Odvolací senát odmítl argument Krejčířovy obhájkyně, že by se věc měla projednávat až v přítomnosti jejího klienta. Mužovo nynější uvěznění v Jihoafrické republice je podle soudu přímým důsledkem událostí, které se staly poté, co v roce 2005 utekl českým policistům při domovní prohlídce své vily.

Současný přístup Krejčíře, který si v JAR odpykává 35 let vězení za obchodování s drogami a pokus o vraždu, je podle předsedy odvolacího senátu Martina Zelenky zcela účelový. "Proces jeho vydání není uzavřen a je to běh na dlouhý čas," uvedl soudce. Upozornil také na to, že Krejčířovu extradici do Česka, kterou nedávno nepravomocně povolil soud v JAR, komplikují další čtyři trestní řízení. Africký stát je proti muži vede mimo jiné pro vraždu a pro přípravu útěku z vězení.

Krejčíř v JAR původně usiloval o politický azyl, žádost však v roce 2016 stáhl. "Svou žádost o azyl vzal zpět až v době, kdy bylo zřejmé, že mu v JAR hrozí nesrovnatelně vyšší trest než v České republice," podotkl Zelenka. Vycházel při tom ze zprávy českého ministerstva spravedlnosti, kterou si vrchní soud vyžádal.

Litoměřický boxer Roman Kracík (vlevo) při natáčení filmu Gangster KA.
Zabiják od Krejčíře hlídal gangstera ve skutečnosti i ve filmu

Do Krejčířova patnáctiletého trestu jsou započítána i jeho dřívější odsouzení v ČR za půlmiliardový daňový únik, podvody, zpronevěru a další činy. Podle aktuálního rozsudku Krejčíř spáchal podvod, když vytvořil fiktivní pohledávky firem Bena a Tukový průmysl Ostrava v hodnotě zhruba tří miliard korun vůči státnímu podniku Čepro. Peníze následně vymáhal soudně, o čemž se podnik vůbec nedozvěděl. Člen Krejčířova gangu Aleš Kohoutek totiž přesvědčil úřednici Čepra, aby zatajila soudní obsílky. Soudy pak domnělý nárok firem uznaly a k exekuci ve státním podniku nedošlo jen díky zásahu policie.

Krejčíř chtěl také uložit v sídle Tukového průmyslu falešné švýcarské franky a podplatit některého z celníků, aby je naoko zabavil na úhradu celního dluhu a následně s penězi uprchl. Tak by firmě vznikla vůči státu dvoumiliardová pohledávka. Celníka se poté Krejčíř chystal zavraždit. Padělal také směnky a nejméně v letech 2002 až 2005 řídil gang. "Obžalovaným Krejčířem založená a dlouhou dobu fungující organizovaná zločinecká skupina byla nepochybně mnohem rozsáhlejší, než je prezentováno v rozsudku," upozornil Zelenka.

Radovan Krejčíř u soudu v Johannesburgu
Jihoafrická policie má nahrávku rozhovoru Krejčíře s místním mafiánským bossem

Peníze, které chtěl Krejčíř použít v plánu s celníkem, padělali v červnu 2005 na jeho pokyn dva členové gangu, Ivo Hricik a Tomáš Pavlíček. Jejich odvolání proti tříletým podmíněným trestům vrchní soud zamítl. U svůdce úřednice Kohoutka soudy od dalšího potrestání upustily, muž totiž dostal v jiné kauze osmiletý trest za krácení daní. Dnešní verdikt potvrdil také dvouletou podmínku pro Krejčířova účetního a ekonoma Jaroslava Siudu, který podnikateli připravoval fingované smlouvy. Siuda se hájil tím, že o existenci gangu nevěděl a že jeho práce byla zneužita.

Vrchní soud zároveň nevyhověl Čepru, které namísto původně přiznaných 18,4 milionu požadovalo od Krejčíře a svého bývalého obchodního ředitele Martina Pechana náhradu škody ve výši 85 milionů korun. Pechan si má za spolupráci s Krejčířem odpykat pětileté vězení, jeho odvolání bude soud řešit v budoucnu.

