Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Oranžovo-rudá. V krajských volbách vyhráli sociální demokraté a KSČM

ČR - V krajských a senátních voleb drtivě prohrála pravice. Z dobrých výsledků se mohou těšit sociální demokraté, ale zvláště pak KSČM, která nečekaně vyhrála ve svou krajích.

13.10.2012 52
SDÍLEJ:

Tisková konference při krajských volbách v sídle ČSSD. Bohuslav Sobotka, Jiří Dienstbier.Foto: DENÍK/Martin Divíšek

Aktuální průběžné výsledky z krajských voleb najdete zde, ze senátních voleb zde.

Pro aktualizaci zmáčkněte F5.

ON-line reportáž skončila. Děkujeme vám za pozornost. Sledujte i zítra na Deníku.cz zpravodajství o výsledcích voleb.

22:59 - V Jihočeském kraji se se hnutí Jihočeši zavázalo ke spolupráci s KDU-ČSL a TOP 09. Tyto tři strany získaly celkem 16 mandátů v krajském zastupitelstvu a nyní chtějí postupovat společně. Jejich zástupci se v sobotu večer zavázali, že nepovedou oddělená jednání a ustanoví společný tým. Nový trojblok osloví s nabídkou koalice vítěznou ČSSD. Společným cílem této trojice je rozbití dosavadní koalice ČSSD a ODS.

22:57 - Sčítání hlasů v krajských volbách v Olomouckém kraji i senátních volbách v obvodu Šumperk dnes uvízlo na okrsku ve Vidnavě na Jesenicku. Podle předsedkyně krajské správy ČSÚ v Olomouci Kamily Vepřkové měla tamní komise nejprve problémy se sčítáním hlasů a poté i s technikou. "Tamní komisi jsme nejprve museli pomoci metodicky. Nevěděli si rady se sčítáním hlasů. Druhý zádrhel byl s technikou, nedařilo se jim vytisknout zápisové lístky," uvedla Vepřková. 

22:47 - Přesně 67 voličů rozhodlo o tom, že do druhého kola v Ostravě postoupil starosta Karel Sibinský (ČSSD), a nikoli komunista Leo Luzar. S nejtěsnějším vzájemným rozdílem, který představovalo 98 hlasů, postoupili do druhého kola kandidáti na senátora v Praze 8. S přehledem zde zvítězili a za týden se střetnou ve finále poslanec KSČM Richard Dolejš a senátorka ODS Daniela Filipiová.

22:41 - Na krajském úřadě Zlínského kraje zřejmě skončila široká koalice ČSSD, ODS a lidovců. Strany, které spolu vládly dvě minulá volební období, sice i po nových volbách disponují v krajském zastupitelstvu většinou, po vyhrocené volební kampani je ale jejich další spolupráce nemožná. "Něco vychází matematicky, něco je taky o lidech, kteří se tam dostali. Nám jde o volební program. Kdo nám jej pomůže splnit nejvíce, je náš koaliční partner," přiblížil lídr ČSSD, stávající hejtman Stanislav Mišák. Vyloučil přitom, že by chtěl spolupracovat s lídrem lidovců Jiřím Čunkem.

22:38 - Webové stránky brněnských komunistů napadli hackeři. V úvodu aktualit se objevila zpráva "Volili jste nás? Pokud ano, jste jedni z mnoha omezených idiotů, kteří vůbec nesledují,kam naše země míří". Stránky asi hodinu nefungovaly.

22:34 - "Moc nevidím důvod k tomu, aby sociální demokracie uzavírala koalici s Občanskou demokratickou stranou v Plzeňském kraji, ale záleží na vyjednávacích týmech. Předpokládám, že i v Plzni bude sociální demokracie usilovat o to, aby měla svého hejtmana," uvedl předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

22:30 - Z 27 dvojic kandidátů se letos do finálového souboje o senátorské křeslo dostalo deset žen. Senátorkou by se mohlo stát devět z nich, v Brně-město se ve druhém kole utkají hned dvě ženy - bývalá místopředsedkyně Ústavního soudu Eliška Wagnerová (za Stranu zelených) a odborářka Stanislava Slavíková (ČSSD).

22:27 - Nejméně voličů si na svoji stranu dokázal letos naklonit předseda Konzervativní strany Stanislav Rejman. Hlas mu v Praze 2 přišlo dát pouze 108 lidí.

22:23 - Třicetiletý Martin Netolický (lídr ČSSD v Pardubickém kraji) má velkou šanci stát se pravděpodobně nejmladším hejtmanem v republice. „Rýsují se dvě možnosti koalice. Jednou z variant je spolupráce s KSČM a Stranou práv občanů Zemanovci (SPOZ). Nebo je možné pokračovat ve stávající spolupráci s Koalicí pro Pardubický kraj a ještě přibrat SPOZ," uvedl Netolický. Naopak spolupráci s TOP09 si prý z ideových důvodů příliš představit nedokáže.

22:12 - Nová strana expremiéra Jiřího Paroubka NS-LEV 21 zůstala ve volbách hluboko pod pětiprocentním kvorem potřebným pro vstup do krajských zastupitelstev. Zatímco podle prvních reakcí politických komentátorů to pro Paroubka znamená definitivní konec v politice, on sám reagoval opačně. Šlo jen o generálku na volby do Sněmovny, uvedl Paroubek v prohlášení pro média.

22:09 - Podle politologa Jana Outlého ČTK volby vlastně nemají zřejmého vítěze. Sociální demokraté sice vyhráli, ale ve srovnání s krajskými volbami před čtyřmi lety část voličů ztratili. "KSČM by mohla být jako vítěz, na druhou stranu KSČM tím přichází o svou výhodnou pozici protestní strany," řekl. Komunisté teď podle něj budou muset převzít část politické odpovědnosti. "Nejsem si jistý, jestli to zcela upřímně ta strana chtěla," dodal. Více se dočtete zde.

22:05 - Před pár minutami se uzavřelo posledních devět volebních místností, kde lidé kromě krajských zastupitelů volili i do místních zastupitelstev. Celkové výsledky už to ale nijak neovlivní. 

