Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na Karvinsku a Bohumínsku bude večer vyhlášen stav nebezpečí

Morava /AKTUALIZUJEME, FOTOGALERIE/ - Moravskoslezský hejtman vyhlásí od úterních 21:30 kvůli povodním vkraji stav nebezpečí, který bude platit pro Bohumín, Karvinou a jejich okolí. Situace vtěchto oblastech je nadále kritická.

18.5.2010 22
SDÍLEJ:

V Troubkách nad Bečvou po třinácti letech opět udeřily ničivé záplavy.Foto: DENÍK/Petra Poláková-Uvírová

Přestože vydatné deště, které v těchto dnech sužovaly Moravu a Slezsko, začaly v noci na úterý slábnout, Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal doplňující zprávu ke své dřívější výstraze. Podle nových informací by se ve středu mohly vrátit vydatné deště.

V 21:30 se tak v Ostravě sejde poprvé v souvislosti se současnými povodněmi krajský krizový štáb. Podle Palase bude vyhlášením stavu nebezpečí řízení záchranných prací pružnější.

„Za stavu nebezpečí hejtman vydává rozhodnutí, která umožňují krizovým štábům ve zmíněných oblastech promptně reagovat. Celé řízení se tak stane operativnější nejen z pohledu současnosti, ale i budoucí obnovy zaplaveného území,“ řekl ČTK Palas, který stav nebezpečí vyhlásí na základě žádostí karvinského primátora a bohumínského starosty.

Na vyhlášení stavu nebezpečí se v úterý dopoledne usnesla krajská povodňová komise, kterou večer nahradí krizový štáb. Podle komise hladiny řek v kraji stále kolísají, klesají a opět stoupají. Kritická je situace především v Bohumíně, kde je ohrožena důležitá rozvodna elektřiny. „Společně s ČEZ hledáme alternativy pro případ, že by při jejím zaplavení došlo k odstavení města,“ řekl ČTK Palas.

Rozvodna v Bohumíně zatím v provozu

Podle mluvčí bohumínské radnice Lucie Balcarové je rozvodna zatím v provozu a situaci se po 11:00 podařilo stabilizovat. „V současné době se naváží jíl a staví hrázka, hasiči odčerpávají vodu, takže hladina vody klesla o 20 centimetrů,“ popsala situaci mluvčí. Zaplavení trafostanice by znamenalo přerušení dodávky elektřiny pro velkou část města, kde žije 23.000 obyvatel. Voda v Bohumíně ohrožuje i další rozvodnu v nedaleké Jateční ulici.

Pro Karvinou bude znamenat vyhlášení stavu nebezpečí ještě užší spolupráci s krajským úřadem a možnost využít další materiální i organizační pomoc. „Především nám pak ustavený tým pomůže shromáždit požadavky na likvidaci povodňových škod a v jejich následném rychlém vyřešení, protože kraj má širší možnosti,“ uvedla mluvčí karvinského magistrátu Šárka Swiderová. V Karviné je nyní podle ní situace stabilizovaná.

Z jednání krajské povodňové komise také vyplynulo, že se do záchranných prací zapojí hasičský záchranný útvar z Hlučína na Opavsku. Měl by připravit až 10.000 pytlů s pískem, které by měly pomoci na horním toku Olše, to znamená na Jablunkovsku, a také na Bohumínsku a Karvinsku, řekl mluvčí krajských hasičů Petr Kůdela.

Také povodňová komise města Ostravy má už za sebou dopolední jednání. V Ostravě se během dopoledne situace stabilizovala, proto komise nemusela přijmout žádná mimořádná opatření. „Není nutné připravovat další evakuace,“ řekla ČTK mluvčí ostravského magistrátu Andrea Vojkovská. Kvůli počasí je například uzavřená ostravská zoologická zahrada, v jejímž areálu jsou vyvrácené stromy a odplavená půda.

Několik lidí se chtělo v Ostravě vloupat do zatopeného objektu

Několik osob se snažilo v pondělí v Ostravě vloupat do částečně zatopeného objektu. Policie všechny díky oznámení občanů zadržela. Kriminalisté na případu pracují, podrobnosti nechtějí zatím zveřejňovat, sdělila Darina Majková z moravskoslezské policie. Neupřesnila, jestli se opravdu jednalo o rabování.

