Naznačují, že nad násilníky drží ochrannou ruku samo vedení obce. Starosta však rozezleným lidem oponuje, že víc už pro ně dělat nemůže.

„Jsem Gábor. Udělám si pořádek,“ vzkazuje všem malý, snědý a kučeravý muž, který žije spolu s početným příbuzenstvem v domcích poblíž kostela ve Vrbátkách u Prostějova.

Pořádek si však stejně jako jeho soukmenovci sjednává terorem. „Přijdou ještě jednou. Ven nevyjdou,“ varuje znepřátelený klan, se kterým Gáborovci svedli před nedávnem krvavou, hlučnou bitku.

Podobně jedná i s lidmi z okolí. „Soused taky provokoval. Dostal a byl klid,“ zmínil se Jan Gábor.

Podle usedlíků z okolí má Gábor od souseda „pokoj“ jen proto, že jeho domek zůstal opuštěný. Oni se však kvůli rváčům stěhovat nemíní, ač přiznávají, že mají strach. „Před dvěma roky mě napadli a zbili pivní lahví,“ ukazuje žena, jež odmítá uvést do novin své jméno, k ghettu. Její muž dodává, jak jim občas opilí agresoři buší na okno či vrata. „Pověsíme tě,“ křičí prý na něho.

Napadání potvrzuje i mladý prostějovský záchranář Ondřej Kapounek. „Na mé kolegy, které tam přivolali kvůli nějakým zraněním, zaútočili před zhruba třemi týdny. K dalšímu incidentu došlo asi před měsícem a půl,“ popsal.

Lidé si proto přejí, aby starosta sjednal v obci pořádek.

Ten ale tvrdí, že dělá pro zlepšení situace vše, co jen lze. „Téměř každé zastupitelstvo věnujeme třetinu času řešení romské otázky v naší obci,“ prohlásil.

Zdůraznil, že ve Vrbátkách působí již třetím rokem terénní pracovník sociální péče, kterým je místní zastupitel a bývalý policista Václav Němec. Místo obec zřídila za podpory státu. Tento program péče o méně přizpůsobivé občany stojí stát a obecní kasu dohromady více než čtvrt milionu korun ročně.
„Pan Němec pomáhá našim Romům třeba s úvěry, řešením exekucí, či s evidencí na úřadu práce,“ zmínil se Zatloukal.

Poukázal, kolik odpadu se už z kolonie vyvezlo, kolik nezaměstnaných nyní pracuje. „Druhým rokem zaměstnáváme v rámci veřejně prospěšných prací jen naše Romské občany,“ pochlubil se starosta.

Podle usedlíků je ale právě tohle jeden z největších problémů. „Platí jim chlast,“ shodují se rozčilení lidé. Poukazují, jak to po výplatách v ghettu vypadá: „Jen řvaní a rvačky.

Starosta ovšem upozorňuje, že takové situace mají řešit policisté. „Ti však někdy ani nepřijedou. Sousedé mi pak volají, abych to nějak vyřídil. Co mám ale dělat, když se tam rve asi dvacet opilých mužů a žen?“ přiznal Ivo Zatloukal. Vyjádřil se, že stát není schopen problém Romů vyřešit a že tuto otázku přenáší na ně. „Ať se obec stará! Proč se nemohou třeba sociální dávky a příspěvky vyplácet v poukázkách?“ zamýšlí se starosta.

Tvrdí, že jediným lékem pro tuto situaci je čas. „Chce to postupnou převýchovu. Ta potrvá několik generací,“ sdělil. A právě takový program jejich sociální pracovník Václav Němec uplatňuje. „Děti začaly chodit do škol, rodiče do práce,“ sdělil. Poznamenal, že připravuje také začlenění romských dítek do místní školky.