„Všechno to začalo vývojem takzvaných chytrých materiálů, polymerů. Ty jsme upravili tak, že mají vlastnosti polovodičů a je možné je uplatnit v elektronice. Označujeme je jako pokročilé organické materiály," říká Martin Weiter z Centra materiálového výzkumu Fakulty chemické Vysokého učení technického.

Pokročilé organické materiály jsou rozpustné. „Díky tomu jsme z nich mohli připravit inkoust a následně je přes tiskárnu vytisknout na textil. Senzory se tak staly součástí látky," vysvětluje Weiter.

Technologie se využívá tradičním způsobem. „Speciální fotovoltaická textilie přijímá sluneční světlo a vytváří z něho energii, kterou shromažďuje v akumulátoru. Ten se potom kabelem propojí například s telefonem," popisuje.

Využití speciální látky na výrobu bund je ale prozatím předčasné. „Bunda s takovým systémem se nedá vyprat. Na tom teprve pracujeme. Hlavní nevýhodou je ale životnost textilií, která nepřesahuje dva roky. Myslím si, že je to otázka zhruba dvou let, než přijdeme na to, jak tyto nevýhody vyřešit. Potom se technologie může používat ke komerčním účelům," říká Weiter.

Vynález se dá použít nejen v oblasti outdoorového oblečení, ale také při výrobě fotovoltaických markýz nebo záclon. „Zájem o speciální textilii projevily i automobilové společnosti, které ho využijí pro interiéry svých aut," dodává Weiter.