„Mohu pouze potvrdit případ vloupání do částečně zatopeného objektu na Ostravsku. Na základě oznámení občanů byly na místě zadrženy podezřelé osoby,“ řekla Majková. Počet zadržených lidí, ani jestli už byli obviněni z nějakého trestného činu, nesdělila. „V současné době na případu pracujeme, další podrobnosti budou ve středu,“ dodala.

Ve Zlínském kraji platí stav ohrožení stále na třech řekách

Zlín – Třetí stupeň povodňové aktivity platí v úterý ráno na třech řekách ve Zlínském kraji. Noc byla podle hasičů klidná, záchranáři vyjížděli většinou jen kvůli monitoringu vod, řekl ČTK mluvčí krajských hasičů Ivo Mitáček. Podle policejní mluvčí Jany Bartíkové jsou některé silniční úseky neprůjezdné a další se uzavírají. Český hydrometeorologický ústav však vydal i pro Zlínský kraj novou výstrahu před povodněmi, podle níž mohou dopoledne srážky zesílit a způsobit další vzestup hladiny řek. Stále stoupá řeka Morava, ve střehu jsou i na Valašsku, kde však již obce začaly sčítat škody.

Ve Zlínském kraji platí třetí stupeň povodňové aktivity, tedy stav ohrožení, na Bystřici nad přehradou Bystřička na Vsetínsku a na řece Moravě ve Spytihněvi na Zlínsku, v Uherském Hradišti a v Kroměříži. Tamní radnice nechala v pondělí večer preventivně demontovat zábradlí na lávce přes Moravu. Řeka ve města stoupá, v 09:00 dosáhla 624 centimetrů. Při záplavách v roce 2006 zde hladina vystoupala až na úroveň 723 centimetrů, koryto ve městě tedy vykazuje stále rezervu.

Vzhledem k nepříznivé předpovědi nehodlají města a obce situaci podcenit. Například Chropyně na Kroměřížsku přes noc bedlivě sledovala vývoj kvůli hrozícímu zatopení a případné evakuaci zhruba pěti desítek obyvatel části města Plešovec. Rodinné domky totiž mohou ohrozit říčky Malá Bečva a Moštěnka, do nichž přitéká voda z Moravy a Bečvy. Město však nyní již nepředpokládá zaplavení obytné nebo jiné zástavby v Chropyni ani v Plešovci.

Přetrvávající déšť stále komplikuje i dopravu v některých úsecích Zlínského kraje. „Z důvodů komplikací v Troubkách na Přerovsku začnou silničáři uzavírat silnici vedoucí z obce Záříčí na Kroměřížsku směr Troubky. Dále neprojedete silnicemi mezi Vitonicemi a Žákovicemi na Kroměřížsku a v současné době se z preventivních důvodů bude uzavírat ulice Chropyňská v Kroměříži. Voda tady nebezpečně přibývá,“ sdělila ČTK mluvčí krajské policie Jana Bartíková.

Situaci na Zlínsku sledujeme ON-LINE

Obec Troubky je po 13 letech opět zatopena

Troubky na Přerovsku ohrožuje opět velká voda z řeky Bečvy, kolem 05:00 byla dvoutisícová obec minimálně ze 70 procent zatopená, řekl dnes ČTK starosta Troubek Radek Brázda. Lidé jsou postupně evakuováni. Starosta odhadl, že evakuace může trvat i několik hodin. Na pomoc hasičům míří armáda. Výška hladiny zatím není tak vysoká jako při tragické povodni v roce 1997, situace je ale velmi podobná, dodal starosta.

Radnice po půlnoci vyzvala obyvatele k dobrovolné evakuaci. Podle starosty ji uposlechlo asi 200 lidí. V obci jezdí tři hasičské vozy, v záloze je připraven člun, dodal. Autobusy obyvatele převážejí do sportovní haly v nedalekém Tovačově a do školy v Oplocanech. (čtk)

Letecké snímky a podrobné informace o dění v Troubkách najdete zde

Všechny články k letošním povodním najdete zde

Pravidla základní hygieny po záplavách


Základní pravidlo: Myjte si ruce často a pečlivě

Důležité:K pití používejte pouze vodu, jejíž zdravotní nezávadnost je ověřena.Při všech pracích užívejte ochranné pomůcky, především gumové rukavice a pevnou obuv

Upozornění k potravinám:

Zaplavené potraviny:
Nejezte zaplavené potraviny s výjimkou potravin hermeticky balených ve skle a plechu (konzervy). Tyto konzervy je však nutno před použitím očistit a dezinfikovat. Zaplavené potraviny s výjimkou hermeticky balených zlikvidujte (uložte do označených kontejnerů).

