Občanští demokraté přicházejí o své výlučné postavení na radnicích mnoha velkých měst včetně statutárních. Poprvé také prohráli komunální volby v Praze, dosud považované za jejich baštu. Po květnových sněmovních volbách se teď už podruhé museli v hlavním městě sklonit před TOP 09. Podle šéfa strany Petra Nečase tyto výsledky odrážejí pověst místních politiků strany, která mnohde včetně Prahy není kvůli skandálům dobrá.

Vítězem komunálních voleb se stejně jako v minulosti stali nezávislí kandidáti a různá jejich uskupení, kterým v součtu voliči odevzdali jasnou většinu hlasů. Komunální volby jsou tradičně jejich doménou. Za vítěze se ale v jistém smyslu mohou považovat i lidovci, kteří se znovu připomněli po vnitrostranických sporech a po debaklu v jarních sněmovních volbách, kdy se poprvé v historii nedostali do dolní komory. Podle politologa Zdeňka Zbořila se v komunálních volbách ukázalo, že křesťansko-demokratický a křesťansko-sociální proud z regionů nezmizel.

ČSSD boduje i v komunálních volbách

Spokojena může být i ČSSD. Kromě toho, že se může považovat za vítěze prvního kola senátních voleb, bodovala i v komunálních volbách: podle průběžných výsledků vede ve 13 ze 24 statutárních měst, zatímco její konkurent ODS jen ve čtyřech, a celkově se při volbách zastupitelů podle všeho stane třetí nejúspěšnější stranou v zemi. Spokojeni jsou se svými zisky i komunisté.

Koaliční TOP 09 může slavit jen částečně, naopak třetí vládní strana, Věci veřejné (VV), skončila v poli poražených. Úspěchem TOP 09 je především vítězství v Praze, kde tato strana letos už podruhé porazila občanské demokraty. V jiných regionech již tak oslnivého výsledku nedosáhla. Na to v sobotu upozornil politolog Bohumil Doležal, který ČTK řekl, že strana je zakotvena jen v Praze, ale jinde sílu nemá. Proto podle něj může mít problém udržet se v budoucnu jako relevantní strana. Doležal nevyloučil ani to, že TOP 09 by mohl čekat osud ODA, US-DEU či zelených, kteří z vrcholné politiky vypadli.

Véčka ve volbách propadly

Neúspěchem skončily volby pro VV, které po jarním proniknutí do sněmovny a po získání vládních křesel zřejmě očekávaly větší voličskou podporu. Politolog Doležal na adresu VV prohlásil, že to „s nimi zacvičí“. V tisku se už tento týden objevily informace o tom, že ve straně rostla před pátečními a sobotními volbami nervozita a obavy ze špatného výsledku. Prý v ní také sílí hlasy kritizující to, že strana prý opustila svůj program a příliš se na politickém spektru vychýlila doprava. První reakcí na volby bylo sobotní oznámení, že VV uspořádají ideovou konferenci, na níž zhodnotí výsledky hlasování.

Jakkoli komunální volby zpravidla přímo neovlivňují celostátní politiku, nelze vyloučit, že situace uvnitř VV může tuto stranu rozkolísat tak, že by to mohlo ohrozit stabilitu vládní koalice. Mimo jiné opoziční ČSSD už několikrát tlačila právě na VV, aby podpořily některé levicové návrhy, k nimž měl prý volební program VV blízko. VV dosud tomuto opozičnímu vábení odolaly, ale to se nyní může změnit.

Dění ve volebních štábech on-line:

19:30 - Premiér Petr Nečas připustil, že volební výsledek ODS odráží ztrátu důvěryhodnosti a získat ji zpět, bude podle šéfa strany „běh na dlouhou trať“.

