Ruský prezident Vladimir Putin podepsal v pondělí 21. února 2022 výnosy uznávající nezávislost obou separatistických republik a oznámil, že na jejich území vyslal ruské vojáky v rámci "mírové mise".

Separatisté chtějí víc

Náměstek ruského ministra zahraničí Andrej Rudenko o den později oznámil, že Rusko uzná obě "lidové republiky" v rámci hranic, v nichž mají úřady těchto "republik" pravomoc. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov pak na tiskové konferenci uvedl, že tomu tak bude v rámci hranic, ve kterých se prohlásily republikami: "V hranicích, ve kterých existují a byly vyhlášeny," opakoval Peskov vytrvale na dotazy novinářů, kteří se snažili získat podrobnější vyjádření.

Podle vůdce separatistické Doněcké lidové republiky Denise Pušilina Rusko uznalo její nezávislost v hranicích celé Doněcké oblasti, tedy včetně území, které separatisté nyní nekontrolují. Při ostřelování ze strany proruských separatistů zemřeli na východě Ukrajiny od pondělí nejméně dva vojáci, dalších minimálně 12 jich bylo zraněno.

Náměstek ministra zahraničí Martin Dvořák (STAN) hovoří s novináři 22. února 2022 v Praze po jednání krizového štábu ministerstva zahraničí kvůli situaci na Ukrajině
Česko reaguje na kroky Moskvy: Ministerstvo si předvolalo ruského velvyslance

Obyvatelé Doněcku - bašty proruských separatistů - pozorovali v pondělí večer podle RFE/RL velkou kolonu tanků a obrněných vozidel, která kolem 21:00 středoevropského času projela centrem města a poté vyrazila směrem k městu Jasynuvata, a dále k takzvané linii dotyku. 

Skutečnost, že Rusko zahájilo vojenský vstup na ukrajinské území, vyvolala okamžitě nejen nesouhlasné reakce ze strany většiny západních zemí, které to označily za porušení mezinárodního práva, ale také vlnu internetového sarkasmu, jež se zaměřila především na zmíněná Putinova slova o mírové misi.

Online reportáž

Make Mongolia great again

Vtipálkům mimo jiné neušlo, že anglické slovo "peacemaker", tedy mírotvorce, se vyslovuje stejně jako "piecemaker", tedy doslova "výrobce kousků", někdo, kdo si z něčeho ukusuje. Hodně vtipů se proto zaměřilo na to, že Putin si tato dvě slova nejspíše popletl. Také další jeho výroky vyvolaly sarkastické komentáře.

Své také dostala snaha omluvit vojenský vpád na Ukrajinu tím, že prý jde o "historickou součást Ruska". Online humoristé v této souvislosti začali vzpomínat na Mongolskou říši, která existovala ve 13. a 14. století a byla druhou největší říší v dějinách, zabírající většinu území dnešního Ruska.

"Udělejme Mongolsko znovu velké," zaveleli internetoví sarkastici po vzoru prezidentské kampaně Donalda Trumpa.

Gliwice 2.0? Mnichov 2.0? Rok 1968 2.0?

Další vtipy se zaměřily na srovnávání současného ruského postupu s násilným obsazením Československa v srpnu roku 1968.

Nechyběly ani paralely s chováním nacistického Německa koncem 30. let minulého století, zejména na paralely týkající se tlaku na odstoupení tzv. sudetského území někdejšího Československa Německu, na fingované přepadení vysílačky v Gliwicích, které bylo záminkou pro napadení Polska v roce 1939.