Možnost cestovat do Kazachstánu až na 30 dní bez víza platí od 1. ledna 2017. V případě delšího pobytu pak mohou Češi požádat o jednorázové vízum na 90 dní, nebo vícenásobné vízum na 90 dní platné na tři roky.

Čtěte také: V Kazachstánu plánují přejmenovat hlavní město podle prezidenta Nazarbajeva

Zatím ale není podle E15.cz rozhodnuto, jestli cestování bez víz bude pro Čechy možné i v příštím roce. "Je to podepsáno do konce roku 2017 a určitě kvůli Expu," řekl serveru Azamat Kadyr z konzulárního oddělení kazašské ambasády.

Víza pro letošní rok Kazachstán ruší podle serveru i pro další země Evropské unie. V kazašském hlavním městě se uskuteční od 10. června do 10. září celosvětová výstava Expo, očekává se 5,5 milionu návštěvníků a účast 47 států. Kazachstán vkládá nemalé peníze do vybudování výstavního areálu a městské infrastruktury.

Bezvízové krátkodobé pobyty pro občany Kazachstánu mířící do Česka nebo EU se podle E15.cz zatím nechystají. "Udělování krátkodobých schengenských víz se řídí unijní, nikoli národní legislativou. Zde se žádná zásadní změna ve vízové povinnosti pro občany Kazachstánu aktuálně nepředpokládá," řekla serveru Irena Valentová z tiskového odboru českého ministerstva zahraničních věcí.

Čtěte také: Sýrie míří k mírovým rozhovorům, proběhnou v Kazachstánu