VV zatím podle neoficiálních informací vybírají nového ministra z trojice svých poslanců, kteří mají učitelské zkušenosti i vzdělání. Nakonec ale možná podle zdrojů z nejmenší vládní strany sáhnou po nestranickém kandidátovi, který by měl větší manažerské zkušenosti.

Nového ministra čeká několik dlouhodobějších problémů a kromě toho má letos v resortu zmrazit 2,5 miliardy korun, pokud se tedy nechce vzepřít vládě stejně jako jeho předchůdce. Dobeš se rozhodl skončit právě kvůli svému odporu proti plánovaným úsporám. Kabinet je zdůvodňuje tím, že jde o nutnou reakci na slabší výkon hospodářství.

Víc škody než užitku

Důvod, jímž svůj odchod vysvětluje Dobeš, dnes stínový ministr školství za ČSSD Marcel Chládek označil za záminku. Podle něj ministerstvo prostě nezvládal a způsobil tam víc škody než užitku. Dobeš dnes oznámil, že demisi podá v pátek a odejde koncem března.

Jeho nástupce bude muset rozhodnout nejen o tom, kde letos ušetřit. Musí například říct, jak pokračovat v reformě vysokoškolského vzdělávání, kterou většina akademiků i řada studentů v podobě, jak ji navrhl Dobeš, odmítá. Bude se muset vyrovnat i s problémy v čerpání fondů EU a čekají ho také otázky na kritizované státní maturity.

Modernizace VŠ

Do konce svého působení ve funkci Dobeš již nestihne připravit všechny naplánované programy z Evropské unie za 6,2 miliardy korun. Dnes novinářům řekl, že proto chce přesunout 2,5 miliardy korun přímo školám na zlepšení přírodovědných a technických oborů a na modernizaci vysokých škol. Eurokomisař pro zaměstnanost a sociální věci László Andor dnes uvedl, že komise stále vidí nedostatky v operačním programu Vzdělávání a konkurenceschop­nost. Od posledního setkání před měsícem v Bruselu prý sice nastal pokrok, zatím ale tento proces ještě zdaleka není ukončen.

VV zatím podle neoficiálních informací jako o nástupci uvažují o někdejší pedagožce a místopředsedkyni školského výboru sněmovny Dagmar Navrátilové, poslankyni VV se zkušeností učitelky Janě Drastichové a rovněž o bývalém učiteli, později i řediteli školy a dnes také poslanci VV Milanu Šťovíčkovi.

Miliardy navíc

Nového ministra školské odbory chtějí vyzvat, aby zkusil šetřit spíš na provozu úřadu a na investicích. Kvůli hrozícím škrtům nevyloučily ani stávku. Kantoři mají letos slíbeny čtyři miliardy navíc, plat se jim tak měl zvýšit o 500 až 1500 korun měsíčně. Část těchto peněz jim bude muset nový ministr či ministryně nejspíš zase vzít.

Předseda České konference rektorů Václav Hampl v souvislosti se škrty hovořil o „nepřijatelnosti střednědobého výhledu rozpočtu pro vysoké školy, který je pro celý vysokoškolský systém likvidační“.

O úsporách ve výdajích na veřejné vysoké školy dnes hovořil i premiér. Stát by měl v budoucnu na veřejných VŠ financovat pouze standardní dobu studia a zvýšit by se měl podíl studentů, kteří absolvují jen bakalářské studium. Státní podpora by podle něj také měla zohledňovat, zda je vysoká škola špičkovým pracovištěm, nebo má nižší kvalitu. Celkově by to prý mohlo vést k úspoře asi 1,5 miliardy korun, a přitom to nevyžaduje změny zákonů.

ČTĚTE: Josef Dobeš: Na vládě to byl masakr