně na svobodu. Definitivní verdikt vynese ale až poté, co se k jeho možnému propuštění vyjádří znalec z oboru psychiatrie. Kdy to bude, soudce Lubomír Kozák neřekl. „Odročuji jednání na neurčito,“ uvedl pouze.

Pochopil a lituje?

Znalec přitom nebude mít jednoduchou práci. Čekají ho desítky hodin strávených s vězněm. „Vyšetření má odhalit, zda ten člověk pochopil, čeho se dopustil a jestli toho lituje,“ vysvětluje pro Deník psycholog Daniel Štrobl. Pokud by pak podle Štrobla znalec jednoznačně neprokázal, že došlo k převýchově, tak by soud Vocáskovu žádost zamítl. „Podobně se rozhodovalo o nedávném propuštění teroristů z Frakce rudé armády v Německu,“ dodal.

Vocásek je jeden z dvaatřiceti vězňů, kteří podle rozhodnutí soudů mají strávit zbytek života za mřížemi. Z nich jsou tři ženy. O podmínečné propuštění lze požádat po odpykání dvaceti let. Vocásek je první, kdo toho mohl využít. Vocásek má navíc ještě jeden primát: Původně byl odsouzen k trestu smrti, ale ten mu byl několik týdnů před popravou změněn na doživotí. Parlament po sametové revoluci totiž trest smrti ze zákona vypustil.

„Několik měsíců pobýval v cele smrti, takže výkon trestu byl intenzivnější. Nábožensky se vzdělává, je bezproblémový,“ zdůvodnila žádost o propuštění Vocáskova advokátka Klára Slámová.

Svět se změnil

Vyšetřením ovšem případná cesta na svobodu začíná. Propuštěného vězně čeká zcela jiný svět, než byl ten, který před dvaceti lety opustil. A musí se naučit věci, které jsou pro obyčejného člověka zcela běžné. Používání mobilního telefonu, platebních karet či cestování hromadnou dopravou. „Vězeňský psycholog se sociologem jej musí připravit i na obyčejnou komunikaci s lidmi či styk s úřady,“ dodává mluvčí mírovské věznice Magda Petříková. „Když před lety propouštěli z vězení muže, který tam strávil třicet let, tak s ním chodili víc než rok ven a učili ho třeba jen nakupovat,“ vzpomíná Daniel Štrobl.

K tomu, zda je ale opravdu jistota, že Vocásek nezabije znovu, se psycholog Štrobl staví opatrně. „To musí říct právě ten posudek,“ říká psycholog, který ovšem poukazuje na jinou věc: „Pokud si člověk svůj trest odpyká a soud řekne, že si svůj dluh splatil a už není nebezpečný, měl by být brán jako nevinný,“ říká.

A pokazuje na případ pětinásobného spartakiádního vraha Jiřího Straky, kterého soud před dvěma lety propustil. O Straku se přitom nadále ve vlnách zajímají bulvární média a pátrají po tom, kde žije. „Pokud opravdu zaútočí, tak to už nebude útočit jako spartakiádní vrah, ale jako někdo, kdo je neustálým zájmem zahnán do kouta,“ varuje Štrobl.

Kdo je Zdeněk Vocásek
Narodil se v roce 1961 v rodině alkoholiků. Má základní vzdělání a IQ 77. Živil se jako saniťák, alsfaltér a strážný. První vraždu spáchal 1. ledna, druhou pak 5. dubna 1987. Muž, kterého napadl kladivem v roce 1984, těžká zranění hlavy přežil. Své útoky vedl vždy brutálně (kladivem, nožem, šroubovákem) a z malicherných důvodů. Za své skutky byl odsouzen k trestu smrti. Měl být popraven v prosinci 1989. Prezident Havel popravu pozastavil a poslanci následně zrušili trest smrti.

Napravil jsem se, vzlykal odsouzený

Nezvykle, a to losováním, začal včera proces o tom, zda dvojnásobný vrah Zdeněk Vocásek dostane šanci na svobodu. Do malé jednací síně přímo v mírovské věznici se totiž vešli pouze čtyři novináři a kvůli trojnásobnému zájmu rozhodoval právě los.