22:04 - Ústavní většinu by v Poslanecké sněmovně získaly ČSSD a KSČM, pokud by nynější krajské volby byly volbami parlamentními. Výsledek propočtu mandátů, který provedla ČTK, však nebere v potaz případné hlasování ve spíše pravicově orientované Praze, kde se nyní zastupitelstvo nevolilo.

21:55 - Největší počet hlasů v prvním kole letošních senátních voleb získal na Vsetínsku senátor KDU-ČSL Jiří Čunek. Volilo ho 16.306 lidí, tedy 47,28 procenta hlasujících. Nejnižší počet hlasů na postup do finále, které bude za týden stačil poslanci Stanislavu Křečkovi (ČSSD) v Praze 2. O jeho postupu rozhodlo 4046 voličů, což bylo 17,82 procenta hlasů

21:51 - Politolog Bohumil Doležal si myslí, že není důvod, aby vláda kvůli krajským volbám odcházela, ale neúspěch vládních stran podle něj tlak na kabinet zvýší. A navíc se "velmi výrazně prohloubí ten rozkol v ODS." Rebelové v ODS vezmou podle Doležala nevalný volební výsledek ODS jako argument ve prospěch svých názorů. "Snažím se (sám sebe) přesvědčit o tom, že to (rebelie v ODS) není inspirované z Hradu, ale pořád mně nejde," dodal.

21:48 - "Samozřejmě bychom si přáli, aby se to celé uzavřelo předčasnými volbami, protože teprve přerýsování mapy na celostátní úrovni může završit proces změn. Levicové kraje s pravicovou vládou, která nemá sílu ani na prosazení vlastních reforem, to nemůže fungovat," řekl Deníku kandidát KSČM do Senátu Jiří Dolejš. Celý rozhovor najdete zde.

21:45 - V Hostivici u Prahy, kde má bydliště bývalý hejtman David Rath (dříve ČSSD) stíhaný kvůli korupci, vyhrálo krajské volby hnutí Středočeši2012.cz v čele Rathovou někdejší mluvčí Berill Maschekovou. Tu ale v počtu preferenčních hlasů výrazně předstihla Rathova žena Eva, která kandidovala na čtvrtém místě. V celokrajském srovnání ale hnutí neuspělo, získalo 1,42 procenta za 4986 hlasů. Samotná Hostivice má 7600 obyvatel.

21:40 - Volby ve Středočeském kraji vyhrála ČSSD před KSČM a ODS. Do zastupitelstva se ještě dostala koalice TOP 09 a Starostů. Podorbnější výsledky najdete zde.

21:34 - Hokejová legenda Jaroslav Pouzar zaznamenal velký posun na kandidátce do krajských voleb v Jihočeském kraji. Na kandidátce byl jako číslo třináct, díky preferenčním hlasům ale získá jeden ze tří mandátů pro TOP 09 a Starosty a nezávislé. "Čekal jsem, že ty hlasy dostanu, ale také jsem čekal, že si strana povede lépe. Odhadoval jsem tak deset procent hlasů. Myslím si, že je to škoda. TOP 09 razí politiku, která nechce zadlužovat naší zemi. Odraz ode dna ale bolí a tak lidé volí spíše jistotu v podobě sociálních dávek. Kde na to ale budeme brát, už neřeší," řekl Pouzar.

21:27 - V Ústeckém kraji situace zřejmě směřuje k levicové koalici KSČM a ČSSD - vyplývá to z vyjádření jejich lídrů. "Voliči nám asi dali důvěru i proto, že by chtěli levicovou vládu v kraji," řekla jednička kandidátky KSČM Oldřich Bubeníček. V 55členném zastupitelstvu KSČM získá 20 mandátů a kromě ČSSD může složit koalici i s regionálním uskupením Severočeši.cz, které získalo devět křesel. Bubeníček ale chce respektovat vůli voličů. 

21:21 - Na Liberecku se už rodí krajská koalice. Zástupci vítězných Starostů pro Liberecký kraj jednají se Změnou pro Liberecký kraj, lídr SLK Martin Půta však odmítá ukončit jednání dříve, než si promluví se všemi stranami, které se do zastupitelstva dostaly. Koalice se Změnou by byla nejstabilnější, ale také křehká - dohromady by měla 23 mandátů, tedy těsnou nadpoloviční většinu ze 45 zastupitelů. Jednat se bude i zítra, každopádně je pravděpodobné, že novým hejtmanem se stane Martin Půta.

21:11 - Volby v Olomouckém kraji vyhrála sociální demokracie před komunisty, ODS a Koalicí pro Olomoucký kraj společně se starosty. V zastupitelstvu zasednou ještě TOP 09 a Starostové pro Olomoucký kraj. Podrobnější informace najdete zde.

20:59 - "Komunistická strana je takový Mrazík, pohádka. Jak to bylo do roku 1989, to všichni zapomněli. Já si to ale pomatuji velmi dobře," řekl Deníku pražský primátor Bohuslav Svoboda. "Teď od komunistů stále slyšíme: Vy to děláte špatně. Ale nikdy neřeknou jak jinak. Stále tvrdí, že by to za jejich vlády bylo lepší a že by tu potom byl ráj. Bohužel v takových situacích se stává, že tomu lidé uvěří. Je jedno, jestli něco slíbí komunista nebo národní socialista na začátku nacistického Německa – nemá žádnou povinnost to splnit, přesto tomu lidé věří. Chtějí totiž věřit pohádkám. My chceme věřit tomu, že strana, která desetiletí neměla za nic odpovědnost, všechno změní. Stačí jen ji zvolit. Ale když se té strany zeptáte, jak to všechno změní, nedostanete odpověď." Celý rozhovor s pražským primátorem najdete zde.

20:42 - "Jako první budu jednat s Petrem Braným z KSČM," řekl jihočeský hejtman Jiří Zimola (ČSSD) ohledně koaličního vyjednávání.

20:35 - "Hodně lidí podle průběžných výsledků voleb chce radikální změnu. Většina naštvaných volila jistotu – KSČM. Věděli, že komunisté se určitě dostanou do zastupitelstev. U DSSS to nebylo jisté. Kdo z hodně rozzlobených volil s rozmyslem, dal na jistotu – KSČM," řekl Deníku politolog Zdeněk Zbořil (více zde.).