Radovan Krejčíř u soudu.
Krejčíř může být vydán do Česka, rozhodl jihoafrický soud

Krejčířova advokátka věří, že klient podá v kauze Čepra dovolání
Advokátka uprchlého podnikatele Radovana Krejčíře věří, že její klient bude v kauze pokusu o vytunelování státního podniku Čepro dál bojovat proti uloženému souhrnnému trestu 15 let vězení a že podá dovolání. Právnička Karolína Babáková trvá na tom, že trestná činnost nebyla prokázána. Řekla to dnes novinářům po zasedání pražského vrchního soudu, který v Krejčířově nepřítomnosti zamítl jeho odvolání.

"To si musí rozhodnout klient. Ale jak ho znám, tak samozřejmě bude bojovat dál, takže podáme dovolání," odpověděla Babáková na otázku, jestli bude v kauze podnikat nějaké další kroky.

Krejčíř si aktuálně odpykává 35 let vězení v Jihoafrické republice za obchod s drogami a pokus o vraždu. Právnička dlouhodobě kritizuje, že v Česku je stíhaný jako uprchlý, když se fakticky nemůže k soudu dostavit. Jakým způsobem a jak často nyní s klientem komunikuje, neupřesnila. "To komentovat moc nechci, každopádně je jasné, že vzhledem k tomu, kde se nachází, tak rozhodně nemáme možnost konzultovat ty věci tak, jak bychom měli. On nemá v podstatě možnost se účinně bránit v tomto řízení," řekla.

"Nesouhlasíme s výrokem o vině, takže samozřejmě nesouhlasíme ani s tresty. Myslím si, že trestná činnost prokázána nebyla. Nejvíc mi vadí ten bod přípravy vraždy, tam je to úplně absurdní," uvedla k dnešnímu rozsudku, který Krejčíře pravomocně uznal vinným z plánování vraždy celníka, z podvodu při tunelování Čepra, z padělání peněz i směnek a z působení v organizované zločinecké skupině.

Jihoafrický soud nedávno nepravomocně rozhodl o tom, že Krejčíře lze vydat do Česka. V takovém případě by podnikatel mohl žádat, aby soudy o jeho českých kauzách rozhodovaly znovu v jeho přítomnosti. Podle vrchního soudu je však extradiční řízení ještě během na dlouhou trať. Babáková si myslí, že šance na Krejčířovo vydání do ČR je "poměrně vysoká". "V minulosti jihoafrické soudy rozhodovaly jinak, v současné době rozhodly tak, že vydání přípustné je. A v podstatě není důvod, proč by si teď ministerstvo spravedlnosti nedomluvilo konkrétní podmínky vydání," podotkla.

Podle dnešního verdiktu se má Krejčíř také podílet na náhradě škody způsobené Čepru. Společně s bývalým obchodním ředitelem firmy Martinem Pechanem mají podniku uhradit 18,4 milionu korun, přičemž u Pechana zatím rozhodnutí není pravomocné. "Pro Čepro je podstatné, že dnešní trestněprávní rozhodnutí jednoznačně potvrzuje, že pohledávky, které občanskoprávní cestou už od roku 2003 různé nastrčené společnosti vymáhají od Čepra, jsou jednoznačně neexistentní a fiktivní," komentoval rozsudek zmocněnec podniku Jaromír Císař.

Čepro v trestním řízení požadovalo celkem 85 milionů korun na náhradu nákladů, které muselo po trestné činnosti vynaložit k odvrácení destabilizace firmy. Soud však podnik se zbytkem nároku odkázal do civilního řízení. Podle předsedy odvolacího senátu totiž bude třeba pečlivě posoudit, zda jsou vznesené požadavky přiměřené a zda si Čepro destabilizaci částečně nezpůsobilo samo řádným neplněním daňových povinností.