Koalici ale chtějí udržet. Po jednání poslaneckého klubu to řekla šéfka frakce Karolína Peake.

„Když čistý stůl, tak čistý stůl. Pokud máme ctít presumpci viny,“ řekl dnes předseda strany a ministr vnitra Radek John k výčtu ministrů, kteří by měli odejít v případě, že budou odvoláni ministři VV John, Vít Bárta a Josef Dobeš. Jejich rezignaci chtějí občanští demokraté a lídři TOP 09.

„TOP 09 je jediná koaliční strana, která není postižena žádným korupčním skandálem, a nemá proto žádný důvod k personálním změnám,“ řekl ČTK v reakci na usnesení VV ministr Kalousek. Premiér a šéf ODS Petr Nečas pak oznámil, že nemíní přistoupit na výměnný obchod. Zopakoval ale, že rozhodně počítá na jaře s rekonstrukcí kabinetu. Trvá na odchodu Johna, a to kvůli nespokojenosti s jeho prací.

Ministr Fuksa je v sobotu na výletě v Římě, komentovat dění v Praze odmítl. „Chápeme, že VV neměly v poslední době čas sledovat dění v ostatních resortech. Jinak si neumíme představit jejich útok na koncepci hospodaření v Lesích ČR,“ sdělila ČTK jeho mluvčí Tereza Dvořáčková s tím, že kritizovaný dokument vláda ministrovi uložila jednohlasně uskutečnit. Strategii, která má stanovit pravidla pro prodej lesů, ale vláda v zimě vzala pouze na vědomí.

„O personálním složení vlády rozhoduje její předseda. S ním denně komunikuji, k mé práci nemá, pokud vím, výhrady, vyjádřil se dnes, myslím, jasně,“ řekl Vondra.

VV budou podle Peake nadále zodpovědnou stranou. „Zdůrazňujeme, že tuto vládu nerozbíjíme. Koaliční smlouvu vypovídat nebudeme. Zároveň se nic nemění na našem boji proti korupci, nadále podporujeme transparentní a demokratické principy,“ řekla Peake. „Naši ministři jsou ochotni nabídnout své funkce, pokud to napomůže akceschopnosti vlády,“ dodala. Poslanecký klub je podle Peake připraven podpořit vládu, ve které ale nebudou Kalousek, Vondra a Fuksa. Pro návrh na klubu hlasovalo 20 poslanců, jeden byl řádně omluven.

Peake také vyvracela spekulace, že dva poslanci VV, kteří byli dříve členy SNK-ED, se chystají klub opustit. Na dotaz ČTK to odmítl také jeden z nich Jiří Štětina.

Jen dvě varianty

John na tiskové konferenci uvedl, že existují ještě dvě varianty východiska ze současné situace a to, že VV vládní koalici opustí nebo odejdou ministři, jejichž hlavy žádá ODS a TOP 09. VV podle něj chtějí dál naplňovat svůj program, pro což jim největší prostor dává vládní angažmá. Odchod v koalice VV dál nevylučují, pokud se nepodaří vyjednat svůj požadavek. Bylo by to ale nejzazší řešení.

Peake řekla, že dnešní usnesení je mandátem pro jednání koaličních lídrů stran. Předsedkyně frakce očekává, že předseda vlády takové jednání svolá. Dosud ho ale o to strana nepožádala. Podle informací ze zákulisí jednání stranických orgánů ODS a TOP 09 se dnes s velkou pravděpodobností žádné koaliční jednání neuskuteční.

VV se zmítají v krizi, kterou vyvolala aféra kolem údajného uplácení poslanců ministrem dopravy a neformálním lídrem VV Vítem Bártou. Bárta rezignoval.

Rebelující poslanci Kočí a Huml vyzvali VV k podpoře vlády

Poslanci Kristýna Kočí a Stanislav Huml, kteří vypověděli loajalitu vedení Věcí veřejných, se dnes ve veřejné dopise obrátili na poslance VV a vyzvali je ke společnému jednání a k podpoře vlády Petra Nečase. Dopis Kristýny Kočí má ČTK k dispozici. Humlovu výzvu zveřejnil server idnes.cz. O tom, zda má strana vypovědět koaliční smlouvu, sněmovní klub nejmenší vládní strany právě jedná.

VV se zmítají v krizi, kterou vyvolala aféra kolem údajného uplácení poslanců ministrem dopravy a neformálním lídrem VV Vítem Bártou. Bárta rezignoval. Vláda požaduje odchod dalších dvou ministrů - ministra vnitra Radka Johna, který je předsedou strany a ministra školství Josefa Dobeše.
"Pojďme se sejít a pokusme se společně jednat. Chovejme se zodpovědně k voličům této země, nedovolme pád vlády a předčasné volby," uvedla v prohlášení Kočí, která byla tento týden vyloučena z poslaneckého klubu VV i ze strany.

"Vy slušní, pracovití jste dostali jasnou a srozumitelnou nabídku od obou koaličních partnerů - vytvořte klub Naštvaných Věcí veřejných a pojďme dál. Hlásím se do něj, i když vím, že to bude těžké," uvedl Huml, který ve čtvrtek opustil poslanecký klub sám.

Strana už má tři vyloučené poslance. Jako prvního vyloučila Jaroslava Škárku, který promluvil v médiích o údajných úplatcích za loajalitu.
Bárta podal rezignaci v pátek po poledni. Chce prý z kabinetu odejít, aby jej nepoškozoval, dokud se nevysvětlí podezření, že údajně uplácel své stranické kolegy. Čelí také kritice, že vstupem do politiky chtěl hájit zájmy své agentury, což uvedl v několik let starém firemním strategickém dokumentu, který v pátek zveřejnila Mladá fronta Dnes. Nečas považuje Bártův odchod z ministerstva za nedostatečné řešení.

Čtěte také: ODS se bude radit o dalším postupu ve vládní krizi