20:25 - S nízkou účastí si premiér Petr Nečas příliš hlavu neláme. „Krajská účast je tradičně nízká, před čtyřmi roky byl výsledek rekordní," zdůvodnil premiér. Příliš ho nezarazila ani zpráva, že se v Praze dostal do druhého kola senátních voleb komunista. „Tendence, které jsme zaznamenali po celé republice, se odrazily i v Praze," shrnul Nečas. Nezapomněl také poděkovat Jiřímu Pospíšilovi, který jako jediný v krajských volbách za ODS zabodoval. „Kdyby byl býval ve vládě, nemohl by takto uspět," pochválil si odstranění Pospíšila z ministerského postu.

20:18 - Ze dvou desítek senátorů, kteří v letošních volbách obhajovali křeslo, skončí už podle výsledků prvního kola osm z nich. Ostatních 12 se probojovalo do finále, které bude příští týden. Senátorskou funkci neobhájí ministr obrany Alexandr Vondra (ODS). Do horní komory se nedostane ani předsedkyně klubu TOP 09/STAN Soňa Paukrtová.

20:14 - Sociální demokracie bude v krajích o povolebních koalicích vyjednávat v první řadě s KSČM a KDU-ČSL. "Tam, kde jsme byli první na pásce, budeme chtít hejtmana," řekl novinářům předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Jeho strana prohrála pouze v Libereckém a Ústeckém kraji, vedení ČSSD v těchto regionech by proto mělo z prohry vyvodit politickou odpovědnost. Ačkoli sociální demokraté uhájili většinu v krajích, říkají, že slaví "střízlivě".

20:09 - Volby v Pardubickém kraji vyhrála ČSSD před KSČM a Koalicí pro Pardubický kraj. V zastupitelstvu jsou ještě ODS, TOP 09 a Starostové pro Pardubický kraj a Strana práv občanů-zemanovci. Podrobnější výsledky najdete zde.

20:06 - V Libereckém kraji vyhráli Starostové pro Liberecký kraj před KSČM a Změnou pro Liberecký kraj. Do zastupitelstva se dostali ještě sociální demokraté a občanští demokraté. Výsledky z Libereckého kraje najdete zde.

20:03 - Volby ve Zlínském kraji vyhrála ČSSD před KDU-ČSL a KSČM. V zastupitelstvu ještě zasednou občanští demokraté, TOP 09 a Starostové pro Zlínský kraj a Strana práv občanů-zemanovci. Podrobnější výsledky jsou zde.

20:00 - Krajské volby v Královéhradeckém kraji vyhrála ČSSD, druhá skončila KSČM následovaná Koalicí pro Královéhradecký kraj, kterou tvoří KDU-ČSL, Volba pro město a Hradecký demokratický klub. V zastupitelstvu budou ještě zástupci ODS, TOP 09 a Východočechů, které finančně podporuje podnikatel Andrej Babiš. Výsledky z Královéhradeckého kraje najdete zde.

19:58 - ČSSD a KSČM získají dohromady v letošních senátních volbách nejméně deset senátorů vzhledem k vzájemným duelům, které jejich kandidáty za týden čekají ve volebním finále. Mohou dokonce získat ústavní většinu v horní komoře, k níž potřebují 15 z 25 možných mandátů.

19:54 - Krajské volby v Moravskoslezském kraji vyhrála ČSSD před komunisty a ODS. Mandáty získaly ještě KDU-ČSL a Nezávislí. Podrobnější výsledky si můžete prohlédnout zde.

19:52 - Krajské volby v Jihomoravském kraji vyhrála ČSSD před KSČM a KDU-ČSL. V zastupitelstvu bude ještě ODS a TOP a Starostové pro Jihomoravský kraj. Výsledky jsou zde.

19:49 - Krajské volby v Jihočeském kraji vyhráli sociální demokraté před komunisty a hnutím Jihočeši 2012. V zastupitelstvu ještě zasednou občanští demokraté, zástupci KDU-ČSL a TOP 09 spolu se starosty. Výsledky z Jihočeského kraje najdete zde.

19:46 - Krajské volby v Ústeckém kraji vyhrála KSČM před ČSSD a hnutím Severočeši.cz. V zastupitelstvu bude ještě ODS a Hnutí PRO! kraj. Podrobné výsledky z Ústeckého kraje najdete zde.

19:31 Premiér Petr Nečas nevyvozuje z výsledků voleb nevyvozuje osobní zodpovědnost. „Pouze výsledek voleb do poslanecké sněmovny se poměřuje s vedením strany. Prohra v krajských volbách tady nemá vliv." Zároveň ale přiznal, že neúspěch ODS je daný také tím, že je strana vnitřně rozdělená. „Doma tentokrát zůstali hlavně pravicoví voliči. Nejednotnost ODS byla jedním z důvodů. Voliči nám neodpouštějí nejednotnost a rozhádanost," posteskl si Petr Nečas.

19:29 - Za Jablonec nad Nisou bude senátorem Jaroslav Zeman (ODS), nebo Stanislav Eichler (ČSSD).

19:27 - Do druhého kola senátních voleb za Litoměřice postoupili Jitka Sachetová (KSČM) a Hassan Mezian (ČSSD).

19:25 - "Je to svým způsobem úspěch - dostat se jako nestraník bez zázemí velké strany do druhého kola mě těší. Tím spíš, že někteří protikandidáti proti mě používali nefér a podpásové argumenty a Česká pošta, kvůli své špatné organizaci neroznesla letáky do všech míst," zhodnotil Tomio Okamura svůj postup do druhého kola senátních voleb na Zlínsku.

19:22 - Sociální demokraté hodlají výsledky krajských a senátních voleb zhodnotit po deváté hodině večer v pražském Lidovém domě.

