Devítiletý Jakub Šimánek, kterého měl zavraždit slovenský pedofil Antonín Novák, zbožňoval pohádky. Doma si je rád pouštěl na DVD. Tou poslední, kterou viděl krátce před vraždou, byla ruská filmová pohádka Mrazík. Novák mu ji měl pustit na ubytovně, kam ho zavlekl z parku Budoucnost, kde si hrál na dětském hřišti. Nalákat ho tam měl na počítačové hry. Jakub se Novákovi mimo jiné svěřil, že si šetří na nový počítač a chce si koupit notebook.

„Jakub měl spíše rád pohádky. Na počítači hrál jednoduché hry a dělat z něj nějakého počítačového maniaka, to se mi nelíbí,“ svěřila se Deníku matka Jakuba Hana Šimánková.

Ta je odhodlána shlédnout i obrazový záznam, který si Novák pořídil během znásilňování malého Jakuba na ubytovně. Otec chlapce Hynek Blaško naopak říká, že k tomu sílu nikdy nenajde.

„Všichni si myslí, že se zhroutím, ale já to potřebuji vidět stejně, jako musím znát všechny další okolnosti smrti mého syna. Potřebuji to znát pro klid mé duše,“ reagovala Hana Šimánková. Ona i otec ale zatím nemají od policie tolik informací, jak by si představovali.

Přikázal mu se svléknout

Přestože policie na celý případ uvalila informační embargo, Deníku se podařilo získat část nejdůležitější výpovědi Antonína Nováka, v níž popsal, jak malého Jakuba 4. května zavraždil a co tomu předcházelo.

Na ubytovně byl s chlapcem asi hodinu a půl. Poté, co mu pustil pohádku, začal Jakuba obtěžovat. Pak mu přikázal, aby se vysvlékl. Měl mu říct, že se spolu vyspí tak, jak to dělají dospělí. Na asi minutu a půl dlouhém videozáznamu, který Novák pořídil na digitální fotoaparát, má být vidět, jak chlapce zneužívá. Podle našich informací policisté, kteří záznam, viděli, budou mít do smrti před očima vytřeštěné Jakubovi oči a slyšet Jakubův zoufalý křik a nářky.

Pak Novák chlapci řekl, že ho odvede domů, ale místo toho ho vedl na druhou stranu města. Šli spolu přes náměstí, kolem pošty a prošli areálem nemocnice. V tuto chvíli ještě Novák přesně nevěděl, co s Jakubem udělá. Plánoval, že ho někam odvede, kde by ho mohl zavřít, aby měl čas na útěk z města. Jakubovi namluvil, že ho vede domů zkratkou. To ale nedokáže pochopit otec ani matka.

„Nejkratší cestu z ubytovny domů znal. Nevěřím, že s ním šel, jako ovce na jinou stranu, musel mu nějak vyhrožovat,“ je přesvědčen Blaško.

Prý neslyšel, zda chlapec chrčel

Novák se podle své výpovědi rozhodl, že Jakuba zavraždí, až když procházeli kolem garáží za nemocnicí. Do té doby se ho chtěl jen nějak zbavit. Obava z prozrazení ale u něj byla tak velká, že pak už jen myslel na to, kde chlapce zabije. Od garáží ho vedl kolem rodinných domků, přes perknovskou silnici až na odlehlé místo ke kolejím.

Když Novák Jakuba napadl, šel chlapec několik kroků před ním. Novák ho chytil kolem krku rukou do takzvané kravaty a začal ho ve stoje škrtit. Jakub visel ve vzduchu a kopal nohama a snažil se rukama zachytit za různé části Novákova oděvu. Pak zřejmě upadl do bezvědomí.

Novák do protokolu vypověděl, že neslyšel, jestli chlapec chrčel, protože jel zrovna okolo vlak a nic nebylo slyšet. Údajně zkoušel pohmatem, jestli mu bije srdce, a když zjistil, že je chlapce asi mrtvý, tak ho pohodil v lesíku a naházel na něj větve. Pak se měl vrátit na ubytovnu, vzít si věci a kolem osmé hodiny večer odjel vlakem z Havlíčkova Brodu do Mladé Boleslavi.

Policií byl dopaden o měsíc později. Kriminalisté nyní prověřují věrohodnost jeho výpovědi.Novák, který je obviněn z vraždy Jakuba, údajně svého činu ve vězení lituje. Přiznává, že se měl léčit, ale podle rodičů Jakuba je to jen účelová obhajoba a čin měl předem chladnokrevně naplánovaný.

Matka: Nevěřím, že to tak bylo

Matka malého Jakuba Hana Šimánková si v sobotu prošla trasu, kterou musel jít i její syn se slovenským pedofilem Antonínem Novákem, než chlapce zavraždil.

„Šla jsem v obráceném směru, tedy od místa vraždy a nevěřím, že se to celé odehrálo během půl hodiny, jak to vypověděl do protokolu,“ říká Šimánková.

Novák údajně vypověděl, že šel s Jakubem na místo vraždy půl hodiny. Jenže Haně Šimánkové trvalo projít trasu ostrou chůzí tři čtvrtě hodiny.

„On ale šel pomalu, protože přemýšlel, co se synem teprve udělá. Navíc Jakub na tom musel být fyzicky špatně, takže nemohl jít tak rychle. Když chodil rychle, tak ho začalo píchat na levé straně břicha,“ vysvětluje matka.

Podle ní by měla tyto okolnosti vysvětlit rekonstrukce celého činu. „Zajímalo by mě, jestli s ní policie počítá. V případu je mnoho nejasností. Například jak je možné, že s ním syn šel, proč mu neutekl, když ho ani nevedl za ruku, ale Jakub šel vedle něj údajně jak beránek,“ nechápe Šimánková.