18:46 -Výsledky komunálních voleb, ve kterých zatím ODS ztrácí především ve větších městech, nijak neovlivní situaci ve vládě. Taková byla první reakce premiéra a šéfa ODS Petra Nečase na dosavadní zprávy o sčítání hlasů. „Situaci ve vládě to neovlivní ani o milimetr,“ prohlásil Nečas. ODS zatím ztrácí na všech hlavních „komunálních frontách“. Zvlášť markantní je to ve větších městech, především v Praze, kde by zvítězit mohla TOP 09. ODS by tak nejenom ztratila většinu, ale nakonec by se vůbec nemusela podílet na vedení města. Až dosud měla ODS v zastupitelstvu většinu. Podle Nečase situace v hlavním městě „odráží i únavu voličů“ po letech vlády ODS. „Výsledek z roku 2006 byl epochální a žádná strana už možná v budoucnosti nemusí zopakovat,“ dodal omluvně Nečas. Podle pražského lídra Bohuslava Svobody je stávající výsledek odrazem toho, jak pracují jednotlivá sdružení.

18:30 -V Praze to zatím vypadá na vítězství TOP 09. „Dosavadní výsledky tomu skutečně nasvědčují. Pokud to tak bude, znamená to hlavně to, že budeme na startovní čáře a musíme zahájit vyjednávání o koalici,“ řekl Zdeněk Tůma, kandidát na pražského primátora. Naznačil, že jednání budou probíhat s ODS i ČSSD. Místopředseda strany Miroslav Kalousek už mezitím stihl poděkovat voličům. „Přesně výsledky ještě nemáme, ale vypadá to, že TOP 09 bude sedět na radnicích napříč celou zemí,“ sdělil Kalousek.

17.40 – Jako poslední z vedení ODS dorazil do volebního štábu ODS premiér Petr Nečas. Ihned po příjezdu však zmizel do zákulisí.

17.20 - V sídle ODS konečně začínají přibývat straníci. Těsně po páté hodině dorazil další z místopředsedů strany, ministr obrany Alexandr Vondra. Do Prahy už dorazil i premiér Petr Nečas. Místo cesty do volebního štábu ale nejprve zamířil domů.

16:30 -V sídle ODS v Praze na Pankráci je zatím stále naprostý klid. Na místě je pouze 1. místopředsedkyně strany Miroslava Němcová a nově se k ní přidal i kandidát do Senátu ve volebním obvodu Praha 6 Petr Bratský. Ten mimo jiné před novináři vysvětloval, proč někteří pražští členové ODS sledují výsledky mimo hlavní štáb. Podle Bratského to není nic nenormálního. „Je správné, abychom sledovali výsledky s přáteli na ulicích, kteří nám pomáhali dělat tu kampaň,“ řekl poněkud rozpačitě Bratský. Premiér Nečas by měl do volebního štábu dorazit kolem 18 hodiny. Jediným „vzrušením“ v sídle ODS je zatím fakt, že tu kolabuje připojení k internetu, což novinářům komplikuje práci.

15:55 -Je sečteno více než 16 procent hlasů, účast je zatím 57 procent, což by znamenalo poměrně velký zájem voličů.

15:46 - Ta tam je nervózní atmosféra před očekávaným blyštivým a grandiózním vítězství, které nakonec skončilo potupnou výhrou. Konec května a polovina října téhož roku 2010 je v sídle ČSSD, Lidovém domě v Praze 1, úplně jiná.
Vedení strany neposedává u vína na zahrádce, novináři nepoletují mezi jednotlivými místopředsedy, nikde není cítit duch všudypřítomného průzkumového mága Jaroslava Tvrdíka či imagemakera Petra Dimuna.

Těsně po uzavření volebních místností přišel mezi žurnalisty úřadující předseda ČSSD Bohuslav Sobotka a se svou neemoční tváří suše oznámil, že očekává udržení starostenských postů především na severní Moravě. „Mohli bychom mít víc než současných šest primátorů velkých měst,“ doufá. Momentálně sociální demokraté vládnou Brnu, Ostravě, Přerovu, Havířovu, Frýdku-Místku a Karviné. Především v Brně by chtěl ještě posílit místopředseda strany Roman Onderka a v Ostravě úspěšný první muž magistrátu Petr Kainar.

