K žádosti o vydání bývalého pražského primátora Svobody (ODS) v souvislosti s kauzou opencard se dnes výbor dostal v tomto volebním období poprvé. "Zpravodajem v té věci byl jmenován pan Gazdík," uvedl ředseda výboru Stanislav Grospič (KSČM).

Předsednictvo výboru by se mělo sejít začátkem příštího týdne a mimo jiné v závislosti na rychlosti reakce státního zastupitelství a policie určit datum, kdy se výbor znovu sejde.

Pavel Růžička
Poslanec ANO Růžička byl před volbami stíhán, imunity se ale nevzdá

Grospič odhaduje, že by výbor mohl jednat koncem příštího, nebo začátkem následujícího týdne. "Předpokládáme, že se v obou případech budou moci členové seznámit se spisem, pokud tomu tak bude, myslím, že by jednání výboru mohlo následovat v relativně rychlé době," řekl Grospič. Kromě vyšetřovatele a státního zástupce pozval výbor také poslance, kterých se žádosti týkají.

Výbor má za úkol doporučit plénu Sněmovny, zda by mělo poslance vydat. Grospič nechtěl odhadovat, kdy by pak mohla celá Sněmovna hlasovat. "Nechci předjímat, je třeba v první řadě, aby členové výboru měli možnost seznámit se se spisy," řekl. Vzhledem k tomu, že má výbor 19 členů, může nahlížení do spisu zabrat delší dobu, připomněl.

Policie obvinila vedle Babiše a Faltýnka kvůli padesátimilionové dotaci na farmu Čapí hnízdo dalších devět lidí včetně Moniky Babišové. Babiš je podezřelý z dotačního podvodu a z poškození finančních zájmů EU. Faltýnka policie podezírá z dotačního podvodu. Oba podezření odmítají a hovoří o politické motivaci stíhání.

Jakub Michálek poskytl 1. listopadu v Praze rozhovor Deníku.
Přijde Michálek kvůli chybě o post? Piráti budou hlasovat o jeho odvolání

Svoboda je stíhán v souvislosti s "kartou Pražana" opencard, konkrétně za uzavření nevýhodných smluv s firmou Haguess. Poslanci ho ke stíhání vydali už v roce 2014. Svoboda tehdy s vydáním souhlasil, ačkoliv obvinění označil za nesmyslné a politické. Pražský městský soud ho loni v září potrestal podmínkou v délce 2,5 roku, a to za údajné porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže a porušení povinnosti při správě cizího majetku. Svoboda se odvolal, vrchní soud zatím věc neprojednal.

Sněmovna musí o vydání poslanců rozhodovat znovu, protože obhájili v říjnových volbách mandát a nabyli imunitu.

Radek Koten z SPD.
Poslanci potvrdili šéfy výborů. Bezpečnostní povede Koten z SPD