"Nevěřil jsem, že se ještě někdy vrátím do padesátých let, byť s opačným znaménkem. Nevěřil jsem, že budu ještě někdy bezmocně bouchat do stolu při poslouchání režimového rozhlasu a výroků našich vrcholných politických představitelů," uvedl bývalý prezident. Soudí, že pokud by byl Donald Trump i nyní americkým prezidentem, "opožděná kauza Vrbětice by nenastala".

Na zmínky o "režimovém rozhlasu" reagoval Český rozhlas. "Pevně věříme, že tím nemyslí Český rozhlas, který dlouhodobě patří k nejdůvěryhodnějším médiím v zemi a plní dobře svou roli média veřejné služby v duchu stanoveném zákonem a kodexem. A to i v případě informování o aktuálních událostech posledních dní," sdělil ČTK mluvčí veřejnoprávního rozhlasu Jiří Hošna

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).
Hamáček: Postup Ruska byl tvrdší, než jsme čekali. Budeme řešit další kroky

Premiér Andrej Babiš (ANO) spolu s vicepremiérem a ministrem zahraničí Janem Hamáčkem (ČSSD) v sobotu večer na tiskové konferenci oznámili, že do výbuchu muničního skladu ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014 byli zapojeni příslušníci ruské tajné služby. Česko kvůli tomu vyhostilo 18 členů ruských zpravodajských služeb z velvyslanectví v Praze. Moskva reagovala vypovězením 20 zaměstnanců české ambasády v Rusku. Vláda zvažuje další odvetné kroky, středopravicová opozice chce případ projednat ve Sněmovně a žádá společný postup EU a NATO proti narůstání ruského vlivu.

"Naší vládě a s ní spjaté pseudoopozici dochází, že covidem nelze strašit lidi do nekonečna, a proto zoufale hledaly jiného vykonstruovaného strašáka, který by lidi udržel ve strachu. Vědí dobře, že vylekaným lidem se vládne snadněji. Prosím, už toho nechte. Mělo by Vám jít více o naši zemi než o sebe," uzavřel prohlášení k Vrběticím Klaus, který stál v čele státu v letech 2003 až 2013.

Ruský vládní speciál v Ruzyni
Vyhoštění diplomaté odletěli do Ruska. Na cestě do Moskvy je i vládní speciál

Jeho nástupce Miloš Zeman současnou eskalaci česko-ruských vztahů o víkendu komentoval jen prostřednictvím svého mluvčího. Osobně se má vyjádřit v neděli, což je podle mnohých opozičních politiků či komentátorů vzhledem k vyhrocenosti situace pozdě.