19:20 - Hejtmanka Středočeského kraje Zuzana Moravčíková získala druhý nejvyšší počet preferenčních hlasů na kandidátce ČSSD. Přestihl ji o přibližně tři stovky hlasů pouze lídr kandidátky Josef Řihák. Moravčíková byla zvolena do funkce hejtmanky záhy po vypuknutí aféry Davida Ratha. Ve obnovených stranických primárkách však neuspěla a spolustraníci ji na kandidátce odsunuli až na sedmé místo. On-line reportáž o situaci ve Středočeském kraji si můžete přečíst zde.

19:15 - Přímý dopad na vládu výsledky voleb mít nebudou. Deníku to řekl místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek. "Jsou to volby do krajských zastupitelstev a ta volební účast není dostatečně reprezentativní k tomu, aby to mělo dopad na vládní politiku. Může to mít dopad nepřímý, pokud by ty volební výsledky vyvolaly konotace či pnutí uvnitř stran. To by pak nepřímý dopad na vládu mělo, ale o tom teď nechci spekulovat," uvedl Kalousek.

19:10 - Podle Jiřího Dolejše (KSČM), který postoupil v senátních volbách v Praze 8 do druhého kola, dali voliči v Praze najevo, že nechtějí pravicovou politiku, která "nepřináší žádné řešení." "Vnímám to jako velký posun. Osobně jsem rád, že lidé ocenili můj věcný přístup a snahu o věcech diskutovat z pozice ekonoma." Rozhovor s Dolejšem si můžete přečíst zde.

19:02 - Do druhého kola senátních voleb za Chrudim postoupili prezident Agrární komory Jan Veleba a Tomáš Škaryd (ČSSD).

18:58 - Do druhého kola senátních voleb za Chomutov postoupili Václav Homolka (KSČM) a Rudolf Kozák (ČSSD).

18:55 - Za Teplice bude senátorem znovu dosavadní senátor Jaroslav Kubera (ODS), nebo Jaroslav Dubský (KSČM).

18:53 - "Krajské volby vždy reagovaly na centrální politiku. Vzpomeňte si na dobu před čtyřmi lety, po kolika měsících po krajských volbách padla Topolánkova vláda. Je jasné, že tenhle výsledek nutně otřese Nečasovou vládou. Je evidentní, že TOP 09 je na cestě do propadliště, ODS si dobře uvědomuje, o čemž svědčí i gratulace kolegy Kuby, že tohle totálně prohráli. Vláda se zmítá v křeči, teď je její mandát výrazně oslabený, voliči to jasně řekli," uvedl jihočeský hejtman Jiří Zimola. On-line reportáž z dění v jižních Čechách najdete zde.

18:49 - Ve štábu ČSSD v centru Ostravy už bouchlo šampaňské na znamení vítězství, ačkoliv sociální demokraté nedosáhli na takový výsledek, jako ve volbách před čtyřmi lety. „Volby jsme vyhráli, teď se těším, až se vyspím. Koaliční vyjednávání začnou v pondělí. Jako nejpravděpodobnější vidím pokračování vlády ČSSD a KSČM," řekl lídr sociálních demokratů Miroslav Novák a dodal: „Určitě budeme chtít křeslo hejtmana." On-line reportáž z Moravskoslezského kraje si můžete přečíst zde.

18:47 - Za Svitavy bude senátorem Radko Martínek(ČSSD) nebo Zuzka Bebarová-Rujbrová (KSČM).

18:45 - Budeme zpytovati svědomí, ale hlavní zásady neopustíme. Do jisté míry jsem takový výsledek očekával. Tak shrnul výsledek voleb šéf TOP 09 Karel Schwarzenberg. Ten také uvedl, že i nadále je připraven ucházet se o post šéfa strany. K případným pnutím, které by mohl slabý výsledek vyvolat u koaličních Starostů, se ale nevyjádřil. „Po volbách se sejdeme," pravil pouze.

18:43 - Jihomoravský lídr Top 09 Jan Vitula je připravený pracovat v opozici. „Z dosavadních výsledků voleb je jasné, že jakékoliv vyjednávání o koalici je zbytečné. Jsme rádi, že budeme mít svůj klub zastupitelů. Pro kraj může být přínosná i naše práce v opozici," sdělil Vitula, který očekává zisk čtyř nebo pěti křesel v jihomoravském zastupitelstvu. On-line reportáž z Jihomoravského kraje najdete zde.

18:41 - Do druhého kola senátních voleb za Šumperk postoupili Miloslav Vlček (ČSSD) a Zdeněk Brož (KDU-ČSL).

18:39 - Do druhého kola senátních voleb za Mladou Boleslav postoupili dosavadní senátor Jaromír Jermář (ČSSD) a Adolf Beznoska (ODS).

18:37 - Komunistická strana je po úspěchu ve volbách do krajských zastupitelstev připravena podle předsedy Vojtěcha Filipa jednat o programových koalicích na principu poměrného zastoupení. Filip to řekl k předběžným výsledkům krajských voleb. Více se dočtete zde.

18:35 - Do druhého kola senátních voleb za Vsetín postoupil dosavadní senátor Jiří Čunek (KDU-ČSL) a Jindřich Šnejdrla (ČSSD). Více o výsledcích senátních voleb dozvíte zde.

18:33 - Senátorem za České Budějovice bude Jan Zahradník (ODS) nebo Jiří Šesták (STAN).

18:31 - Do druhého kola senátních voleb za Sokolov postoupili Zdeněk Berka (ČSSD) a Jiří Holan (KSČM).

18:29 - „Lidé jsou znechuceni z politiky a z toho, co se v tomto státě děje," řekl předseda hnutí Severočeši.cz František Ryba k nízké volební účasti. On-line reportáž z Ústeckého kraje najdete zde.

18:26 - U ČSSD v Libereckém kraji to vypadá, že voliči dali jasně najevo, co si myslí o dosavadní krajské vládě. Například stávající radní Pavel Petráček byl volební dvojkou ČSSD, ale v pořadí se rapidně propadne. Přeskáčou ho zejména ti, kteří s vedením kraje nemají nic společného. Lepší než Petráček je i lékař Pavel Novák, jenž kandidoval až s pořadovým číslem 16. On-line reportáž z Liberecka sledujte zde.

