Ivana vychovala pět dětí. Na vrchlabskou diakonii se obrátila, když měla v péči poslední nezletilou dceru. Kromě toho ale musela živit jednoho syna na vysoké škole. Byla rozvedená, po bývalém manželovi zdědila dluhy ve výši 200 tisíc korun. Za covidu přišla o svou dlouhodobou práci. Přivydělávala si pak aspoň uklízením ve škole. „Když k nám přišla, byla už opravdu zoufalá. Na podzim 2020 se psychicky zhroutila. Kromě ztráty zaměstnání řešila zdravotní potíže, dceřiny problémy ve škole a také narůstající dluhy,“ vypráví Hamáčková.

Ivana měla sice v té době již vyřízenou insolvenci, ale už nezvládala pokrývat splátky. Neměla ani peníze na nájem a hrozilo, že ji majitel vyhodí z bytu. „A to už by znamenalo obrovský problém. Zvláště u nás na horách je těžké přijít k nějakému cenově dostupnému bydlení, kauce tu bývají velmi vysoké,“ vysvětlila sociální pracovnice.

Přes milion lidí v České republice žije v nízkopříjmových domácnostech
Nemají úspory ani přehled o výdajích. Mnoho Čechů upadá do dluhových pastí

Po zaplacení všech poplatků zbývalo Ivaně 2500 korun na celý měsíc. Z toho měla uživit sebe, dceru a dát výživné synovi na univerzitu. V té chvíli se jí přihodil pracovní úraz a ona na několik měsíců přišla i o úklid ve škole, což byl její jediný příjem.

Sociální služba Diakonie jí pomáhala vyřídit si dávky na Úřadu práce, čímž jí zvýšili příjem. Zařídili jí také jídlo a drogerii z Potravinové banky. „Zároveň jsem vyjednávala s majitelem bytu, aby s ní měl trpělivost, dal jí nějaký splátkový kalendář a prodloužil jí nájemní smlouvu. Paní byla zcela paralyzovaná stresem a přestala zvládat,“ líčí Hamáčková.

Zlom nastal, když se Ivana opět mohla vrátit do školy na každodenní úklid. Přišla mezi lidi a podpory se dočkala i od zaměstnanců školy, když se dozvěděli, jakým složitým obdobím si prochází. „Postupně se začala zvedat, sháněla si spoustu brigád, aby jimi dorovnala příjmy a opět vycházela s penězi,“ uvedla Hamáčková.

Ředitel Poradny při finanční tísni David Šmejkal
Lidé za námi často přijdou pozdě, říká ředitel Poradny při finanční tísni

V tu chvíli se odborníci snažili, aby se žena osamostatnila a jejich služby už nepotřebovala. Naučili ji hlídat si splátky, vyplňovat formuláře a na úřadě si vyřizovat dávky. Po třičtvrtě roce z jejich služeb odešla. „Paní pravidelně vídám ve škole a dlouhodobě se jí daří velmi dobře. Jen se potřebovala odrazit ode dna, na nezbytně dlouhou dobu podpořit a naučit se potřebné dovednosti,“ shrnuje Hamáčková. Dnes už má její bývalá klientka také umořené všechny dluhy.

Zdroj: Youtube

Jak vedoucí Sociálně aktivizační služby ve Vrchlabí podotýká, s motivovanými klienty jako Ivana nepracují příliš často. Někteří například nechtějí měnit určité vzorce chování, které pochytili ve své rodině, a mají jinak nastavené priority. Teď například v diakonii řeší situaci maminky se dvěma dětmi, která nezvládá platit nájem v levném sociálním bytě, ani energie. Tím pádem ji odpojí od elektřiny, přijde o bydlení a pak zřejmě i o děti, protože se o ně nezvládne postarat. „Když je nízkopříjmová rodina zavalená tolika problémy najednou, bývá složité všechny vyřešit. Zvládnete jeden, ale zavalí je deset dalších,“ upozorňuje Hamáčková.