„Za léta, která jsem strávil ve vězení, jsem šel do sebe. Uvědomuji si, co se stalo, snažil jsem se o změnu a myslím, že se to podařilo. Lituji všeho, co se stalo,“ zahájil svou řeč přerývaným hlasem muž, který byl za dvě brutální vraždy původně odsouzen k trestu smrti. Těsně po sametové revoluci v roce 1989 byl však trest smrti zrušen a Vocáskovi tak byl změněn na doživotí.

První Vocáskovou obětí byl nevidomý pražský vekslák, který jej na Nový rok 1987 pozval k sobě. Muži se ale začali přít. Když hostitel začal Vocáska vyhazovat z bytu, ten vzal kladivo a slepce se začal tlouct do hlavy a nakonec jej ubodal šroubovákem. Pak Vocásek pečlivě vysbíral střepy. Bál se totiž, aby si jeho německý ovčák, který řádění svého pána přihlížel, nepořezal tlapy. „To byla jediná známka soucitu, jehož je zřejmě schopen,“ řekl kriminalista Miloslav Jedlička, který proto o upřímnosti současné Vocáskovy lítosti pochybuje.

Policie přišla na Vocáska víceméně náhodou o čtvrt roku později, když si policejní hlídka všimla muže potřísněného krví a dvěma kufříky. Podle jejich obsahu zjistila, že patří Vocáskově další oběti, opilci Ferdinandu Koudelkovi. S ním se pohádal poté, co jej Koudelka nechtěl pustit domů. „Tak jsem ho několikrát píchl nožem, chtěl jsem mu vypíchnout mozek,“ přiznal tehdy.

Vocásek se včera před soudem snažil vysvětlit, že nalezl správnou cestu. Začal věřit v boha a děkoval duchovním, kteří jej ve vězení často navštěvovali. Pokud by byl propuštěn, chtěl by se věnovat pomoci nemocným nebo postiženým lidem. Soudce se také Vocáska zeptal, zda má představu o světě mimo věznici. „Vím, že se vše hodně změnilo a zrychlilo. Ale mám informace z televize i časopisů. Vím, jak věci fungují. Postarat se o sebe můžu,“ řekl Vocásek. Jeho chování je věznicí hodnoceno jako bezproblémové.

Rozhodnutí se Vocásek ale včera nedočkal. Po zhruba hodině soud případ odročil na neurčito. Do doby, než znalci řeknou, zda se dvojnásobný vrah napravil.

Plnili stránky novin…

Ivan Roubal
Patří k nejbrutálnějším českým vrahům. Doživotí dostal v roce 1999 za pět vražd, z dalších tří byl podezřelý. Vraždil pro pár korun a oběti ukrýval tak, že se našly až po čase. Surově je vázal do kozelce s provazem kolem krku, aby se samy pomalu uškrtily.

Jiří Kajínek
Bezesporu nejznámější český vrah. Zatím neúspěšně bojuje o obnovu svého procesu. Byl odsouzen za vraždu dvou plzeňských podnikatelů. V jeho případu je však řada nejasností, zejména role několika tamních policistů.

Viktor Kalivoda
Dostal přezdívku lesní vrah. Za vzor si vzal Olgu Hepnerovou. Ta nenáviděla lidi tolik, že nákladním vozem v červenci 1973 najela v Praze na tramvajový ostrůvek, kde zabila sedm lidí a byla za to popravena. Kalivoda předloni zcela bez důvodu zabil tři náhodné lidi. Jako jedinou motivaci uvedl nenávist. Podle znalců je nadprůměrně inteligentní, racionální a ve svém jednání až pedantický.

Miroslava Kukačková
Dnes 77letá žena je v ČR nejstarším doživotně odsouzeným vězněm. Nechala v roce 1997 zavraždit svého německého manžela, s nímž se seznámila krátce předtím. Motivem byl majetek. Trest jí určil německý soud.