18:24 - Do druhého kola senátních voleb za Opavu postoupili Vladimír Plaček (ČSSD) a dosavadní senátor Václav Vlček (ODS).

18:21 - Do druhého kola senátních voleb za Zlín postoupili podnikatel Tomio Okamura (nezávislý) a hejtman Stanislav Mišák (ČSSD).

18:17 - Do druhého kola senátních voleb za Břeclav postoupili Jan Hajda (ČSSD) a Zdeněk Tesařík (KSČM).

18:16 - Do druhého kola senátních voleb za Náchod postoupili Milada Emmerová (ČSSD) a Jiří Valenta (KSČM).

18:15 - Do druhého kola senátních voleb za Domažlice postoupili Jan Látka (ČSSD) a Rudolf Salvetr (ODS).

18.12 - Do druhého kola senátních voleb za Brno-město postoupily Eliška Wagnerová (SZ) a Stanislava Slavíková (ČSSD). Další výsledky voleb do Senátu najdete zde.

18:10 - Faktickým vítězem se mohou i v Plzeňském kraji stát komunisté, kterým voliči zatím přidělili kolem tuctu křesel. Pokud hejtman Chovanec (ČSSD) naplní svůj negativní názor na velkou koalici s ODS, může se sociální demokracie v klidu domluvit právě s komunisty. Ti budou ale mít proti uplynulému volebnímu období v kraji ještě silnější pozici. Více o možných koalicích na Plzeňsku se dočtete zde.

18:07 - „Úspěch to zrovna není. Nemůžeme to srovnat, protože v žádných krajských volbách jsme nebyli. Veliký úspěch to ale zajisté není, to nám musí být jasné," uvedl šéf TOP 09 Karel Schwarzenberg. Dodal, že z toho strana musí vyvodit důsledky. Změny ve vedení ale nepředpokládá. Více o postoji šéfa TOP 09 zde.

18:04 - Spokojenost zatím panuje ve volebním štábu KDU-ČSL na pražském Karlově náměstí. Lidovci jsou spokojeni se ziskem v krajských volbách a s dílčím úspěchem senátních kandidátů Jiřího Čunka a Libora Michálka, kteří postoupili do druhého kola voleb. Křesťanští demokraté doufají, že jim volební výsledek pomůže v postupném návratu do vysoké politiky.

18:02 - Do druhého kola senátních voleb za Karvinou postoupili dosavadní senátor Petr Vícha (ČSSD) a Milada Halíková (KSČM).

18:01 - Do druhého kola senátních voleb za Rokycany postoupili Milada Emmerová (ČSSD) a Jiří Valenta (KSČM).

17:59 - Do druhého kola senátních voleb za Prostějov postoupili Božena Sekaninová (ČSSD) a Jaroslav Šlambor (KSČM).

17:56 - Zklamáním jsou dnešní volby pro zemanovce. „Uspěli jsme jen ve dvou krajích. Počítal jsem, že uspějeme ve čtyřech," vysvětlil předseda strany Vratislav Mynář. Zemanovci se pravděpodobně dostanou do krajských zastupitelstev ve Zlínském a Pardubickém kraji. Oproti očekávání je však zřejmě mine zastupitelstvo na Vysočině a v Moravskoslezském kraji. Podle něho v nynějších volbách získala kvůli špatným reformám navrch levice. „Na druhou stranu různé korupční skandály počínaje Davidem Rathem, pak náměstkem ústecké hejtmanky poškodily ČSSD. Komunistické hlasy jsou tak na úkor sociální demokracie," míní Vratislav Mynář.

15:51 - Krade se poněkud víc, než je zdrávo a je tím zasažen celý politický systém, řekl Deníku prezidentský kandidát Jiří Dienstbier. "Je třeba přijmout legislativní úpravy, tedy uzákonit majetková přiznání a prokazování nabytí majetku včetně sankcí," zdůraznil. Rozhovor s Dienstbierem najdete zde.

17:47 - Premiér Petr Nečas uvedl, že z toho, že vládní strany v krajských volbách v poslední době většinou neuspějí, se stává "železné pravidlo českého volebního cyklu". "Zřejmě s tím budeme muset počítat i do budoucnosti," dodal. Více zde.

17:40 - Do druhého kola senátních voleb za Třebíč postoupili Josef Zahradníček (KSČM) a František Bublan (ČSSD).

17:37 - Krajské volby dopadly pro vládní strany debaklem a Petr Nečas spolu se zbytkem ministrů by měl podat demisi. Tento vzkaz poslal premiérovi do Prahy jihomoravský hejtman a zároveň první místopředseda ČSSD Michal Hašek. „Volby se ukazují být Waterloo pro českou pravici i strany vládní koalice. Lidé hlasovali nejen v krajských volbách, ale také o současné vládě," řekl Hašek. Více zde.

17:30 - Volby skončily výrazným úspěchem levicových stran a porážkou pravice jako takové. Je to důsledek nutných vládních reforem, řekl novinářům předseda ODS a premiér Petr Nečas. Připustil, že na volebním neúspěchu se mohla odrazit také nejednotnost a rozhádanost členů ODS v poslaneckém klubu.

17:28 - Do druhého kola senátních voleb za Ostravu-město postoupili Karel Sibinský (ČSSD) a Leopold Sulovský (Hnutí Ostravak).

17:23 - ČSSD po sečtení hlasů v polovině okrsků vede v senátních volbách ve 13 obvodech, ODS v pěti, KSČM ve čtyřech a lidovci v jednom obvodu. Rozhodnuto je už ve čtyřech pražských obvodech.

17:14 - Město Brno jako bašta pravice patrně končí. Po sečtení 71 procent hlasů vedou sociální demokrati, za nimi středová KDU-ČSL a třetí jsou komunisté. ODS až čtvrtá.

17:10 - „Střetly se tu dva fenomény. Nízká volební účast, která nahrává stranám s tradiční základnou voličů, což se týká KSČM a KDU-ČSL. A také existuje v dobách zlých nemalá část lidí, kteří jsou přesvědčeni, že si tu prosperitu prostě odhlasují," okomentoval dosavadní volební výsledky I. místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

16:59 - Více než 50 procent zatím dosahuje podle odhadů volební účast ve většině z devíti českých obcí, kde se konají mimořádné komunální volby. Hlasování začalo dnes v 7:00, potrvá do 22:00, kdy se začnou sčítat výsledky nejen z komunálních, ale v těchto místech i krajských voleb.

16:56 - Jako vždy v klidu a s dýmkou v ruce. Přestože výsledky se zatím nejeví pro TOP 09 příznivě, její šéf Karel Schwarzenberg zatím jakékoliv chmury nepřipouští. Fotografům ochotně zapózoval sedící a kouřící na schodech Kaiserštejnského paláce. Kníže je znám svými obzvláště voňavými tabáky, které používá do své dýmky. „Mám svůj oblíbený obchod ve Washingtonu," prozradil Deníku, kde tabák kupuje.

16:51 - V 17:05 se s novináři setká premiér Petr Nečas. Zatím není jasné, zda ve štábu zůstane během večera, nebo ho zase opustí.

16:48 - Do druhého kola senátních voleb za Prahu 4 postoupili ředitelka Ústavu experimentální medicíny Eva Syková (ČSSD) a dosavadní senátor Tomáš Töpfer (ODS). Více se o průběžných výsledcích senátních voleb dozvíte zde.

16:44 - Do druhého kola senátních voleb za Prahu 12 postoupili současný senátor, historik a etnolog Tomáš Grulich (ODS) a bývalý starosta Prahy 12 František Adámek (ČSSD). Grulich získal v prvním kole 20,02 procenta hlasů, Adámek obdržel 17,33 procenta hlasů. 

16:42 - Jiří Pospíšil, kandidát ODS na hejtmana Plzeňského kraje, je přesvědčen, že pokud bude levice schopná sestavit v krajském zastupitelstvu většinu, udělá to. „Domnívám se, že KSČM už nebude spokojena s tichou podporou, pokud získá 20 procent, které má nyní," míní Pospíšil s tím, že ČSSD se tak bude muset natvrdo rozhodnout, zda bude otevřeně vládnout s komunisty. „A to v kraji, který osvobodili Američané. Byli by první," dodal lídr. O volbách v tomto kraji více zde.

16:39 - V Kaiserštejnském paláci, kde volby sledují špičky TOP 09, je dnes přítomna i policejní ochranka, a to kvůli ministru zahraničí, který ji využívá. Agenti se ale i přes avizovanou „změnu taktiky" po útoku na prezidenta drží zpátky. Novináři mají ke všem politikům TOP 09 naprosto volný přístup.

16:34 - „Prozatímní výsledky prvního kola senátních voleb vidím jako relativně slušný výsledek," říká místopředseda Pavel Drobil. Co se týče krajských voleb, vypadá to zatím, že ODS získá vedení v Plzeňském kraji, kde se o hejtmanský post uchází bývalý ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. „Úspěch v každém kraji je velký úspěch," říká Drobil s tím, že neshody mezi premiérem Petrem Nečasem a Jiřím Pospíšilem nyní roli nehrají. „Rovina krajská je zcela jiná než vládní, je to jiná odpovědnost a nasazení," dodává Drobil.

16:27 - Do druhého kola senátních voleb za Prahu 2 postoupili Libor Michálek (za Piráty) a Stanislav Křeček (ČSSD).

16:21 - Do druhého kola senátních voleb za Prahu 8 postoupili Jiří Dolejš (KSČM) a Daniela Filipiová (ODS). Průběžné výsledky ze senátních voleb najdete zde.

16:18 - Zdeňka Škromacha (ČSSD) zaskočila nízká účast ve volbách, která nahrála komunistům. "Ukazuje se, že klasické formy komunikace s voliči už netáhnou. Musíme změnit strategii a orientovat se na sociální sítě," řekl Deníku. "Budeme rádi, když počet obhajovaných šesti senátorských míst zdvojnásobíme," dodal. Více zde.

16:15 - Světlá desítka Schwarzenberg, kterou čepují ve volebním štábu TOP 09, začíná členům strany ještě více hořknout v ústech. Po sečtení téměř dvou pětin hlasů zatím strana nemá šanci na vítězství ani v jednom kraji. V senátních volbách má šanci na postup do druhého kola zatím jen jeden kandidát. 

16:10 - "Sociální demokracie je připravena spolupracovat s těmi politickými stranami, které mají podobný program a společně s námi se budou snažit zabránit privatizaci veřejného sektoru na úrovni krajů. To znamená zabránit privatizaci nemocnic a sociálních služeb," řekl Deníku předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Více zde.

16:05 - Jako lidovecká bašta v krajských volbách na Znojemsku ukázaly Žerotice. KDU-ČSL získala v obci téměř dvaapadesát procent hlasů, volit přišly dvě pětiny voličů. Druzí byli sociální demokraté s dvaceti procenty a komunisté s necelými sedmnácti. Občanští demokraté ani TOP 09 nezískali v obci ani hlas.

16:00 - Po sečtení čtvrtiny okrsků vede v nynějších krajských volbách ČSSD s 24,8 procenty před KSČM s 21,7 procenta hlasů. Na dalších místech jsou ODS, KDU-ČSL a TOP 09 a Starostové.

15:55 - Pro TOP 09 může být k zamyšlení, že ji na řadě míst poráží KDU-ČSL, z níž před dvěma lety vzešla, uvedl v ČT komentátor Jindřich Šídlo. Neboduje ani v senátních volbách v Praze, kde měla tendenci vytlačit ODS.

15:51 - V Horním Břečkově, malé vesničce na okraji Národního parku Podyjí, triumfovala Strana Zelených. Získali téměř devětatřicet procent hlasů. Volební komise v obci ovšem v urně našla jen dvacet hlasů. Zeleným proto k mimořádnému výsledku stačilo sedm hlasů. Jedenáct procent, čili dva hlasy, získala pirátská strana.

15:47 - O tom, ve kterých krajích by ODS měla šanci hejtmanství získat, nechce europoslanec Jan Zahradil spekulovat. „Nechci si dělat plané naděje ani být špatným prorokem. Pokud se podařilo motivovat naše voliče, aby dorazili k volbám, je to pro nás dobré. Ale teď to nedokážu odhadnout," říká Zahradil. Nižší účast by podle něj mohla být daná i tím, že se letos neobjevila agresivní kampaň opozice, jak tomu bylo v roce 2008. „Tehdy se ČSSD pokusila zneužít – a musím říct, že úspěšně – celostátní téma v krajských volbách. Letos jsme se s ničím takovým nesetkali."

15:30 - ČSSD po sečtení hlasů v pěti procentech okrsků vede v senátních volbách v sedmi obvodech a KSČM v pěti. Kandidáti ODS mají navrch ve třech obvodech, stejně jako zástupci KDU-ČSL včetně protikorupčního aktivisty Libora Michálka v Praze 2. TOP 09 vede v jednom obvodu. Po jednom z obvodů vedou prezident Agrární komory Jan Veleba jako nezávislý kandidát, Ostravak Leopold Sulovský a bývalá senátorka Václava Domšová (za ANO 2011)

15:20 - "Menší účast je pro mne zklamáním," řekl ve volebním štábu ODS europoslanec Jan Zahradil. Navzdory prvním výsledkům, které dávají větší šance levici, však neztrácí optimismus. "Jako vždy je třeba počkat až na další výsledky, protože první jsou sečteny malé obce, kde vítězí levice." 

15:18 - Tradiční baštou komunistů zůstaly i v letošních krajských volbách Podmyče na Vranovsku. KSČM ve vsi získala 76 procent hlasů, volilo ji totiž třiadvacet z třiceti lidí, kteří přišli hlasovat. Dva hlasy, neboli šest procent dostali Zemanovci. Po jednom hlasu dostala Suverenita, Strana svobodných občanů, DSSS, piráti a lidovci.

15:05 - Po první sečtení stovky okrsků vede v nynějších krajských volbách ČSSD s 25,8 procenta před KSČM s 24,3 procenta hlasů. Na dalších místech jsou ODS, KDU-ČSL a TOP 09 a Starostové.

15:02 - Atmosféra plná očekávání panuje od 14 hodiny také v Kaiserštějnském paláci v Praze na Malé straně, které si za sídlo volebního štábu zvolila TOP 09 a Starostové. Přítomno je už nyní téměř celé vedení strany včetně předsedy Karla Schwarzenberga a I.místopředsedy Miroslava Kalouska. Šéf strany se už novinářům svěřil, že dnešní den raději využil k houbaření. Patrně by v lese nebyl sám, podle prvních odhadů k urnám dorazila jen třetina voličů. Politici popíjejí pivo a klábosí v předsálí. Pro TOP 09 jsou letošní krajské volby premiérou – v roce 2008 strana ještě neexistovala. Zastoupení má jen ve čtyřech krajích prostřednictví zastupitelů STAN.

14:56 - Úspěchem pro ODS by bylo hejtmanské křeslo a udržení současného počtu senátorů, řekl České televizi europoslanec za tuto stranu Jan Zahradil.

14:50 - První senátní výsledek byl zveřejněn ve 14:27, a to z Prahy-Lochkova. Senátora si zde přišlo vybrat 140 z 505 voličů, tedy 27,72 procenta. Nejvíc hlasů, 38, od nich získal kandidát ODS Tomáš Grulich před Petrem Šimůnkem, kterého nominovala KSČM a který dostal 23 hlasů. Třetí byl František Adámek z ČSSD, kterého volilo 20 lidí.

14:48 - Nejrychleji měli letos sečteny výsledky krajských voleb v jednom z okrsků v Moravském Berouně na Olomoucku. Na volebním serveru se objevily 24 minut po uzavření volebních místností. Krajské zastupitele si přišlo vybrat 22 z 94 oprávněných voličů, volební účast tedy byla zhruba 23 procent. V okrsku jasně zvítězila KSČM s 50 procenty odevzdaných hlasů před Moravany s 13,6 procenta. O třetí místo se dělí ODS a Koalice pro Olomoucký kraj se starosty s devíti procenty. Více zde.

14:44 - Volby asi příliš lidí nesleduje. Ve dvou namátkou vybraných restauracích v Rokycanech v televizi běží program před Velkou pardubickou.

14:34 - Ve Volebním speciálu Deníku.cz  můžete najít první výsledky. Zatím jde o data z nejmenších okrsků. 

14:30 - "Jsem optimista a věřím, že obhájíme oranžové kraje," uvedl předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. "Koaliční jednání zahájíme hned, jak budou známé výsledky voleb," dodal. 

14:26 - Předseda TOP 09 a ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, který dnes volil v Sýkořici na Rakovnicku, si podobně jako při sněmovních volbách v roce 2010 s sebou nevzal hlasovací lístky. Než se odebral za plentu, dlouho vybíral z lístků, které mu dali členové volební komise. Prohlásil, že nabídka je bohatá jako v obchodním domě, ale o kvalitě prý není přesvědčen.

14:20 - V devíti obcích zůstaly jsou volební místnosti stále otevřené. Až do 22 hodin tam totiž probíhají doplňující volby do místních zastupitelstev. A protože se volí do stejné urny jako při krajských volbách, budou definitivní výsledky zhruba v polovině krajů známé až kolem třetí či čtvrté hodiny ranní v neděli.

14:18 - V Lukách u Doks, kde se volí současně v krajských i komunálních volbách, obyvatele volby do zastupitelstva Libereckého kraje příliš nezajímají. U místních mají jednoznačně přednost komunální volby – v nich tady do sobotního poledne odevzdalo hlas přes padesát procent voličů, zatímco při hlasování do krajských voleb je účast třetinová. „Lidi, co chtějí na kraj, tady moc neznáme," vysvětlila Anna Millerová, členka volební komise.

14:14 - Výsledky z prvních okrsků by měly být známé kolem patnácté hodiny.

14:04 - V krajských volbách nejvíce křesel obhajovala ČSSD, která ve všech 13 regionech před čtyřmi lety porazila všechny soupeře a získala hejtmanská křesla. Obsadila tehdy 280, tedy dvě pětiny míst v krajských zastupitelstvech. Podle předvolebních průzkumů by svou vůdčí pozici mohla obhájit.

14.00 - Volební místnosti byly uzavřeny, Český statistický úřad začne sčítat hlasy.

13:53 - Na poslední chvíli vyškrtl v pátek v poledne volební zmocněnec Strany práv občanů - zemanovci (SPOZ) ze sedmého místa kandidátky pro volby do zastupitelstva Plzeňského kraje Jiřinu Rippelovou, uvedla ČTK. Zemanovci ji zároveň nominovali jako kandidátu do Senátu na Domažlicku a Klatovsku. "O mém odvolání z kandidátky nic nevím, nikdo ho se mnou nekonzultoval, dozvěděla jsem se to dnes dopoledne," reagovala Rippelová. Její kandidatura do Senátu zřejmě platí. Rippelová se k zemanovcům přidala letos, zejména právě kvůli senátním volbám. Bývalá členka ČSSD neuspěla ve vnitrostranickém boji a sociální demokraté nominovali pro senátní volby na Domažlicku a Klatovsku svého poslance Jana Látku. Rippelové se to nelíbilo a později přijala nabídku zemanovců kandidovat do Senátu za ně. Více zde.

13:45 - Editor Deníku Tomáš Procházka to nevidí s volební účastí tak zle: "V Rokycanech (volí se i do Senátu) je ve volební místnosti docela rušno. Venku se udělalo hezky, tak jsme nakonec k volbám přece jen zašli, řekla mi jedna z voliček. Ve 21. století a čase sociálnich sítí by se měl někdo konečně zabývat i tím, jak volit elektronicky, kroutí nad systémem voleb hlavou 54letý Vladimír Krob."

13:41 - Na Znojemsku řeší možné porušení volebního zákona. Na prosklených dveřích kulturního domu ve znojemské městské části Oblekovice vítalo příchozí voliče po celý páteční den i sobotní dopoledne jméno lídryně kandidátky za ČSSD Bohumily Beranové. Předsedkyně komise ani šéf správního odboru v tom nespatřovali porušení volebního zákona. Přesto plakátek s telefonním číslem, vyzývajícím lidi k podání námětů a připomínek odstranili. "Předpokládám, že výzva k podávání námětů je zde již minimálně jeden rok. Zveřejnění jejího telefonní číslo nesouvisí nijak s volbami," vysvětlila předsedkyně komise Marta Lišková. Více zde.

13:37 - V Kadani kdosi jménem rodiče jedné z klientek domova důchodců nahlásil, že senioři tu dostávají obálky pouze s jedním lístkem. Je to lež," komentovala to ředitelka Městské správy sociálních služeb v Kadani Lenka Raadová. "Všichni naši klienti dostali obálky se všemi hlasovacími lístky." Zprávu mohl někdo vypustit účelově, Raadová je totiž devátá na kandidátce ODS. "Nejsem hloupá, abych něco takového dělala a naši klienti také ne, aby se v takovém případě neozvali. Cítím, že mě to poškozuje, ale v den voleb už s tím mnoho neudělám," dodala zklamaně. Radnice přesto přijala opatření - důchodci musejí buď přímo do volební místnosti nebo zatelefonovat, že chtějí volit, aby přišla komise s urnou.

13:34 - V některých volebních místnostech se lidé setkávali s průhlednými urnami. Ty jsou navíc opatřeny počítadly. Každý, kdo vhodí obálku, zmáčkne tlačítko a tak je přehled o tom, kolik lidí už odevzdalo svůj hlas. Takovou urnu mají například ve Skalici u České Lípy nebo v Jablonném v Podještědí.

13:30 - Nejvýše 30 procent zatím dosahuje podle dosavadních odhadů volební účast v krajských a senátních volbách ve všech krajích republiky. Vyplývá to z informací ČTK.

Volby on-line v Libereckém kraji můžete sledovat zde.

Volby on-line v Ústeckém kraji můžete sledovat zde.

Volby v Jihomoravském kraji můžete on-line sledovat zde.

Volby v Moravskoslezském kraji jsou on-line zde.

Volby v Jihočeském kraji sledujte on-line zde.

Volby v Olomouckém kraji sledujte zde.

Volby v Plzeňském kraji sledujte zde.

Volby ve Středočeské kraji sledujte zde.

Autor: Redakce

13.10.2012 VSTUP DO DISKUSE 52
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.
1 5

Vznikne dálniční obchvat Česka? Rodí se již v hlavách úředníků

Šéf hnutí ANO Andrej Babiš se sešel s prezidentem Milošem Zemanem v Lánech
8 14

Dvě třetiny osobností regionů nejsou spokojeny s výsledky voleb

Nepozvaný Cimrman a nejhlasitější skladba světa: zhlédněte nejlepší videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku od něděle 22. do pondělí 23. října 2017.

Za propad ČSSD a TOP 09 mohou podle politologa chyby i nepřesvědčiví lídři

/INFOGRAFIKA, ANKETA/ Povolební rozčarování zažívá strana, která od roku 2006 neměla méně než dvacet procent hlasů. Dramatický propad sociálních demokratů věštil předseda poslaneckého klubu Jeroným Tejc. „Varoval jsem před ním už na březnovém sjezdu strany,“ připomněl končící poslanec.

AUTOMIX.CZ

Tohle opravdu není Superb. Škoda v Číně prodává jednu zvláštnost

Pro Škodu je čínský trh velice důležitý, prodá na něm totiž nejvíc aut. Věnuje mu proto zvláštní pozornost, což je nově znát i na omlazené Octavii. Verze pro čínské zákazníky se totiž od té evropské poměrně dost liší. Samozřejmě to ale není poprvé, co jsou modely určené pro jiné trhy pozměněné.

Zákeřný meningokok vzal život mladé dívce

Život 18leté dívky si v Ostravě vyžádalo v minulých dnech meningokokové onemocnění. Onemocnění mělo v jejím případě velmi rychlý průběh. Mladá pacientka zemřela do 24 hodin poté, co se u ní projevily problémy.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT