Je ale možné, že nakonec zvolí nestranického kandidáta z řad respektovaných odborníků, sdělily dnes zdroje z nejmenší vládní strany. Podle informací ČTK se zřejmě nechystá rozsáhlejší vládní "rošáda", při níž by si strany vzájemně vyměnily některá ministerstva. 

"Podle koaliční smlouvy má tento resort na starosti a ve své odpovědnosti strana Věci veřejné, takže budu o obsazení tohoto resortu jednat s představiteli této koaliční strany," řekl dnes na úřadu vlády novinářům premiér Petr Nečas (ODS). 

Ministr školství Dobeš na středečním jednání vlády oznámil úmysl rezignovat na svou funkci, protože nesouhlasí s dalšími vládními škrty ve svém rozpočtu. Podle informací ČTK vedení VV dnes zahájilo jednání o možném Dobešově nástupci. "Nebudu hodnotit jednotlivá jména, v pohybu je několik jmen a budeme o tom jednat," řekl novinářům premiér. 

Nejmenší vládní strana má mezi svými členy několik lidí, kteří mají ke školství blízko. Pětačtyřicetiletá místopředsedkyně VV Dagmar Navrátilová je pedagožka. V Poslanecké sněmovně zastává funkci místopředsedkyně výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu. Je také členkou výboru pro regionální školství. Svou možnou kandidaturu dnes na otázku ČTK nekomentovala. Podle zdroje ČTK však z úvah o tom, že by se mohla stát novou ministryní, "nebyla zrovna nadšena". 

Učitelkou je také pětatřicetiletá poslankyně VV Jana Drastichová ze severomoravské Orlové. Absolventka Pedagogické fakulty Ostravské univerzity dnes měla celý den vypnutý telefon. Učitelem a později ředitelem školy byl místopředseda strany Milan Šťovíček, který je dnes zároveň starostou Litvínova. "O nástupci pana Dobeše budeme jednat v úterý," řekl dnes. Právě v úterý zasedne předsednictvo a posléze poslanecký klub strany, aby kandidáty na ministra projednal. 

Zdroje obeznámené s dnešním jednáním uvnitř strany uvádějí, že se VV možná nakonec přikloní k variantě výběru nestranického kandidáta. "Měl by to být respektovaný odborník, proti kterému nebude nikdo mít co namítnout, který bude mít nějakou vážnost, a když něco řekne, tak bude pravděpodobné, že to prosadí," řekl ČTK jeden ze zdrojů. 

Podle dalšího zdroje může být nevýhodou kandidátů z řad členů strany, že sice rozumějí školství, ale nejsou připraveni stanout v čele ministerstva školství, které je zatíženo rozpočtovými škrty i odporem akademiků k reformě vysokých škol. "Ministr musí být kromě odborníka na školství i politik a manažer," uvedl zdroj. Zvažovaní kandidáti VV prý takové vlastnosti zřejmě nemají. "Ministr by také měl dopředu mít vytvořen tým lidí, kteří s ním do čela resortu přijdou, na což tito lidé nemají čas," dodal zdroj. ¨

Vizitky možných nástupců ministra školství Josefa Dobeše 

Jana Drastichová (VV; 35 let) - poslankyně za Moravskoslezský kraj (od května 2010). Vystudovala Pedagogickou fakultu Ostravské univerzity a poté začala učit na základní škole. Ve sněmovně je místopředsedkyní mandátového a imunitního výboru a členkou výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu. Je předsedkyní VV v Moravskoslezském kraji.

Dagmar Navrátilová (VV; 45 let) - místopředsedkyně VV (od května 2011), členka Poslanecké sněmovny (od května 2010). Rodačka z Olomouce vystudovala filozofickou fakultu tamní Univerzity Palackého, obor učitelství českého a německého jazyka. Deset let učila na gymnáziu, od roku 2001 působila jako překladatelka a tlumočnice. Ve sněmovně je místopředsedkyní výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu a členkou výboru pro sociální politiku. Od roku 2010 je předsedkyní VV v Olomouci, od loňského září je místopředsedkyní krajské rady VV v Olomouckém kraji. Loni v květnu neúspěšně kandidovala na post předsedkyně strany. Je vdaná, má tři děti.

Milan Šťovíček (VV; 54 let) - poslanec (od května 2010), místopředseda VV (od května 2011), starosta Litvínova. Po maturitě pracoval v okresním muzeu jako zoolog. Poté vystudoval pedagogickou fakultu v Hradci Králové, obor biologie - pedagogika, a začal učit na základní škole v Meziboří u Litvínova, kde se v roce 1990 stal ředitelem. Později byl jmenován ředitelem Střední odborné školy pro ochranu a obnovu životního prostředí, Scholy - Humanitas. V roce 2003 byl zvolen litvínovským místostarostou a po volbách v roce 2006 starostou města. Byl členem ODS. V roce 2009 byl z funkce starosty odvolán a poté vystoupil i z ODS. Po komunálních volbách v roce 2010 již jako člen VV usedl opět do křesla starosty Litvínova. V Poslanecké sněmovně je předsedou výboru pro životní prostředí.