Opřední místa na pomyslné pásce nepřijatelných výroků se s Kubatou přetahují předseda vlády Mirek Topolánek, teplický primátor a senátor Jaroslav Kubera nebo lidovecký šéf Jiří Čunek. Nijak za nimi nezaostává ani sociální demokrat David Rath.

Socioložka Jiřina Šiklová Deníku řekla, že politici vycítí, s čím budou mít úspěch: „Pokud tyto projevy oceňujeme, pak je napodobují ostatní.“ Premiér například neváhá sněmovnu přirovnat k bordelu a opoziční poslance nazvat „bandou kreténů“.

„To vše je daleko za přípustnou mírou. Někdy je i silnější výraz zcela namístě, ale člověk ho musí reflektovat, použít v kontextu, ne jako součást své běžné mluvy,“ míní socioložka. Příkladem politika, který přesně ví, kde je ona hranice, ačkoli pro peprnější výraz sáhne poměrně často, je ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Dodnes se často cituje jeho označení rakouských ekologických aktivistů, kteří občas blokují hranice, jako „magorů“.

Vulgarity českých politiků neberou konce. Minulý pátek se jejich nekorunovaným králem stal ústecký primátor Jan Kubata (ODS). Deník zaznamenal jeho sprosté výkřiky na rozhodčí ledního hokeje: „Jak to pískáte, č….i, dostanete na držku. “

Po zápase se ke svým výrokům dokonce přihlásil: „Byl jsem tam a řekl jsem to, co si myslely čtyři tisíce fanoušků.“ Podle bývalého mluvčího Václava Havla a autora knih o společenském chování Ladislava Špačka politici nastavují určitou laťku i v této oblasti.

„V případě Kubaty jde o selhání, za něž se jako primátor musí omluvit. Na druhou stranu magistrát není hokejový stadion, kde bych to nebral tak tragicky,“ míní Špaček Podle něj je Kubata, podobně jako Topolánek, impulzivní člověk, který se nechává strhnout atmosférou. „Těžko zvládá svoje emoce a temperament, takže k podobnému selhání má blízko,“ uvedl Špaček.

I tak si myslí, že Kubatova slova byla hodně přes čáru a měl by myslet na to, že primátorem je 24 hodin denně. Přeborníkem v silných výrazech či gestech je premiér Mirek Topolánek. Na setkání s podnikateli v květnu 2005 například řekl: „Když se bavíme o evropské ústavě, tak musím říct – a to slovo použiju naprosto odpovědně – je to obrovský shit.“ Jeho vztyčený prostředníček do řad opozičních poslanců už je legendární, stejně jako pozdější premiérův výklad: „Jen jsem ukazoval Kalouskovi, že je jednička.“

Topolánkovi chybí sebekontrola Psychiatr Jan Cimický Deníku řekl, že ryba vždycky smrdí od hlavy. „Panu premiérovi chybí vnitřní sebekontrola a především někdo, kdo by ho v jeho blízkém okolí usměrnil,“ dodal. Socioložka Jiřina Šiklová míní, že politici vycítí, s čím budou mít úspěch: „Pokud tyto projevy oceňujeme, pak je napodobují ostatní.“ Nemyslí si ale, že korektní politik by působil směšně.

„Martin Bursík v předvolebních debatách upoutal voliče právě tím, že byl slušný,“ uvedla Šiklová. Připomněla, že třeba ministr Jan Masaryk uměl použít i silnější výraz, který ovšem nikdy nepřesáhl míru vulgarity. „Na to ale musí mít sociální inteligenci, aby rozeznal, co si může a co už nesmí dovolit. Takový je třeba šéf diplomacie Karel Schwarzenberg,“ uzavřela Šiklová.

MIREK TOPOLÁNEK (ODS)
„Tak jdi pryč, vole! Já ti nevím, proč…“ premiér Mirek Topolánek ke Kateřině Jacques poté, co bylo 5. prosince 2007 kvůli tzv. porcování medvěda ohroženo schválení koaličniho návrhu státního rozpočtu na rok 2008

JIŘÍ ČUNEK (KDU-ČSL)
„Já čistím jenom od vředu, to dělají lékaři taky, ne?“ senátor a starosta Vsetína Jiří Čunek v listopadu 2007 v pořadu Na vlastní oči TV Nova na adresu
vsetínského domu obývaného Romy

DAVID RATH (ČSSD)
„Podle mého soudu nejde o chlapa s gulami, ale o velkého poseru.“ ministr zdravotnictví David Rath, květen 2006 – reakce na Topolánkovo
odmítnutí účasti v televizní debatě

JAROSLAV KUBERA (ODS)
„Nemůžu podpořit touhy neukojených feministek, kterým žádné sexuální harašení nehrozí.“ Jaroslav Kubera, senátor, primátor Teplic, 2004 – zdůvodnění, proč by zákoník práce neměl mít paragraf o sexuálním obtěžování

Špičky jsou odrazem hrubnoucí společnosti

Odborník na etiketu Ladislav Špaček si myslí, že vulgarita jde dobře na odbyt.

Proč jsou politici stále vulgárnější?

Společnost nehrubne proto, že jsou takoví politici, ale politici jsou produktem společnosti, která zhrubla. Copak by před deseti lety mohl například vzniknout film s názvem Po hlavě do pr….? Dnes neexistuje žádné tabu, vulgaritu produkují média i krásná literatura, časopis bez nahé ženy na obálce je vlastně neprodejný. Je to odraz společenské poptávky a nálady. Nedivme se, že politici se tomuneubrání.

Takže si na sprosťárny politiků musíme zvykat?

Neměli bychom je dávat za vinu jen jim. Pravda, oni mají vyšší závazek nežmyostatní, proto by také měli chodit vybraně oblečení a měli by se slušně vyjadřovat, měli by udávat jakýsi směr. Když si ale poslechnete, jak se spolu baví děti cestou do školy, tak shledáte, že to je pravý odraz naší společnosti. Slovo, které jsme my kdysi říkali jednou za měsíc, je v jejich slovníku všudypřítomné a neobejde se bez něj jediná věta. Jenže to je pak začarovaný kruh.

Copak není výzvou pro inteligentnější politiky jít naopak příkladem?

V projevech před lidmi se většina z nich mírní. Pokud jde o vystupování na veřejnosti, tak až na některé Topolánkovy excesy se snad chovají slušně. Měli by být takoví pořád. Je také pravda, že když jdou na hokej, tak si tam jdou zařvat jako všichni chlapi.