Sobotka už dříve oznámil, že věří v zisk dvanácti senátorských křesel. Právě tento počet by ČSSD stačil k ovládnutí horní komory a vznesení nároku na post jejího šéfa. Toto křeslo momentálně okupuje ODS v osobě Přemysla Sobotky, který obhajuje mandát na Liberecku.

15:35- Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg oznámil, že volební úspěch by byl, kdyby strana získala podobný počet hlasů jako v květnových volbách do poslanecké sněmovny, tedy zhruba 17 procent. V Praze chce ale TOP 09 určitě zvítězit. „Máme zde nejlepší kandidátku,“ tvrdí Karel Schwarzenberg. K volební účasti s nadsázkou dodal, že někteří lidé možná byli raději na houbách, protože stále rostou. „Věřím, že si lidé uvědomují, jak jsou komunální volby důležité, a proto šli hlasovat. Starostové a radní přece významně zasahují do jejich životů,“ řekl dále. Při vyjednáváních o případných koalicích budou mít podle jeho slov oblastní sdružení a jednotliví zástupci TOP 09 volné ruce. „Určitě jim do toho nebudeme mluvit. Oni nejlépe vědí, s kým mohou spolupracovat,“ dodal předseda TOP 09.

15:00- „Je to škoda a pro mě osobně zklamání,“ okomentoval nízkou volební účast Zdeněk Tůma, kandidát na pražského primátora. Mimo to opět kritizoval rozdělení Prahy do sedmi volebních obvodů, řekl doslova, že je to rošťárna

14:50- V Malostranské besedě už je i předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg.

14:30 -Menší a skromnější. Takový je volební štáb ODS pro podzimní komunální a senátní volby. Při jarních volbách do sněmovny si občanští demokraté pronajali celou budovu Malostranské besedy v centru Prahy. V sobotu se novináři musí spokojit se dvěma místnostmi v sídle ODS – v kancelářské budově Polygon house v Praze na Pankráci. Kolem 14 hodiny, kdy skončilo hlasování, byla v sídle strany pouze 1. místopředsedkyně partaje a šéfka sněmovny Miroslava Němcová. „Pro ODS je důležitá každá obec, každé město, nehrajeme si na stranu pro Prahu,“ uvedla o očekávaným výsledkům Němcová. Jak dodala, v senátních volbách cítí velkou šanci, aby většina kandidátů ODS postoupila do druhého kola, které se bude konat za týden. Jediné zklamání je zatím pro Němcovou účast voličů, která je podle dosavadních odhadů kolem čtyřiceti procent. „Není ani zima, ani vedro, ani prázdniny, žádné státní svátky,“ uvedla Němcová. Premiér Petr Nečas by měl do volebního štábu ODS dorazit kolem 17 hodiny. Ještě později pak dorazí i představitelé pražské ODS, kteří se zatím zdržují ve vlastním „štábu“ v Haštalské ulici v centru Prahy.

14:15 -Do štábu TOP 09 už dorazil i kandidát na primátora Prahy a lídr kandidátky v hlavním městě Zdeněk Tůma. Zatím nechtěl nic komentovat, podle jeho slov na to bude ještě dost času, až budou známé konkrétní výsledky.

14:10 -
Zdravíme z volebního štábu TOP 09, která se v hlavním městě usadila v Malostranské besedě na Malé straně. Zatím je klid a rozruch způsobil pouze příchod místopředsedy strany a ministra financí Miroslava Kalouska. „S napětím čekám na výsledky. Ty nám totiž řeknou, jak na tom TOP 09 ve skutečnosti je. Nálada na lodi je vynikající,“ řekl Kalousek novinářům.