Lidem ze Šternberka předloňská brutální vražda dosud nezmizela z paměti

Pachatel? Ten je dodnes na svobodě, přestože policie kvůli rozluštění jeho identity použila na místní poměry neobvyklé metody. Šternberští na vraždu mladé ženy nezapomněli, a jak několik obyvatel města uvedlo, mrazí je v zádech při pomyšlení, že vraha možná potkávají.

„Není to příjemný pocit, že případ je stále otevřený a ten člověk se možná tady někde pohybuje. Raději na to nemyslím,“ uvedla Zdeňka Kovářová, pracovnice šternberské videopůjčovny.

Jiné, než ve které vrah zaútočil. „Ta krátce po tom zavřela,“ poznamenala. Soudí, že vrah musel oběť znát. „Podle toho, co vím, myslím, že to byl někdo z okruhu jejích známých. Ale proč jej policie nedopadla? Cítila bych se bezpečněji,“ dodala.

Ona ani další obyvatelka, pětatřicetiletá žena ze Šternberka, ale neviní policii ze špatné práce. „Věřím, že udělali maximum. Mně osobně však nejde na rozum, proč ho nechytli, když jej prý při odchodu z místa činu zachytila kamera,“ uvedla žena, která nakupovala v místním supermarketu.

Policistům ale nasnímané záběry nepomohly, jelikož byly nekvalitní a podoba pachatele z nich nešla dobře vyčíst.X Policie použila v pátrání po pachateli i méně obvyklé metody: stovkám lidí ze Šternberka postupně sejmula otisky prstů a odebrala vzorky DNA. Policisté se soustředili hlavně na lidi, kteří chodili do videopůjčovny. Ani tyto analýzy je však k vrahovi nepřivedly.

„Bohužel ne,“ uvedla severomoravská policejní mluvčí Dagmar Bednarčíková. Ujistila, že policie na případu stále pracuje. „Přijímají se různá opatření. Z taktických hledisek však nemůžeme veřejnost blíže informovat,“ sdělila. V pátrání chtěla pomoci i místní radnice. Ta vypsala odměnu za informace, které by vedly k zatčení pachatele.

„Nabídli jsme padesát tisíc korun. Bohužel ani to nepomohlo a od listopadu, co jsem ve funkci, nevím, že by někdo na výzvu reagoval,“ sdělil starosta města Jaromír Sedlák (ODS). Ani jemu se případ doposud nevymazal z paměti.

„Když jsem se dozvěděl o nedávné tragédii na koupališti, kde zemřel plavčík, hned jsem si vybavil vraždu ve videopůjčovně. V první fázi mě napadlo, že i tento člověk zemřel násilnou smrtí,“ podotkl starosta.

Policisté, kteří na rozluštění vraždy pracují, by přivítali od občanů informace k případu. Muž se tehdy (v pátek 29. července 2005 v době mezi třináctou a čtrnáctou hodinou) zdržel ve videopůjčovně skoro tři čtvrtě hodiny. Pak podle policie odešel do ulice Jaroslavovy.

„Přestože už uplynuly dva roky, mohl by si někdo vzpomenout na zdánlivou maličkost, která by s případem mohla souviset,“ uvedla Bednarčíková. Informace přijme kterákoliv policejní služebna. Lidé rovněž mohou volat přímo kriminalistům na telefonní číslo 974 766 601, případně přijít osobně.