Někteří členové strany na listině Úsvitu kandidovat nehodlají, tři místopředsedové VV kvůli tomu rezignovali. Okamura v sms napsal, že žádnou oficiální zprávu o podpoře Úsvitu od VV nemá. Je ochoten přijmout některé úspěšné komunální politiky VV, předvolební koalici ale s VV vytvořit nechce.

Několik shod

Senátor spolupráci dvou menších politických uskupení už dříve nevyloučil, podle něj mají VV s jeho hnutím shodné některé programové cíle, které se týkají prosazování přímé demokracie.

„Na včerejším grémiu strany bylo schváleno usnesení vyslat představitele VV na kandidátky Hnutí Úsvit Tomia Okamury, s nímž nás spojuje programová vize knihy Úsvit nezávislého ekonoma Pavla Kohouta," sdělil předseda VV Vít Bárta. Bárta bude na základě rozhodnutí grémia dále jednat o spolupráci s Okamurou.

Klasnová kandidovat nebude

Kvůli rozhodnutí grémia na své funkce rezignovali tři z pěti řadových místopředsedů strany – exposlanec Michal Babák, Jana Drastichová a Zdeněk Renc. Kandidovat na kandidátce Úsvitu nechce ani Bártova manželka a někdejší šéfka poslaneckého klubu VV Kateřina Klasnová. Bártu jejich rozhodnutí prý „velmi mrzí". Nové vedení si strana zvolí na listopadové konferenci.

„Nemám žádnou oficiální zprávu o tom, že VV podpoří Úsvit a ani předseda VV mne o tom v tuto chvíli neinformoval," napsal Okamura. „Nadále platí, že Úsvit bude mít zcela samostatné kandidátky a nebude vytvářet žádnou předvolební koalici. Rádi však dáme prostor na kandidátkách konkrétním osobnostem, které mohou být přínosem v prosazení přímé demokracie," upřesnil Okamura. Je ochoten diskutovat o tom, že by se na kandidátce mohli objevit úspěšní komunální politici či lékaři, které VV ve svých řadách mají.

„Prosazovala jsem samostatnou kandidátku VV, byť to byla samozřejmě varianta, která skrývala také mnohá úskalí. Nicméně kandidovat na kandidátní listině Úsvitu přímé demokracie by bylo proti mému přesvědčení," řekla Klasnová. „Já osobně se hodlám věnovat nadále komunální politice. A zvažuji i magistrátní volby na podzim 2014," uvedla politička.

Bez zodpovědnosti

Podobně jako Klasnová i Babák prosazoval, aby se VV zúčastnily podzimních voleb jako samostatný politický subjekt. „Zvítězila vize silného předsedy, který dokázal přesvědčit o správnosti jiného řešení a já to plně respektuji. Na druhé straně to považuji za velmi závažné rozhodnutí a já za něj z pozice vedení strany nemohu a nechci nést odpovědnost," odůvodnil svůj odchod z vedení strany Babák. Nadále chce pracovat pro regionální organizaci VV.

Okamura dnes uvedl, že zájem o spolupráci s jeho Úsvitem přímé demokracie má strana Moravané, Hnutí za přímou demokracii či NS-LEV 21 vedený expremiérem Jiřím Paroubkem. O tom, zda budou VV kandidovat samostatně, se ve straně už delší dobu diskutovalo.

Úsvit už dříve uvedl, že chce sestavit kandidátky ve všech krajích, na listiny přijme i zástupce jiných stran.