16.5.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Zdravotnictví - Zdravotnictví Lékař 25 700 Kč

Lékaři bez atestace (kromě oborů praktického lékařství) Lékař - ORL. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 25700 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: Místo výkonu práce: , U Nemocnice č.p. 1, Děčín II-Nové Město, 405 02 Děčín 2, Požadujeme odbornou způsobilost k výkonu povolání lékaře na ORL., Kontaktní osoba: Jana Dostálová, tel. 412 705 205, e-mail: dostalovaj@kzcr.eu.. Pracoviště: Krajská zdravotní, a.s. - 03: nemocnice děčín, o.z., U Nemocnice, č.p. 1, 405 02 Děčín 2. Informace: Jana Dostálová, +420 412 705 205.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Lékař 25 700 Kč

Lékaři bez atestace (kromě oborů praktického lékařství) LÉKAŘ na gynekologicko porodnické oddělení. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25700 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: V případě zájmu zaslat strukturovaný životopis na email: alena.bezaniukova@kzcr.eu nebo volat na tel.č.: 474 447 566 a domluvit pohovor, , Místo výkonu práce - Krajská zdravotní, a.s. - Nemocnice Chomutov, o.z., Kochova č.p. 1185, 430 01 Chomutov 1, , Požadujeme - lékař, VŠ, možno i absolvent. Pracoviště: Krajská zdravotní, a.s. - nemocnice chomutov, o.z., Kochova, č.p. 1185, 430 01 Chomutov 1. Informace: Alena Bezaniuková, +420 474 447 566.

Doprava a logistika - Řidič MKD 50 000 Kč

Stabilní společnost Exicom hledá do svého týmu řidiče a řidičky s praxí v MKD.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Lékař 25 700 Kč

Ostatní lékaři specialisté LÉKAŘ na hematologicko transfuzní oddělení. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25700 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: V případě zájmu zaslat strukturovaný životopis na email: alena.bezaniukova@kzcr.eu nebo volat na tel.č.: 474 447 566 a domluvit pohovor, , Místo výkonu práce - Krajská zdravotní, a.s. - Nemocnice Chomutov, o.z., Kochova č.p. 1185, 430 01 Chomutov 1, , Požadujeme - lékař, VŠ, možno i absolvent. Pracoviště: Krajská zdravotní, a.s. - nemocnice chomutov, o.z., Kochova, č.p. 1185, 430 01 Chomutov 1. Informace: Alena Bezaniuková, +420 474 447 566.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto
11

Půjčky pro mladé. Minule fiasko, teď stát nabídne až dva miliony

Prezident Miloš Zeman jmenoval 13. prosince na Pražském hradě menšinovou vládu Andreje Babiše.
13

Hledají se místa pro ministry. Souvisí s tím kontrola Na Homolce?

Sedm cizinců na jednoho číšníka a bitva o Cheb: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 23. dubna 2018.

Pohledem Kateřiny Perknerové: Šachy s Okamurou

Deník se čas od času ptá významných regionálních osobností, co si myslí o závažných společenských otázkách. Například, jak podle nich dopadnou prezidentské volby, kdo by měl být premiérem, která témata rozhodnou volby atd. Několikaměsíční zkušenost ukazuje, že krajské elity většinou situaci vnímají velmi citlivě a téměř stoprocentně se trefují do budoucího vývoje.

Andrej Babiš gratuloval olympionikům. A slíbil devět miliard

Usmíval se, hovořil se zápalem. Sliboval. Andrej Babiš si včera, dva měsíce po skončení zimní olympiády, pozval úspěšné české reprezentanty. Gratuloval Evě Samkové, bavil se s Martinou Sáblíkovou.

Levnější jízdné pro seniory a studenty? Odloženo na září

Uspěchaný start nového systému státních slev pro vybrané skupiny obyvatelstva ve vlacích a autobusech nabere očekávané zpoždění. Ministerstvo dopravy a hlavně kraje získaly oproti původním plánům vlády v demisi navíc dva a půl měsíce.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT