Vzápětí oznámili konec v nejmenší vládní straně i ministr dopravy Pavel Dobeš a například poslanci Viktor Paggio, Dagmar Navrátilová či Lenka Andrýsová. Nové politické uskupení kolem Peake má dostatek členů, aby s ním mohla mít koalice sněmovní většinu. K ní by bylo třeba, aby se k Peake přidalo sedm dalších poslanců.

Sněmovní matematika

Premiér Petr Nečas novinářům řekl, že kroky Peake jsou pro něj novinkou. Je pro něj důležité, aby vláda měla ve sněmovnu jistou většinu. Stejně hovořil předseda vlády před dvěma týdny, když VV hrozily odchodem z vlády, neuvedl tehdy ale, s kolika poslanci přesně by byl ochoten vládnout. „Sněmovní matematiku známe všichni. Vláda potřebuje mít jasně definovanou většinu,“ řekl předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura. Na dotaz, zda by takovou většinu mohl tvořit i dostatečný počet nynějších poslanců VV, kteří by se přidali k Peake, odpověděl, že ano. „I tak by ale bylo ještě nutné ověřit, že budou nadále podporovat vládní prohlášení,“ dodal.

Opoziční sociální demokraté znovu vyzvali politickou scénu k uspořádání předčasných voleb v červnovém termínu. Rozklad VV podle předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky oslabí a zkomplikuje pozici vlády ve sněmovně. „Opírání se o nové odpadlíky z VV kolem Peake dále podlomí vládní legitimitu,“ myslí si Sobotka. ČSSD proto podle něj pokládá za vysoce aktuální myšlenku nových voleb a vyzývá k jejich uspořádání v co nejbližším červnovém termínu.

Neplnění slibů

Peake nesouhlasí se směřováním nejmenší vládní strany. Hlavním zlomem pro její rozhodnutí prý byla poslední koaliční krize, kdy nesouhlasila s postupem stranického vedení. Ministrům za VV tehdy uložilo podat podmíněné demise. „Nemohu již nadále souhlasit s prosazovaným politickým stylem destrukce a nesrozumitelných kroků,“ uvedla s tím, že VV nejsou schopny prezentovat splněné sliby. „Je to rozhodnutí konečné a nevratné,“ zdůraznila Peake. Někteří její kolegové o něm podle ní ví.

O Peake se hovořilo jako o horké kandidátce na předsedkyni VV. Dlouho prý zvažovala, zda může kandidovat, s konečnou platností došla k názoru, že ne. Nepovedlo se jí podle jejích slov získat podporu kolegů pro vizi znovunastartování Věcí veřejných.

„Čára za dosavadním fungováním musí být jednoznačná a nepochybná,“ uvedla a nabídla „poctivým členům VV“ účast v nové platformě. Nechce ale prý být přeběhlíkem. Bude dodržovat program, se kterým šly VV do voleb, a koaliční smlouvu, kterou VV uzavřely s ODS a TOP 09.

Peake chce stavět

Podrobnosti o nové platformě zveřejní vicepremiérka v nejbližších dnech. Nové uskupení by se mohlo stát součástí vládní koalice místo původních VV. „Chci stavět, nikoli už bořit,“ uvedla.

Poslanecký klub se zbylými členy VV bude jednat ve středu. Uvidíme, kolik se nás sejde, uvedla místopředsedkyně sněmovny Kateřina Klasnová.

Koalice nyní ve sněmovně disponuje hlasy 52 občanských demokratů, ale to včetně Pavla Béma, TOP 09 má 41 členů. Ke 101 hlasu tak větším koaličním stranách chybí osm nebo devět poslanců. Za Věci veřejné se jich do sněmovny dostalo po volbách před dvěma lety 24. Odpadli zatím Kristýna Kočí, Stanislav Huml, Jaroslav Škárka, stranu opustil i exministr Josef Dobeš.

VÍCE ČTĚTE ZDE: ČSSD: S přeběhlíky bude vláda ztrácet legitimitu, chceme volby