Čištění konzerv:
Umyjte konzervu v čisté vodě se saponátem, poté v roztoku dezinfekčního prostředku a opláchněte pitnou vodou.

Zlikvidujte konzervy, jestliže mají narušený nebo silně pomačkaný obal, zvlhlý obsah, silně znečištěný uzávěr.

Zlikvidujte chlazené nebo mražené potraviny, jestliže chlazené potraviny byly ponechány nad teplotou 6° C déle než 4 hodiny a jestliže mražené potraviny roztály a byly tak ponechány déle než 2 hodiny.

Zemědělské plodiny, které nebyly zcela zatopeny a dále rostou, doporučujeme využívat až po hygienické kontrole, nejdříve po třech týdnech po skončení záplav.

Ovoce na stromech a keřích, které nebylo zaplaveno, je možno jíst po důkladném umytí pitnou vodou.

Máte-li jakékoli pochybnosti o nezávadnosti potraviny, zlikvidujte ji. V případě prvních příznaků onemocnění (bolení břicha, průjem, teploty) raději kontaktujte svého lékaře. Nepodceňujte počáteční lehké příznaky.

Pozor na riziko infekce:
Při práci v zatopených prostorách a při jejich čištění jsou osoby vystaveny riziku infekce. Jedná se jednak o infekce přenášené vodu kontaminovanou lidskými výkaly pocházejícími z žump a čističek odpadních vod (např. dysenterie) a vodou kontaminovanou výkaly zvířat v případě některých infekcí přenosných na člověka (např. leptospiróza či tularémie).

Jejich původci mohou vniknout do organismu člověka i nepatrně poškozenou kůží (například oděrkami a záděrami). Snažte se tedy omezit styk vody a bláta s tělem pokud možno co nejvíce. Při práci používejte vždy holinky a gumové rukavice. Ruce si po skončení práce vždy řádně umyjte a dezinfikujte. Znečištěné prádlo ošetřete výše uvedeným způsobem.

Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví České republiky

ZPRAVODAJOVÉ DENÍKU, ČTK

18.5.2010 VSTUP DO DISKUSE 22
SDÍLEJ:
V Hamburku vykopali obří svastiku.
1 3

V Hamburku vykopali obří svastiku. Byla ukryta pod trávníkem

Jiří Menzel.
8

Režisér Jiří Menzel prodělal prý náročnou operaci. Leží v umělém spánku

Kandidáti odsoudili útok na děti z Teplic. Být táta, nařežu vám, řekl Topolánek

/VIDEO/ Jasný vzkaz vyslali uchazeči o Hrad těm, kdo se ohavně strefovali do prvňáčků ZŠ Plynárenská v Teplicích. „Kdybych byl táta, tak vám nařežu,“ řekl v debatě Deníku Mirek Topolánek.

Respektovali byste premiéra? Studenti se ptali adeptů o prezidentský post

/VIDEO/ Zvídavé a inteligentní. Takové otázky položila budoucí elita národa, studenti Gymnázia Jateční v Ústí nad Labem, prezidentským kandidátům, když debatní vlak Deníku zastavil v pondělí na ústeckém hlavním nádraží. Co mladé Ústečany zajímalo? Přepis odpovědí adeptů na hlavu státu na nejlepší otázky přinášime zde.

Zásadní reformu vzdělávání brzdí i rodiče, shodli se odborníci

Zásadní reformu vzdělávacího systému brzdí kromě nedostatku peněz ve školství i postoj rodičů, kteří od škol očekávají klasické metody výuky. Shodli se na tom školští odborníci v diskuzi na dnešní konferenci Perpetuum. Lidé si podle nich neuvědomují, že tématika školství souvisí s budoucí prosperitou země a ovlivní kvalitu života jejich dětí. 

Borat se nabídl, že zaplatí pokutu za české turisty v Kazachstánu

Herec Sacha Baron Cohen, představitel hlavní role ve filmu Borat, se nabídl zaplatit pokutu za české turisty, které minulý týden v Kazachstánu zadržela místní policie. Vadilo jí, že se na náměstí v Astaně chtěli vyfotit v boratovských plavkách.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT